Քաղաքական 13:24 07/01/2021 Հայաստան
«Արցախյան հակամարտության լուծման ընթացքում իրավական բաղադրատարրը ընդգծված չի եղել և իշխանությունները մեծապես ապավինել են քաղաքական լուծումների»,- այս մասին այսօր ասաց «Իրավական ուղի» ՀԿ-ի համահիմնադիր Սիրանուշ Սահակյանը՝ «Ազգային աղետ և վերածնունդ. իրավական բաղադրիչը» խորագրով մասնագիտական խորհրդաժողովին։
Սիրանուշ Սահակյանը նշեց, որ Ադրբեջանը վերջին տարիներին ցանկացած գնով նսեմացնում էր Մինսկի խմբի ձևաչափը։
«Այս պայմաններում, երբ մենք չենք փնտրում ու գտնում որպես այլընտրանք իրավական ուղին, խնդրի լուծման իրավական մեխանիզմներ, կարծես թե լեգիտիմացվում էր վեճի լուծման ռազմական ճանապարհը»,-ասաց Սիրանուշ Սահակյանը։
2020թ․-ին, բանախոսի խոսքերով, մենք ականատես եղանք այդ հանգուցալուծմանը։ Որքանով էր ուժի գործադրումն իրավաչափ, դեռևս պատասխանները տրված չեն՝ մինչդեռ այս հարցը, ըստ Սիրանուշ Սահակյանի, մեծ նշանակություն ունի նոյեմբերի 9-ին ձեռք բերված հայտարարության իրավաչափությունը գնահատելու համար։

Politics 15:41 07/01/2021 Armenia
The legal component was not highlighted in the settlement of the Artsakh (Nagorno-Karabakh) conflict, with the Armenian authorities relying heavily on political solutions, lawyer Siranush Sahakyan, a co-founder of Path of Law NGO, told a news conference on “National Catastrophe and Revival: Legal Component” on Thursday.
Siranush Sahakyan noted that in recent years Azerbaijan had been making every effort to belittle the format of the OSCE Minsk Group dealing with the Karabakh settlement.
"In these conditions, when we did not seek and find the legal path, legal mechanisms as an alternative way of resolving the problem, the military solution to the conflict seemed to be legitimized," Sahakyan said.
In 2020, according to the lawyer, such a solution was imposed. "How legitimate was the use of force by Azerbaijan? There are no answers to this question yet. Meanwhile, it is important for assessing the legality of the trilateral statement signed on November 9 by Yerevan, Moscow and Baku,” Sahakyan added.