Քաղաքական 13:24 07/01/2021 Հայաստան
«Արցախյան հակամարտության լուծման ընթացքում իրավական բաղադրատարրը ընդգծված չի եղել և իշխանությունները մեծապես ապավինել են քաղաքական լուծումների»,- այս մասին այսօր ասաց «Իրավական ուղի» ՀԿ-ի համահիմնադիր Սիրանուշ Սահակյանը՝ «Ազգային աղետ և վերածնունդ. իրավական բաղադրիչը» խորագրով մասնագիտական խորհրդաժողովին։
Սիրանուշ Սահակյանը նշեց, որ Ադրբեջանը վերջին տարիներին ցանկացած գնով նսեմացնում էր Մինսկի խմբի ձևաչափը։
«Այս պայմաններում, երբ մենք չենք փնտրում ու գտնում որպես այլընտրանք իրավական ուղին, խնդրի լուծման իրավական մեխանիզմներ, կարծես թե լեգիտիմացվում էր վեճի լուծման ռազմական ճանապարհը»,-ասաց Սիրանուշ Սահակյանը։
2020թ․-ին, բանախոսի խոսքերով, մենք ականատես եղանք այդ հանգուցալուծմանը։ Որքանով էր ուժի գործադրումն իրավաչափ, դեռևս պատասխանները տրված չեն՝ մինչդեռ այս հարցը, ըստ Սիրանուշ Սահակյանի, մեծ նշանակություն ունի նոյեմբերի 9-ին ձեռք բերված հայտարարության իրավաչափությունը գնահատելու համար։

Право 14:48 07/01/2021 Армения
При урегулировании конфликта в Арцахе правовая составляющая не была каким-либо образом выражена, власти Армении в значительной степени полагались на политические решения, заявила сегодня на конференции на тему «Национальная катастрофа и возрождение: правовая составляющая» юрист, соучредитель общественной организации «Правовой путь» Сирануш Саакян.
Между тем, Азербайджан, как указала С.Саакян, в последние годы всячески принижал формат Минской группы ОБСЕ по карабахскому урегулированию.
«В этих условиях, когда мы не ищем и не находим в качестве альтернативы правовой путь, правовых механизмов решения проблемы, кажется, происходит легитимизация военного пути разрешения спора», – указала Сирануш Саакян.
По ее словам, в 2020 году мы стали очевидцами именно такого разрешения. «Насколько правомерным было применение силы со стороны Баку? Ответов на этот вопрос пока нет. Между тем, это имеет важное значение для оценки правомерности подписанного 9 ноября трехстороннего заявления Еревана, Москвы и Баку», – добавила Саакян.