Առողջություն 10:35 06/01/2021 Հայաստան
Դեկտեմբերի 30-ից մինչև հունվարի 5-ն ընկած ժամանակահատվածում Նոյեմբերյանի տարածաշրջանի Նոյեմբերյան քաղաքի, Բաղանիս, Ոսկեվան, Կողբ և Կոթի բնակավայրերի 14 բնակչի մոտ արձանագրվել են աղիքային ինֆեկցիայի դեպքեր:
Իրականացված լաբորատոր հետազոտությունների արդյունքում 7-ի մոտ հանյտնաբերվել է շիգելլա զոնե, մյուս հետազոտություններն ընթացքի մեջ են:
ԱՆ հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնից հայտնում են, որ այս պահին հիվանդանոցային պայմաններում բուժում է ստանում 6 պացիենտ, բոլորի վիճակը գնահատվում է բավարար:
Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի մասնագետների կողմից իրականացված համաճարակաբանական հետազոտության արդյունքում պարզվել է, որ բոլորն օգտագործել են Ջուջևան բնակավայրի մայրուղու հարևանությամբ գտնվող աղբյուրի ջուրը:
Հետազտությունների արդյունքում պարզվել է, որ ջուրը չի համապատասխանում սանիտարահամաճարակային կանոնների պահանջներին, ինչպես նաև հայտնաբերվել են ջերմակայուն կոլիֆորմ մանրէներ, ինչը վկայում է ջրի աղտոտվածության մասին:
Այս պահին նշված աղբյուրի ջրամատակարարումը դադարեցված է, աղտոտման պատճառների հայտնաբերման նպատակով աշխատանքներն ընթացքի մեջ են:  Համայնքապետարանի կողմից պլանավորվում է իրականացնել նաև ջրամատակարարման կառույցների ախտահանման աշխատանքներ, իսկ աշխատանքների ավարտից հետո ջուրը կենթարկվի կրկնակի լաբորատոր  հետազոտության հետագա օգտագործման հարցը որոշելու նպատակով:
Աշխատանքներն իրականացվում են ամենօրյա ռեժիմով, դեպքերի վերաբերյալ տեղեկատվությունը տրամադրվել է բոլոր շահագրգիռ կողմերին, իսկ նշված բնակավայրերում բնակիչների շրջանում իրականացվել են իրազեկման աշխատանքներ:

Здоровье 12:12 06/01/2021 Армения
С 30 декабря по 5 января у 14 жителей города Ноемберян, населенных пунктов Баганис, Воскеван, Кохб и Коти Ноемберянской области были зарегистрированы случаи кишечной инфекции.
В результате проведенных лабораторных исследований у 7 из них обнаружена шигелла Зонне, остальные исследования еще продолжаются.
Национальный центр по контролю и профилактике заболеваний Минздрава сообщает, что на данный момент в стационаре проходят лечение 6 пациентов, состояние здоровья всех оценивается как удовлетворительное.
Эпидемиологическое исследование, проведенное специалистами Национального центра по контролю и профилактике заболеваний, показало, что все использовали родниковую воду возле трассы в Джуджеване.
Исследования показали, что качество воды не соответствует требованиям санитарно-эпидемиологических правил, в ней также были обнаружены термостойкие колиформные бактерии, что свидетельствует о ее загрязнении.
На данный момент подача воды из указанного источника прекращена, ведутся работы по выяснению причин загрязнения. Муниципалитет планирует также провести дезинфекцию водопроводных сооружений, а после завершения работ вода будет подвергнута повторному лабораторному исследованию для определения вопроса ее дальнейшего использования.
Работы ведутся в каждодневном режиме, информация по случаям доведена до всех заинтересованных сторон, а среди жителей указанных населенных пунктов проведены информационно-разъяснительные мероприятия.