Հասարակություն 17:39 07/01/2021 Աշխարհում
Ինչպես ասվում է ՄԱԿ-ի Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպության այսօրվա հաշվետվությունում, պարենային ապրանքների համաշխարհային գները 2020թ.-ի դեկտեմբերին գրանցել են հերթական՝ յոթերորդ ամիսն անընդմեջ աճը՝ կաթնամթերքի և բուսական յուղերի գլխավորությամբ: Այս մասին տեղեկանում ենք ՄԱԿ-ի Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպություն տարածած հաղորդագրությունից։
«Պարենային ապրանքների գնային ինդեքսը, որը պարենային ապրանքների որոշակի զամբյուղի միջազգային գների ամսական փոփոխության չափման միջոց է, դեկտեմբեր ամսվա ընթացքում կազմել է միջինը 107.5 նիշ, ինչը 2.2 տոկոսով բարձր է նոյեմբեր ամսվա համեմատ:  Ընդհանուր առմամբ 2020թ.-ի ողջ ընթացքում ինդեքսը կազմել է միջինը 97.9 նիշ, ինչը վերջին երեք տարիների ամենաբարձր ցուցանիշն է և 3.1 տոկոսով բարձր է 2019թ.-ի ցուցանիշից սակայն ավելի քան 25 տոկոսով ցածր՝ 2011թ.-ի պատմական ցուցանիշից:
ՊԳԿ հացահատիկային մշակաբույսերի գնային ինդեքսը նոյեմբերի համեմատ աճել է 1.1 տոկոսով և ամբողջ 2020թ.-ի ընթացքում կազմել է միջինը 6.6 տոկոս բարձր քան 2019թ.-ին էր: Դեկտեմբերին աճել են ցորենի, եգիպտացորենի, սորգոյի և բրնձի արտահանման գները: Տարեկան կտրվածքով բրնձի արտահանման գները 8.6 տոկոսով բարձր են եղել քան 2019թ.-ին, իսկ եգիպտացորենի և ցորենի դեպքում դրանք բարձր են եղել համապատասխանաբար 7.6 և 5.6 տոկոսով:
ՊԳԿ բուսական յուղերի գնային ինդեքսը դեկտեմբերին գրանցել է 4.7 տոկոս աճ՝ հասնելով 2012թ.-ի սեպտեմբերից ի վեր գրանցած ամենաբարձր ցուցանիշին:
ՊԳԿ կաթնամթերքի գնային ինդեքսը նախորդ ամիս աճել է 3.2 տոկոսով, գրանցելով իր յոթերորդ ամիսն անընդմեջ աճը: Ինչևէ, 2020թ.-ի ողջ տարվա ընթացքում կաթնամթերքի գնային ինդեքսը կազմել է միջինը 1.0 տոկոսով ցածր՝ 2019թ.-ի ցուցանիշից:
ՊԳԿ մսի գնային ինդեքսը ամսվա ընթացքում աճել է 1.7 տոկոսով, իսկ տարվա կտրվածքով կազմել է միջինը 4.5 տոկոս ցածր քան 2019թ.-ին էր:
ՊԳԿ շաքարի գնային ինդեքսը նախորդ ամսվա կտրուկ աճից հետո դեկտեմբերին նվազել է 0.6 տոկոսով: Ընդհանուր առմամբ 2020թ.-ի համար ենթաինդեքսը կազմել է 1.1 տոկոս ավել քան նախորդ տարի էր»,-ասված է հաղորդագրությունում:

Society 17:53 07/01/2021 World
World food prices rose for a seventh consecutive month in December, with all the major categories, barring sugar, posting gains last month, the United Nations food agency said on Thursday.
The Food and Agriculture Organization’s food price index, which measures monthly changes for a basket of cereals, oilseeds, dairy products, meat and sugar, averaged 107.5 points last month versus 105.2 in November, Reuters reported.
The November figure was previously given as 105.0.
For the whole of 2020, the benchmark index averaged 97.9 points, a three-year high and a 3.1% increase from 2019. It was still down more than 25% from its historical peak in 2011.
Vegetable oil prices continued recent strong gains, jumping 4.7% month-on-month in December after surging more than 14.0% in November. For the whole of 2020, the index was up 19.1% on 2019.
FAO said supply tightness in major palm oil producing countries had pushed prices up, while trade was also impacted by a sharp hike in export duties in Indonesia. Prices for soy oil rose partly because of prolonged strikes in Argentina. [POI/]
The cereal price index posted a more modest 1.1% rise in December from the month before. For all of 2020 the index averaged 6.6% above 2019 levels.
The dairy index climbed 3.2% on the month, however, over the whole of 2020, it averaged some 1.0% less than in 2019.
The meat index pushed up 1.7% last month, while its full-year average was 4.5% below that of 2019. FAO said poultry quotations rebounded in December, partly due to the impact of avian influenza outbreaks in Europe. However, pig meat prices fell slightly, hit by the suspension of German exports to Asian markets following African Swine Fever outbreaks.
Bucking the rises in other indices, average sugar prices dipped by 0.6% in December. For 2020 as a whole, the sub-index posted a most 1.1% gain on 2019 levels. FAO said the relative firmness of latest data reflected a surge in imports by China and increased demand for refined sugar from Indonesia.