Քաղաքական 12:38 04/01/2021 Հայաստան
Արցախյան վերջին պատերազմից հետո անհետ կորած եղբորն ու եղբորորդուն փնտրող Արսեն Ղուկասյանը ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում մանրամասներ է ներկայացրել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հունվարի երեքին ունեցած հանդիպումից։
Նա նշեց, որ իրենք վարչապետին հայտնել են, թե ինչ վիճակ է տիրում Կապանի դիահերձարանում, և նա էլ ասել է, որ այդ առումով ամեն ինչ վերցնում է իր վերահսկողության տակ, և խնդիրը մեկ-երկու օրում կլուծվի։
Հիշեցնենք, որ ավելի Արսեն Ղուկասյանը տեղեկացրել էր՝ Արցախում հայտնաբերված մարմինները, որ պարկերով տարվել են Կապանի դիահերձարան, դրվել են դիահերձարանի երկրորդ հարկում եղած սենյակներից մեկում, որի պատուհանները բաց են թողել։
«Մորգին մոտենալ չի լինում, այնպիսի հոտ է գալիս»,- ասել էր նա։
Երկրորդ հարցը զոհվածների ընտանիքներին տրամադրվելիք ֆինանսական աջակցությանն է վերաբերել։
«Արդեն տեղեկություններ կան, որ բազմաթիվ խնդիրներ են առաջացել մարդկանց մոտ՝ այդ վճարումների հետ կապված։ Մարդիկ կան, որ այսօր իրոք աջակցության կարիք ունեն, և նրանք այլ բան չեն ուզում, ուղղակի ասում են՝ տվեք այն, ինչը պետության կողմից հաստատված է։ Հանդիպումից կես ժամ չանցած ինձ զանգել է վարչապետի օգնականը և պաշտպանության նախարարի օգնականը»,- ներկայացրեց անհետ կորածների հարազատը։
Արսեն Ղուկասյանը տեղեկացրեց նաև, որ կոնկրետ հարց է բարձրացվել՝ կապված գերիների հետ։ Սակայն, նրա խոսքով, վարչապետն ասել է, որ դա շատ նուրբ հարց է։
«Մեզ հուսադրեցին՝ ամեն ինչ բարձր մակարդակով արվում է, որ հարցը չհասնի այն բանին, որ ՄՈԲ-ի տղերքը Ադրբեջանի կողմից տեռորիստ ճանաչվեն ու դատվեն։ Եթե որոշված է ռազմագերիներին փոխանակել բոլորը բոլորի դիմաց սկզբունքով, ապա դա պետք է արվի։ Ամեն ինչ պետք է արվի, նաև Ռուսաստանի կողմից, որ գոնե այդ կետը չխախտվի, քանի որ գերիների փոխանակման հարցը եռակողմ փաստաթղթում էլ կար»,- նշեց նա։

Общество 13:56 04/01/2021 Армения
Арсен Гукасян, разыскивающий после последней войны в Арцахе пропавших без вести брата и племянника, в прямом эфире в соцсети Facebook представил подробности своей встречи 3 января с премьер-министром Николом Пашиняном.
Он отметил, что они проинформировали премьер-министра о ситуации в морге Капана, и он сказал, что в этом смысле он возьмет все под свой контроль, и проблема будет решена за день-два.
Напомним, что ранее Арсен Гукасян сообщил, что найденные в Арцахе тела, доставленные в мешках в морг Капана, были помещены в одну из комнат на втором этаже морга, окна которой были оставлены открытыми.
«К моргу подойти просто невозможно —такой запах исходит оттуда», - сказал он.
Второй вопрос касается финансовой помощи семьям погибших.
«Уже есть информация, что у людей возникло множество проблем с этими выплатами. Есть люди, которым сегодня действительно очень нужна помощь, и они ничего другого не хотят, они просто говорят: дайте нам то, что утверждено государством. Не прошло и полчаса после встречи, как мне позвонил помощник премьер-министра и помощник министра обороны», - сказал родственник пропавшего без вести.
Арсен Гукасян сообщил, что поставлен конкретный вопрос касательно пленных. Однако, по его словам, премьер сказал, что это очень деликатный вопрос.
«Нас обнадежили, что все делается на высшем уровне для того, чтобы вопрос не дошел до того, чтобы парни из МОБ были признаны Азербайджаном террористами и преданы суду. Если принято решение об обмене военнопленных по принципу «все за всех», то это необходимо сделать. Все должно быть выполнено и со стороны России, чтобы хотя бы этот пункт не был нарушен, так как вопрос обмена пленными также был в трехстороннем документе», - сказал он.