Քաղաքական 19:42 30/12/2020 Տարածաշրջան
Փաշինյանի խաղը. ինչու է Հայաստանի վարչապետը Ռուսաստանին մեղադրում դավաճանության մեջ․Գերման Կուլիկովսկի
Life.ru-ն ներկայացրել է «Էդդայից հին» տելեգրամյան ալիքի հեղինակ, փորձագետ Գերման Կուլիկովսկու հոդվածը՝ վերնագրված «Փաշինյանի խաղը. ինչու է Հայաստանի վարչապետը Ռուսաստանին մեղադրում դավաճանության մեջ»։
«Պարոն Փաշինյանի Facebook-ում նոր հրապարակումը տարակուսանք առաջացրեց շատերի մոտ: Հունվարի 11-ին նախատեսված Մոսկվա կատարելիք այցի նախօրեին Նիկոլ Վովաևիչը գործնականում բացահայտորեն մեղադրեց Ռուսաստանին՝ Հայաստանի դեմ դավադրության և կուլիսային խաղերի մեջ`Երևանի ուղղակի հակառակորդների կողմից: Ես ուզում եմ անհապաղ հերքել վատ հոգեկան առողջության և, առհասարակ, պարոն Փաշինյանի հոգեկան վիճակի մասին տեսությունները: Նրա մոտ ամեն ինչ կարգին է: Նիկոլ Վովաևիչի խաղը հստակ ստուգված է և հաշվարկված այնքանով, որքանով դա թույլ է տալիս նրա խորհրդականների և վերլուծաբանների մակարդակը:
Ես կփորձեմ դա բացատրել փաստերի հիման վրա: Թավշյա հեղափոխության արդյունքում իշխանության գալու պահից Փաշինյանի հիմնական նպատակը պատերազմին չպատրաստվելն ու քաղաքացիների բարեկեցության չբարելավումն էր: Հիմնական նպատակն է հայերի վերջնական տարանջատումը Ռուսաստանից, բեկում հայ հասարակության ներսում, եկեղեցու`որպես հայերի հիմքի ինստիտուտի ոչնչացում: Հենվելով իր գործունեությունում ինչպես նախորդ իշխանությունների էական սխալների, այնպես էլ դեմագոգիայի և հասարակական կարծիքի ուղղակի շահարկման վրա՝ պարոն Փաշինյանը երկուսուկես տարի անց կարողացավ հայերի համար ստեղծել իր՝ որպես մեսիայի և յուրաքանչյուր հայի համար «իր ընկերոջ» կերպարը: Խաղալով այս դիմակների հետ, ինչպես նաև որոշ կարգուկանոն մտցնելով կոռուպցիայի մեջ ՝ Նիկոլ Վովաևիչը «ծառերն անտառում թաքցրեց»։ Նա կարողացավ հասարակությունը շեղել իրապես առաջնային խնդիրներից, ինչպիսիք են մոտալուտ պատերազմին նախապատրաստվելը՝ նրան «կարմիր լաթ» տալով՝ պայքարելու «հնի» դեմ և յուրաքանչյուր հայի մեջ սերմանելով այն մտայնությունը, որ ամեն ինչի մեջ մեղավոր է Ռուսաստանի կայսերական քաղաքականությունը: Իր բուռն ելույթներում նա Հայաստանի բոլոր հոգսերը կապեց Պուտինի ու նրա ընկերների, մասնավորապես Ռոբերտ Քոչարյանի ու առհասարակ «ղարաբաղյան կլանի» քաղաքականության հետ:
Փաշինյանը որոշեց հակադրվել Ռուսաստանի կայսերական հավակնություններին ժամանակի փորձված պատմությամբ՝ տանել Հայաստանը Վրաստանի ճանապարհով՝ հասարակության գիտակցության մեջ մտնելով այն գաղափարը, որ արևմտամետ Հայաստանը երջանիկ և հանգիստ կլինի ՆԱՏՕ-ի հովանու ներքո: Բայց Հայաստանն ու Վրաստանը սկզբունքորեն տարբեր աշխարհաքաղաքական դիրքեր ունեն: Իսկ ՆԱՏՕ-ի հովանու տակ մնալը հնարավոր է միայն մեկ դեպքում՝ պարտվել Ադրբեջանի հետ պատերազմում, ամբողջությամբ կորցնել Ղարաբաղը և ամենակարևորը՝ ղարաբաղցիներին: Այս ամենի ֆոնին մեղադրել Ռուսաստանին իրական օգնության բացակայության և դաշնակցային պայմանավորվածությունները խախտելու մեջ: Այս ամենից հետո պահանջել դուրս բերել Գյումրիից 102-րդ հենակետը և օգնություն խնդրել ՆԱՏՕ-ից:
Անկեղծ ասած, ծրագիրը լավն էր, բայց դրա մեջ չկար մի քանի բաղադրիչ: Պարոն Փաշինյանը, հավանաբար, հույս ուներ, որ երկու շաբաթվա ընթացքում հայերը կպարտվեն, և Ռուսաստանը ֆիզիկապես ժամանակ չի ունենա միջամտել հակամարտությանը: Սա Փաշինյանին հիանալի հնարավորություն տվեց լիակատար կապիտուլյացիա ստորագրել՝ Ղարաբաղի վերջնական կորստով: Դրան կհաջորդեին վերոնշյալ մեղադրանքները: Եվ ամենաարդյունավետ միավոր կճանաչվեր Էրատոյի  «հատուկ նշանակության ջոկատը»:
Բայց ամեն ինչ ի սկզբանե չէր ընթանում ըստ այդ ծրագրի: Հայերը հզոր դիմադրություն ցույց տվեցին և մեծ կորուստներ պատճառեցին թշնամուն: Ճակատը չփլուզվեց՝ չնայած հիմնական հարձակման ուղղությամբ ադրբեջանական կողմի վիթխարի առավելությանը: Պատերազմի մեկնարկից երեք շաբաթ անց ադրբեջանական կողմը գործնականում սպառեց իր հարձակողական ներուժը և հայտնվեց աղետի եզրին: Հիշենք նախագահ Ալիևի սպառնալիքները, երբ նա պարզ տեքստով ասաց, որ ռազմական օգնություն է փնտրելու Թուրքիայից: Եվ հետո Շուշին․ անառիկ ամրոցի ակնթարթորեն հանձնում: Ճիշտ է, Ռուսաստանը վերջին պահին կարողացավ կանխել ղարաբաղյան հայության աղետը՝ խաղաղապահներ մտցնելով հակամարտության գոտի և, փաստորեն, Բաքվից վերցնելով Ստեփանակերտի բանալիները:
Այն ամենը, ինչ մենք այժմ տեսնում ենք, Փաշինյանի դեմագոգիան, ազգային անվտանգության ծառայությունում բարձր պաշտոններին պրոֆեսիոնալ անձանց փոխարեն միայն իրեն հավատարիմ մարդկանց նշանակումը, իրականում այն է, ինչ դրված էր Փաշինյանի առաջ երկուսուկես տարի առաջ՝ անջատում Ռուսաստանից, մտացածին մուտք դեպի արևմտյան աշխարհ և ՆԱՏՕ-ի «պայմանական հովանոց»:
Կթվար, թե ինչն է վատ սրանում սովորական հայի համար Փաշինյանի կողմից դրված խնդիրների մեջ։ ՆԱՏՕ-ի պաշտպանությունը երաշխավորում է փոքր Հայաստանին խաղաղություն, իսկ արևմտյան ինստիտուտների մուտքը և բանակի կրճատումը, գումարած դրա բարեփոխումը, որից հետո կներդրվի առանց պարտադիր զորակոչի 15000-անոց կորպուս, կտա նաև որոշ տնտեսական նախապատվություններ: Բայց զգուշացեք հույներից, ովքեր նվերներ են բերում, ինչպես ասում էին մեծերը: Այս կազմաձևում Հայաստանին անհրաժեշտ է միայն մեկ բան: Ռուսաստանի դուրս գալուց հետո Հայաստանը դառնում է ցատկահարթակ Իրանին՝ ՆԱՏՕ-ի հնարավոր հարվածի համար: Հայաստանը դրա համար իդեալական ցատկահարթակ է: Ադրբեջանի տարածքից հարվածները հղի են անուղղելի հետևանքներով: Բայց անպաշտպան Հայաստանը, որի վրայով կախված կլինի ոչ թե մեկ, այլ առնվազն երեք դամոկլյան թուր, ստիպված կլինի անել այն, ինչ նոր դաշնակիցները կասեն իրեն: Ամենափոքր անհնազանդության դեպքում Անկարան և Բաքուն սիրով ցույց կտան Երևանին, որ անհրաժեշտ է լիարժեք և լիովին կատարել ավագ գործընկերների կամքը: Եվ ես չեմ զարմանա, որ եթե այս ասպեկտը կյանքի կոչվի, ապա մի քանի տարի հետո մենք կտեսնենք Զանգեզուրի տարածքում մի կողմից իրանական ԻՀՊԿ-ի և մյուս կողմից հայերի միջև մարտեր: Եվ այդ ժամանակ այնտեղ կկանգնեն Անկարայից ժամանած խաղաղապահները: Ուստի ուզում եմ հայերին խորհուրդ տալ ոչ թե ենթարկվել Փաշինյանի դեմագոգիկ հնարքներին, այլ նայել բուն արմատին»,-գրել է հոդվածագիրը։

Политика 20:13 30/12/2020 В мире
Сайт life.ru представляет статью автора телеграм-канала "Старше Эдды" Германа Куликовского о Николе Пашиняне. Материал публикуем ниже:
"Новое выступление господина Пашиняна в "Фейсбуке" у многих вызвало недоумение. В преддверии поездки в Москву, которая планируется 11 января, Никол Воваевич практически открыто обвинил Россию в заговоре против Армении и закулисных играх на стороне прямых противников Еревана. Хочу сразу отмести теории о слабом душевном здоровье и вообще психическом состоянии господина Пашиняна. И с тем и с другим у него всё в порядке. Игра Никола Воваевича чётко выверена и просчитана настолько, насколько это позволяет сделать уровень его советников и аналитиков.
Попробую объяснить, опираясь на факты. С момента прихода к власти в результате бархатной революции основная цель Пашиняна была не в подготовке к войне и не в улучшении благосостояния граждан. Основная цель — это окончательный отрыв армян от России, раскол внутри самого армянского общества, уничтожение института Церкви как основы армянства. Опираясь в своей работе как на существенные ошибки предыдущих властей, так и на демагогию и прямые манипуляции общественным мнением, господин Пашинян за два с половиной года смог создать из себя образ мессии для армянства и "своего парня" для каждого отдельного армянина. Играя этими личинами, а также наведя кое-какой порядок в низовой коррупции, Никол Воваевич спрятал деревья в лесу. Он сумел отвлечь общество от действительно первостепенных задач, как то подготовка к неминуемой войне, дав ему "красную тряпку" борьбы со "старыми" и внедряя в мысль каждого армянина, что во всём виновата имперская политика России. В своих горячих выступлениях все беды Армении он связывал именно с политикой Путина и его друзей, в частности Роберта Кочаряна и вообще "карабахского клана".
Имперским амбициям России господин Пашинян решил противопоставить проверенную временем историю — повести Армению по пути Грузии, запустив в общественное сознание мысль, что прозападная Армения будет счастлива и спокойна под защитой натовского зонтика. Но у Армении и Грузии принципиально разное геополитическое положение. И уйти под зонтик НАТО можно только в одном случае: разгромно проиграв войну с Азербайджаном, полностью потеряв Карабах и самое главное — карабахцев. На фоне всего этого обвинить Россию в отсутствии реальной помощи и нарушении союзнических договорённостей. После всего этого потребовать вывода 102-й базы из Гюмри и обратиться за помощью в НАТО.
Не скрою, план был хорош, но для этого не хватило нескольких составляющих. Господин Пашинян наверняка рассчитывал, что армяне будут разгромлены в течение двух недель и Россия физически не успеет вмешаться в конфликт. Это давало Пашиняну превосходный шанс подписать полную капитуляцию с окончательной потерей Карабаха. После этого последовали бы те обвинения, о которых я говорил выше. А самым боеспособным воинским подразделением был бы признан отряд "спецназа" Эрато.
Но всё изначально пошло не по тому плану. Армяне оказали мощнейшее сопротивление и нанесли противнику тяжелейшие потери. Фронт не рухнул, несмотря на колоссальное преимущество азербайджанской стороны на направлении главного удара. Через три недели после начала войны азербайджанская сторона практически исчерпала наступательный потенциал и оказалась на грани катастрофы. Давайте вспомним угрозы президента Алиева, когда он прямым текстом сообщил, что будет обращаться за военной помощью к Турции. А потом случился Шуши. Мгновенная сдача неприступной крепости. Правда, Россия успела в последний момент предотвратить катастрофу карабахских армян, с колёс введя миротворцев в зону конфликта и, по сути, отобрав ключи от Степанакерта у Баку.
Всё, что мы видим сейчас: демагогия Пашиняна, назначение на высокие должности в СНБ не профессионалов, а лично преданных ему людей, нагнетание пораженчества и истерии в армянском обществе и т.д. — по сути, есть продолжение решения задачи, что была поставлена перед Пашиняном два с половиной года назад: отрыв от России, мнимое вхождение в западный мир, условный зонтик НАТО.
Казалось бы, а что плохого для простого армянина в тех задачах, что поставил Пашинян? Защита НАТО гарантирует мир маленькой Армении, а вхождение в западные институты и сокращение армии плюс её реформа, после которой она станет 15-тысячным корпусом без обязательного призыва, даст и кое-какие экономические преференции. Но бойтесь данайцев, дары приносящих, как говорили древние. В такой конфигурации Армения нужна лишь для одного. После ухода России Армения становится плацдармом для возможного удара НАТО по Ирану. Армения для этого идеальный плацдарм. Удары с территории Азербайджана чреваты непоправимыми последствиями. А вот беззащитная Армения, над которой будет висеть уже не один, а как минимум три дамоклова меча, будет вынуждена делать всё, что ей скажут новые союзники. При малейшем непослушании Анкара и Баку с удовольствием продемонстрируют Еревану, что необходимо целиком и полностью выполнять волю старших партнёров. И я не удивлюсь, что если данный аспект будет реализован, то уже через несколько лет мы увидим бои между иранским КСИР с одной стороны и армянами с другой на территории Зангезура. А затем там встанут миротворцы из Анкары. Поэтому хочу посоветовать армянам не поддаваться на демагогические приёмы Пашиняна, а зрить в корень.".