Տնտեսություն 19:08 07/01/2021 Աշխարհում
ԱՄՆ ֆոնդային բորսաներն ու դոլարը «ցինիկորեն» են արձագանքում Վաշինգտոնի բողոքի ցույցերին և առավելապես կենտրոնացած են ֆեդերացիայի կողմից փող ներարկելուն։ Ակնկալվում է, որ մոտ ապագայում նավթի դինամիկան ավելի կկարևորվի՝ ռուսական ակտիվների համեմատ: Այս մասին «ՌԻԱ Նովոստի»-ին ասել է Սերգեյ Դրոզդովը:
Չորեքշաբթի օրը ԱՄՆ գործող նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմնակիցները, որոնք հավաքվել էին Վաշինգտոնում՝ ի նշան իրեն սատարելու, ներխուժել են Կոնգրեսի շենք՝ ընդհատելով նիստը, որը պետք է հաստատեր վերջին ընտրությունների արդյունքները:
Իրավապահներն օգտագործել են արցունքաբեր գազ և շշմեցնող նռնակներ: Ըստ Վաշինգտոնի ոստիկանության, ցույցերի ընթացքում չորս մարդ է զոհվել: Ավելի ուշ՝ հինգշաբթի օրը, Կոնգրեսը, այնուամենայնիվ, հաստատել է Բայդենի ընտրությունը՝ Միացյալ Նահանգների նախագահի պաշտոնում:
«Շուկաները ցինիկ են, հետևաբար, չնայած մարդկային զոհաբերությանը, մենք տեսնում ենք, որ առաջատար ամերիկյան S&P 500 ինդեքսի դինամիկան դրական է, և դոլարը ուժեղանում է եվրոյի նկատմամբ»,- նշել է Դրոզդովը և հավելել․
«Ընդհանուր առմամբ, շուկաները սպասում են  Բայդենի երդմնակալությանը և ցանկանում են լսել նրա ելույթը, քանի որ ընտրությունների խոստումները մի բան են, նախագահի խոսքը, նրա ռազմավարությունը` մեկ այլ բան: Փաստացի, դա  կարող է բոլորովին այլ լինել և շուկաներին դա դուր չգա»։

Экономика 19:21 07/01/2021 В мире
Фондовые рынки США и доллар реагируют «цинично» на протесты в Вашингтоне и больше ориентируются на вливание денег Федрезервом, для российских активов в ближайшее время важнее будет динамика нефти. Об этом РИА Новости сказал Сергей Дроздов.
В среду сторонники действующего президента США Дональда Трампа, собравшиеся в Вашингтоне на демонстрацию в его поддержку, штурмовали здание Конгресса, прервав заседание, которое должно было утвердить итоги прошедших выборов. Правоохранители применили слезоточивый газ и светошумовые гранаты.
Согласно данным вашингтонской полиции, в ходе протестов погибли четыре человека. Позднее, в четверг, Конгресс все же утвердил избрание Джо Байдена на пост президента США.
«Рынки циничны, поэтому, несмотря на жертвы человеческие, мы видим, что динамика ведущего американского индекса S&P 500 положительна и доллар укрепляется к евро. Деньги ФРС толкают рынки вверх, а деньги на рынках — это основное» - отметил Дроздов и добавил:
«Если брать глобально, то рынки ждут инаугурацию Джо Байдена и хотят послушать его речь, так как одно дело - предвыборные обещания, другое - речь президента, его стратегия. По факту это может быть совсем другое и может рынкам не понравиться».