Քաղաքական 11:49 07/01/2021 Հայաստան
Իշխան Սաղաթելյան․ Կապիտուլյացիա կնքած ղեկավարի հետ բանակցելու ցանկություն ունի միայն թշնամին, ով հունվարի 11-ին նոր ակնկալիքներ ունի դավաճանից
ՀԴՅ ԳՄ ներկայացուցիչ, Հայրենիքի փրկության շարժման համակարգող Իշխան Սաղաթելյանը գրում է.
«Հայաստանի Հանրապետությունը շարունակաբար մեկուսանում է արտաքին աշխարհից, միջազգային հարաբերություններում Հայաստանի սուբյեկտայնությունը պատմական ամենացածր մակարդակի վրա է։
Մեր պետությանն ու ժողովրդին աղետալի վիճակի մատնած իշխանությունն անցած երկուսուկես տարվա ընթացքում հետևողականորեն խարխլել է Հայաստանի Հանրապետության արտաքին քաղաքական անվտանգության համակարգը, ինչն էլ խոշոր հաշվով հանգեցրեց աղետալի պատերազմին։
Ղարաբաղյան հիմնախնդրի և ՀՀ միջազգային հարաբերությունների վերաբերյալ պրիմիտիվ դատողությունները, տրամագծորեն հակառակ քաղաքական հայտարարությունները հանգեցրեցին նրան, որ Հայաստանը Ղարաբաղյան հիմնախնդրում դարձավ անբանակցելի կողմ, ինչն էլ միջազգային հանրության աչքերում լեգիտիմացրեց պատերազմի սանձազերծումը։
Նիկոլի բացառիկ դիլենտանտիզմի պատճառով աշխարհը սկսեց Ղարաբաղյան հիմնախնդիրն ընկալել ոչ թե ինքնորոշման իրավունքի համար մղվող պայքար, այլ որպես զուտ տարածքային վեճ։
Հայաստանը պատերազմի մեջ մտավ առանց ռազմավարական դաշնակցի և ռազմավարական գործընկերների հետ կայուն հարաբերությունների։ Արդյունքում՝ որևէ պետություն գործադիր իշխանության մակարդակում Հայաստանի Հանրապետությանը համերաշխություն չհայտնեց, մենք ադրբեջանաթուրքական տանդեմի և նրանց բացահայտ սատարող պետությունների դեմ-հանդիման մնացինք՝ ըստ էության մենակ։
Հայաստանի իշխանությունների նկատմամբ միջազգային արհամարհանքը դեռևս զգացվում էր պատերազմից առաջ, բավական է նշել, որ Ֆրանկաֆոնիայի գագաթաժողովից հետո օտարերկրյա որևէ ղեկավար պետական այցով Հայաստան չի ժամանել։
Հարաբերությունների որակական անկումը՝ ինչպես ռազմավարական դաշնակից Ռուսաստանի, բարեկամ Իրանի, այնպես էլ Չինաստանի, Եվրոպական Միության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների հետ ակնհայտ էին:
Արդյո՞ք Հայաստանի շահերը չեն համընկնում մեր տարածաշրջանում խոշոր այլ խաղացողների շահերին։ Անշուշտ համընկնում են....., պարզապես անհրաժեշտ է Հայաստանում պետական շահի գիտակցում ունեցող և ամենակարևորը՝ վստահելի իշխանություն ձևավորել:
Դրա համար մեզ պետք է մի իշխանություն, որի հետ հնարավոր կլինի խոսել, բանակցել, պայմանավորվել ճանապարհ անցնել։ Ոչ մի պետություն, նույնիսկ մեզ ամենամոտ բարեկամները, չե՛ն պատրաստվում անհավասարակշիռ և արկածախնդիր անձի հետ ճանապարհ անցնել կամ գործընկերություն անել:
Այս պայմաններում Հայաստանը շարունակում է մեկուսանալ աշխարհից, իսկ թշնամին, օգտվելով այս իրավիճակից, դիրքավորվում և մեծացնում է իր ազդեցությունը։ Այս ամենի հետևանքները կրում են մեր ժողովուրդը և պետությունը:
Արժանապատվությունը կորցրած և կապիտուլյացիա կնքած ղեկավարի հետ բանակցելու ցանկություն ունի միայն թշնամին, ով հունվարի 11-ին նոր ակնկալիքներ ունի դավաճանից։

Политика 12:52 07/01/2021 Армения
Ишхан Сагателян: Желание вести переговоры с капитулировавшим лидером есть лишь у врага, который связывает новые ожидания с предателем
Представитель Верховного органа АРФ «Дашнакцутюн», координатор Движения за спасение Родины Ишхан Сагателян на своей странице в соцсети Facebook пишет:
«Республика Армения непрерывно изолируется от внешнего мира, субъектность Армении в международных отношениях находится на самом низком уровне в истории.
Власть, которая довела наше государство и народ до катастрофического положения, за последние два с половиной года последовательно подрывало систему внешнеполитической безопасности Республики Армения, что, по большому счету, привело к катастрофической войне.
Примитивные суждения по карабахской проблеме и о международных отношениях Республики Армения, диаметрально противоположные политические заявления привели к тому, что Армения стала не подлежащей к переговорам стороной в карабахской проблеме, что в глазах международного сообщества легитимизировало развязывание войны.
Из-за исключительного дилетантизма Никола мир стал воспринимать карабахскую проблему не как борьбу за право на самоопределение, а как чисто территориальный спор.
Армения вступила в войну без стратегического союзника и стабильных отношений со стратегическими партнерами. В результате ни одно государство на уровне исполнительной власти не выразило солидарности с Республикой Армения, мы, по сути, остались одни перед азербайджано-турецким тандемом, открыто их поддерживающими государствами.
Презрение международного сообщества к властям Армении ощущалось еще до войны, достаточно отметить, что после саммита Франкофонии ни один иностранный лидер не прибыл в Армению с государственным визитом.
Налицо был качественный спад в отношениях как со стратегическим союзником Россией, дружественным Ираном, так и с Китаем, Европейским союзом и США.
Не совпадают ли интересы Армении с интересами других крупных акторов в нашем регионе?
Безусловно, совпадают ... просто в Армении необходимо сформировать осознающую государственные интересы и, самое главное, надежную власть.
Для этого нам нужна власть, с которой можно будет разговаривать, вести переговоры, договариваться о предстоящем пути. Ни одно государство, даже наши самые близкие друзья, не собираются проходить путь или сотрудничать с неуравновешенным авантюристом.
В этих условиях Армения продолжает изолироваться от мира, а враг, пользуясь этой ситуацией, занимает позиции и усиливает свое влияние. Последствия всего этого ложатся на плечи нашего народа и государства.
Желание вести переговоры с потерявшим достоинство и подписавшим капитуляцию руководителем есть лишь у врага, который связывает новые ожидания с предателем на встрече 11 января.