Հասարակություն 19:15 04/01/2021 Հայաստան
Թուրքերը փորձում են հայկական WhatsApp հաշիվներ գողանալ։ Այս մասին հայտնում է տեղեկատվական անվտանգության փորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանը:
«Պատերազմի օրերին թիրախային էին անում, հիմա կարծես՝ անցել են զանգվածային։ Ի՞նչ է իրենց պետք, հարց է։ Նրանց պետք է ունենալ հայկական համարով WhatsApp, որով կարող են մարդկանց խաբել, ինչ ասես կարող են անել, վախեցնել և այլն»,- նշեց նա։
Մարտիրոսյանը նաև մանրամասնեց, թե ինչպես են գողանում WhatsApp-ները.
«Դուք ստանում եք կոդ, այսինքն՝ ձեր անունից ձեր վերականգնման կոդն են ուզում, հետո գրում են՝ կներես, հանկարծակի քեզ եմ ուղարկել, մի հատ այդ կոդն ինձ տուր, եթե ուղարկեցիք, ապա համարը տանում են»։
Տեղեկատվական անվտանգության փորձագետը մանրամասն ցույց է տալիս տեսանյութում, թե ինչպես հնարավոր է պաշտպանել WhatsApp-ը հարձակումներից։

Общество 19:54 04/01/2021 Армения
Турки пытаются украсть армянские аккаунты WhatsApp. Об этом сообщает эксперт по информационной безопасности Самвел Мартиросян.
«Во времена войны они делали это нацелено, сейчас кажется, что это приняло массовый характер. Что им нужно — это вопрос. У них должен быть армянский номер WhatsApp, с помощью которого они могут обманывать людей, они могут сделать все, что угодно —запугать и т. д.», - сказал он.
Мартиросян также подробно рассказал, как воруют WhatsApp.
«Вы получаете код, от вашего имени запрашивается ваш код восстановления, а затем они пишут: «Извините, я по ошибке отправил его вам, дай мне, пожалуйста, этот код, и, если вы его отправите, тогда они заберут номер».
Специалист по информационной безопасности подробно показывает в видео, как можно защитить WhatsApp от атак.