Իրավունք 12:35 30/12/2020 Հայաստան
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակը հրապարակել է Արման Թաթոյանի հայտարարությունն՝ իրավապաշտպան ՀԿ-ներին թիրախավորելու անթույլատրելիության վերաբերյալ։
«Մարդու իրավունքների պաշտպանն անթույլատրելի է համարում իրավապաշտպան հասարակական կազմակերպություններին և նրանց անդամներին թիրախավորելը, նրանց հանդեպ հնչող վիրավորանքների ծավալներն ու աճի վտանգավոր միտումները։
Մտահոգիչ է, որ սոցիալական մեդիայի տիրույթներում թիրախավորումը նաև անձնավորված է ու առանձնանում է ատելության խոսքով:
Չպետք է թույլ տալ, որպեսզի մեր հասարակությունում նման ընկալումներ զարգանան, քանի որ դրանք վտանգավոր են ոչ միայն երկրում անհանդուրժողականության աճի, այլ նաև ՀԿ-ների ու իրավապաշտպանների դերի տեսանկյունից:
Պետությունը պետք է իր համապատասխան մարմինների միջոցով երաշխավորի ՀԿ-ների ազատ գործունեությունը երկրում ու ապահովի նրանց անհրաժեշտ պաշտպանությունը:
Պետք է նկատի ունենանք, որ քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունները մարդու իրավունքների պաշտպանության համակարգում իրենց հատուկ տեղ ունեն, դրանք կատարում են պետության նկատմամբ վերահսկողության կարևոր գործառույթ:
Նրանք պետք է ունենան բնականոն գործունեության երաշխիքներ, որոնք էլ կապահովեն երկրում մարդու իրավունքների պաշտպանության վիճակը: Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանը մեծ կարևորությամբ է նշում ՀԿ-ների ու անհատ իրավապաշտպանների աշխատանքը ու նրանց դերը մեր երկրում ժողովրդավարության կայացման ու զարգացման հարցում:
Մեր երկրում մարդու իրավունքների պաշտպանության խնդիրներն առավել մեծ առաջնահերթություն են ստացել հատկապես վերջին ժամանակահատվածում, երբ սկզբում համավարակով, իսկ ապա՝ նաև պատերազմական իրավիճակով պայմանավորված՝ մարդու կյանքի, առողջության, սեփականության, սոցիալական ապահովության և այլ իրավունքների ապահովման հարցերը դարձել են բոլորիս, նաև քաղաքացիական հասարակության մտահոգության առարկան:
Գործընկեր իրավապաշտպանների ու ՀԿ-ների հետ Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի համագործակցությունը շարունակական է մարդու իրավունքների պաշտպանության այնպիսի առաջնահերթ ոլորտներում, ինչպիսիք են՝ զինծառայողների և նրանց ընտանիքի անդամների իրավունքները, հաշմանդամություն ունեցող անձանց, երեխաների, կանանց իրավունքները, կարծիքի արտահայտման ու մամուլի ազատությունը, ազատությունից զրկված անձանց իրավունքների պաշտպանությունը և խոշտանգումների կանխարգելումը, գործարարության խթանումն ու աշխատանքային իրավունքների պաշտպանությունը, փախստականների իրավունքների ապահովումը և այլն:
Արդյունավետ է մարդու իրավունքների և ազատությունների, հանրային նշանակություն հարցերի շուրջ համատեղ աշխատանքն այնպիսի ՀԿ-ների ու իրավապաշտպանների հետ, ինչպիսիք են, օրինակ, Հայաստանի հելսինկյան կոմիտեն, Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնը, Երևանի մամուլի ակումբը, Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը, Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը, «ՍՕՍ մանկական գյուղեր» հայկական բարեգործական հիմնադրամը, Մարդու իրավունքների պաշտպանությունն առանց սահմանների ՀԿ-ն, Ընդդեմ կանանց նկատմամբ բռնության կոալիցիայի համակարգողը, Լիարժեք կյանքը, Ունիսոնը, Ընդդեմ իրավական կամայականության ՀԿ-ն, Հարկ վճարողների պաշտպանությունը և այլն: Կարևոր է նաև փակ հաստատությունների նկատմամբ վերահսկողություն իրականացնող դիտորդական խմբերի գործունեությունը:
Ավելին, Մարդու իրավունքների պաշտպանի և ՀԿ-ների միջև համագործակցությունը ինստիտուցիոնալ բնույթ ունի՝ Պաշտպանին առընթեր խորհուրդների միջոցով: Դրանք են՝ հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների պաշտպանության հարցերով հասարակական խորհուրդը, խոշտանգումների կանխարգելման խորհրդատվական խորհուրդը, զինված ուժերում մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերով փորձագիտական խորհուրդը:
Այս առումով, Մարդու իրավունքների պաշտպանի մշտական ուշադրության ներքո են քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների, իրավապաշտպանների անխոչընդոտ գործունեության երաշխավորման հարցերը:
Պաշտպանը պարբերաբար հրապարակային մտահոգություն է հայտնել իրավապաշտպանների դերով պայմանավորված՝ վերջիններիս նկատմամբ բռնության կոչերի, սպառնալիքների անթույլատրելիության մասին: Բազմիցս ընդգծվել է այս հարցում պետության՝ համարժեք քայլեր ձեռնարկելու պարտականությունը:
Առհասարակ, չափազանց կարևոր է ընկալումն առ այն, որ քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների դերակատարությունը երկրում իրավունքների և ազատությունների երաշխավորման խնդիրների բարձրաձայնումն է, դրանց լուծմանը նպաստելը: Հետևաբար, մարդու իրավունքների պաշտպանության ինստիտուտների, այդ թվում՝ քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների ու իրավապաշտպանների աշխատանքի գնահատման ցուցիչը պետք է լինի հենց մարդու իրավունքների տիրույթում ու կոնկրետ ոլորտների աշխատանքում:
Կարևոր է թե՛ հասարակության, թե՛ հանրային ու քաղաքական գործիչների մոտ գիտակցումն առ այն, որ քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների աշխատանքի վերջնական հասցեատերն ու շահառուն մարդն է՝ որպես իրավունքներ ու ազատություններ կրող»,- ասված է ՄԻՊ հայտարարությունում։

Право 14:17 30/12/2020 Армения
Офис Защитника прав человека РА опубликовал заявление Защитника прав человека (Омбудсмена) РА Армана Татояна о недопустимости нацеливания на правозащитные НПО.
«Защитник прав человека считает недопустимым нацеливание на правозащитные НПО и на их членов, объем оскорблений в их адрес и опасные тенденции роста.
Вызывает беспокойство то, что нацеливание в социальных сетях персонифицировано и отличается языком вражды.
Нельзя допустить, чтобы подобные восприятия получили развитие в нашем обществе, поскольку они опасны не только с точки зрения растущей нетерпимости в стране, но и с точки зрения роли НПО и правозащитников.
Государство через свои соответствующие органы должно гарантировать свободное функционирование НПО в стране и обеспечивать им необходимую защиту.
Следует иметь в виду, что организации гражданского общества занимают особое место в системе защиты прав человека, они выполняют важную функцию контроля над государством.
У них должны быть гарантии нормальной работы, которые обеспечат защиту прав человека в стране. Защитник прав человека Армении придает большое значение деятельности НПО и отдельных правозащитников и их роли в установлении и развитии демократии в нашей стране.
В нашей стране вопросы защиты прав человека стали наиболее актуальными в свете последних событий, когда сначала из-за пандемии, а затем из-за военной обстановки вопросы обеспечения прав человека на жизнь, здоровье, собственность, социальную защиту и др. стали предметом обеспокоенности всех нас, в том числе гражданского общества.
Сотрудничество омбудсмена с партнерами-правозащитниками и НПО последовательно в таких ключевых сферах защиты прав человека, каковыми являются: права военнослужащих и членов их семей, права людей с ограниченными возможностями, детей, женщин, право на свободу слова и прессы, защита прав лиц, лишенных свободы, и предупреждение пыток, продвижение бизнеса и защита трудовых прав, обеспечение прав беженцев и т. д.
Эффективна совместная работа по правам и свободам человека и общественно важным вопросам с такими НПО и правозащитниками, как, например, Хельсинкский комитет Армении, Центр свободы информации, Ереванский пресс-клуб, Ванадзорский офис Хельсинкской гражданской ассамблеи, Союз информированных граждан, Армянский благотворительный фонд «SOS- Детские деревни», НПО «Права человека без границ», координатор Коалиции против насилия в отношении женщин, «Полноценная жизнь», «Унисон», НПО «Против правового произвола», Защита налогоплательщиков и др. Также важна деятельность мониторинговых групп, осуществляющих контроль за деятельностью закрытых учреждений.
Более того, сотрудничество омбудсмена и НПО носит институциональный характер посредством советов при Омбудсмене. Это Общественный совет по вопросам защиты прав людей с ограниченными возможностями, Консультативный совет по предупреждению пыток и Экспертный совет по защите прав человека в Вооруженных силах.
В этой связи в центре постоянного внимания Защитника прав человека находятся вопросы обеспечения беспрепятственной деятельности представителей гражданского общества и правозащитников.
Омбудсмен регулярно выражает публичную обеспокоенность недопустимостью призывов к насилию и угроз в адрес правозащитников, обусловленных ролью последними. Неоднократно подчеркивалась обязанность государства предпринять адекватные шаги в этом вопросе.
В целом, важно осознание того, что роль представителей гражданского общества является поднятие вопросов обеспечения прав и свобод в стране, способствование их решению. Следовательно, индикатор оценки работы правозащитных институтов, включая представителей гражданского общества и правозащитников, должен проводиться именно в области прав человека и в работе конкретных секторов.
«Как обществу, так и общественным и политическим деятелям важно осознавать, что конечный адресат и бенефициар работ представителей гражданского общества — это человек, как носитель прав и свобод», - говорится в заявлении Защитника прав человека.