14 մարդ թունավորման ախտանիշերով, աղիքային գանգատներով դիմել է Նոյեմբերյանի ԲԿ
ՀՀ առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմնի ղեկավարի հանձնարարականով՝ ջրի որակին ներկայացվող պահանջների խախտումների պատճառով շտապ դադարեցվել է Նոյեմբերյան խոշորացված համայնքի Ջուջևան բնակավայրը սնուցող աղբյուրներից մեկի ջրամատակարարումը։
ՀՀ առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմնից հայտնում են, որ նախորդիվ Ջուջևան, Կոթի, Բաղանիս, Ոսկեւան, Կողբ գյուղերից 14 մարդ թունավորման ախտանիշերով, աղիքային գանգատներով դիմել է Նոյեմբերյանի ԲԿ, որտեղից 8-ը դուրս է գրվել, 6-ը շարունակում է ստանալ բուժօգնություն։
ՀՀ ԱՆ ՀՎԿԱԿ-ից ԱԱՏՄ-ին տրամադրված տեղեկատվության համաձայն՝ նրանց օգտագործած ջրից կատարվել է նմուշառում, փորձաքննության արդյունքները ցույց են տվել ջրի որակի շեղումներ։
ԱԱՏՄ ղեկավար Հակոբ Ավագյանը հանձնարարել է հրատապ քայլեր ձեռնարկել ջրի անվտանգության ապահովման ուղղությամբ։ Ըստ այդմ, ԱԱՏՄ Իջևանի բաժնի պետ-տեսուչ Վիլյամ Օհանյանի գլխավորությամբ, դադարեցվել է այն աղբյուրի ջրամատակարարումը, որից օգտվել են առողջական գանգատներով հիվանդանոց դիմած քաղաքացիները, և որից ջուր է մատակարարվում Ջուջևան համայնքի շուրջ 60 ընտանիքի։
Բացահայտվել է աղբյուրի հավանական աղտոտման վայրը և աղտոտման պատճառը, ինչի վերացման ուղղությամբ հրատապ աշխատանքներ են տարվում Նոյեմբերյանի համայնքապետարանի կողմից։ Վերջինից ԱԱՏՄ-ն տեղեկացել է, որ ձեռնարկվող քայլերի շրջանակում փոխվում են ջրահեռացման խողովակները եւ վերացվում է ջրի աղտոտման հնարավոր պատճառը։ Հաջորդիվ կտարվեն մանրէազերծման աշխատանքներ, կարվի ջրի կրկնակի նմուշառում։
ԱԱՏՄ-ն հետևում է տարվող աշխատանքների ընթացքին և միայն ջրի որակին ներկայացվող պահանջներից շեղումները վերացնելու դեպքում կտա ջրամատակարարումը վերականգնելու թույլտվություն։
Բնակչության սանիտարահամաճարակային անվտանգության ապահովման քայլերը ԱԱՏՄ-ն օպերատիվ կերպով իրականացնում է նաեւ ոչ աշխատանքային օրերին։

Здоровье 18:39 05/01/2021 Армения
По поручению руководителя Инспекционного органа здравоохранения и труда Армении, в связи с нарушениями предъявляемых к качеству воды требований срочно прекращено водоснабжение одного из источников, питающего населенный пункт Джуджеван укрупненной общины Ноемберян. Об этом говорится в сообщении Инспекционного органа.
14 человек из сел Джуджеван, Коти, Баганис, Воскеван, Кохб с симптомами отравления и кишечными жалобами обратились в медицинский центр Ноемберяна, 8 человек уже выписались, а 6 продолжают получать медпомощь.
Согласно полученной из Национального центра контроля и профилактики заболеваний Минздрава РА информации, был произведен забор пробы из использованной упомянутыми лицами воды, по результатам исследования выявлены отклонения качества воды.
Руководитель Инспекционного органа здравоохранения и труда Акоп Авагян поручил предпринять срочные меры по обеспечению безопасности воды.
Уже прекращено водоснабжение источника, которым пользовались граждане, обратившиеся с жалобами на ухудшение здоровья в больницу, и откуда водой обеспечиваются около 60 семей общины Джуджеван.
Выявлены место и причина возможного загрязнения источника, проводятся неотложные работы по его устранению. Инспекционный орган  следит за ходом работ и даст разрешение на возобновление водоснабжения только в случае устранения отклонений от требований по качеству воды.