Տնտեսություն 17:12 04/01/2021 Աշխարհում
Առևտրային տվյալների համաձայն՝ «Brent» ապրանքանիշի մեկ բարելի գինը անցյալ տարվա մարտի 4-ից ի վեր առաջին անգամ գերազանցել է 53 դոլարը, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
Մոսկվայի ժամանակով ժամը 10:40-ի դրությամբ, Հյուսիսային ծովի «Brent» տեսակի նավթի խառնուրդի մարտ ամսվա ֆյուչերսների գինն աճել է 2,2 տոկոսով՝ բարելի դիմաց մինչև 52,94 դոլար, րոպեներ առաջ այդ ցուցանիշը հասել էր 53,14 դոլարի: Իսկ «Texas WTI» հում նավթի փետրվարյան ֆյուչերսների արժեքն աճել է 2,01 տոկոսով՝ մեկ բարելի դիմաց մինչև 49,5 դոլար:
Գները բարձրանում են՝ կանխելով արտադրությունը կրճատելու մասին «OPEC+» նավթ արտահանող դաշինքի նոր որոշումը։ Այժմ նրանք կքննարկեն՝ արդյոք նավթի շուկան պատրաստ է օրական մինչև 500 հազար բարել արտադրության աճի։

Economy 18:44 04/01/2021 World
Global oil prices keep growing according to the results of e-commerce, Ria Novosty news agency reports.
Brent crude continued to rally as the US market opened on Monday, to trade above $53 a barrel for the first time since March 2020, the source said. WTI crude oil February futures increased by 2,01% to $49,5 per barrel.
The rise came on expectations that OPEC and allied producers may cap output at current levels in February at a meeting later in the day as the coronavirus pandemic keeps worries about first-half demand elevated.
It is noted that OPEC decided at a meeting last month to raise output by 500,000 barrels per day in January, anticipating a boost in demand, and agreed to meet every month to review production.