Հասարակություն 16:25 08/01/2021 Հայաստան
Թշնամու հետ չեն կարողանում բանակցել ու որոնողական աշխատանքներ սկսել Զանգելանում. Անհետ կորած զինծառայողի մայր
Անհետ կորած զինծառայողների հարազատներն այսօր կրկին հավաքվել են Էջմիածնի զորամասի դիմաց։ Նրանք հանդիպում են պահանջում զորամասի հրամանատարական կազմի հետ։ Անհետ կորած զինծառայող Վարդան Ադոյանի մայր  տիկին Անահիտն ասաց, որ նրանց դեռ որևէ մեկը չի մոտեցել։
Անհետ կորած զինծառայողների զորամասի դիմաց կրակ են վառել՝ տաքանալու համար, սպասում են, թե որևէ մեկն իրենց ի վերջո կընդունի՞, թե ո՞չ։​
Հիշեցնենք, որ երեկ երեկոյան նրանք նույնպես նստացույց էին սկսել։ Կրկին որևէ մեկը չէր մոտեցել, գիշերը հեռացել էին։
Հարազատներն արդեն 81 օր է տեղեկություն չունեն իրենց զինվոր որդիներից։ Նրանք անհետ կորել են Զանգելանի տարածքում։ Հարազատները ցանկանում են իմանալ՝ երբ է  սկսվելու որոնողական աշխատանքներ Զանգելանում։  Նշում են՝ թշնամու հետ չեն կարողանում բանակցել ու որոնողական աշխատանքներ սկսկել հենց Զանգելանի տարածքում։
«Այսօր ևս մեզ ներս չեն թողնում, մեր դիմաց զորամասի դերպասները փակ են։ Ոչ մեկ ոչ մի պատասխան չունի։ Մենք որոշել ենք՝ հենց այստեղ նստացույց ենք անելու, երեկոյան վրաններ կտեղադրենք, կմնանք այնքան, մինչև մեր երեխաներին հասցնեն մեզ»,- լրագրողներին ասաց Անահիտ Ադոյանը։
Նշում են, որ 81 օր իրենց ամեն օր խաբել են, հուսադրող որևէ քայլ չեն անում։
«Պատկերացնում եք՝ հրամանատար Արսեն Աբգարյանը զանգում է  ինձ, ասում է՝ Անահիտ ջան, մի հատ Ստեփանակերտ գեներալի հետ կկապվե՞ս, տեսնես, քեզ ի՞նչ են ասում։ Ես պետք է նրանց փոխարեն գեներալների հետ խոսե՞մ»,- զարմացած հարցնում է տիկին Անահիտը։
«Այսօր ինձ զանգել են, ասում են՝ եթե հնարավոր է ԱԱԾ պետի հետ կապվես, որպեսզի նա էլ կապվի Ադրբեջանի ԱԱԾ պետի հետ, համագործակցություն լինի, ԱԱԾ-ն անցնի այս գործին, որովհետև ՊՆ-ն էլ չի աշխատում»,- ասաց Անահիտ Ադոյանը։
Անհետ կորածների հարազատները նշում են՝ պետք է պատասխանատվության երթակվեն բոլոր նրանք, ովքեր 41 տղաներին տարել են այդ հատված ու չեն հասել օգնության։ 41-ից 1-ը վերադարձող գերիների թվում է եղել։ 22-ի նկարները տեսել են, որ գերի են, մնացած 18-ի մասին տեղեկություն չունեն։
Տիկին Անահիտը նշեց, որ այս օրերի ընթացքում պատկան որևէ մարմնի ներկայացուցիչ ոչ մեկի դուռը չի թակել, հարցրել, թե ինչպես են ապրում, ընտանիքը ոնց է գոյատևում։
«Տարան ու վե՞րջ»,- հուզված ու վրդովված հարցնում է անհետ կորած զինծառայողի մայրը։
Անհետ կորած  մեկ այլ զինծառայողի հայրն ասաց. «Գեներալ Անդրանիկ Մակարյանն է տարել, գցել այնտեղ, փախել։ Նա կողքները կանգնած  տեսել է, որ տղերքը ծուղակն են ընկել, ինքը  դարձել ու հետ է եկել։ Չի էլ փորձել երեխեքին օգնության հասնել։ Իր սարքածն է, ինադու տարել է երեխեքին, լցրել այնտեղ ու փախել։ Խաբեց, թե այդ օրը մառախուղ է եղել, ոչ մի բան չեն տեսել, բայց ով, այնտեղից դուրս է պրծել ու եկել է, ասում են՝ մառախուղ չի եղել։
Քիմիկներին իրավունք չունեին տանեին կռվելու։ Նրանք պետք է գնային ինչ որ գործողություն անեին, բայց առանց զրահաբաճկոնի տարել, գցել են ծուղակն ու փախել են։
Երկու ավտոբուս զորքը կանգնած է եղել 1 կմ հեռու, դիմել են՝ տեղերքին սպանում են, եկեք օգնության, ասել են՝ գեներալը հրաման չի տվել, որ գնանք օգնենք։ Ով այնտեղից դուրս է եկել, նա է պատմել մեզ»։
Անհետ կորած զինծառայողների ծնողներն արդեն բողոքի ակցիաներ արել են Էջմիածնի զորամասի մոտ, որտեղից իրենց որդիներին տարել են, կառավարության ու պաշտպանության նախարարության դիմաց։ Նրանց պահանջն է՝ որոնողական աշխատանքներ սկսել նաև Զանգելանի տարածքում, սակայն դեռ որևէ նորություն չունեն իրենց որդիներից։

Общество 18:24 08/01/2021 Армения
Мать пропавшего без вести военного: Не могут вести переговоров с Баку и начать поисковые операции в Зангелане
Родные без вести пропавших военнослужащих 8 января вновь собрались перед воинской частью в Эчмиадзине и требуют встречи с командным составом.
В беседе с журналистами мать одного из без вести пропавших военных Вардана Адояна – г-жа Анаит – сообщила, что к ним пока никто не вышел.
Чтобы согреться в морозную погоду, родные пропавших без вести военнослужащих развели огонь у воинской части, ждут, примет ли их кто-нибудь.
Вчера вечером они провели здесь сидячий пикет. К ним никто не подошел, ночью они разошлись по домам.
У родителей уже 81 день нет сведений о пропавших сыновьях. Они пропали без вести в районе Зангелана. Родственники хотят знать, когда начнутся поисковые работы в Зангелане. Они отмечают, что не могут вести переговоров с азербайджанской стороной и начать поисковые операции на территории Зангелана.
«Сегодня тоже нас не принимают, ворота воинской части закрыты перед нами. Ни у кого нет ответа. Мы решили провести сидячий пикет прямо здесь, вечером установим палатки, останемся до тех пор, пока не получим своих сыновей», – заявила журналистам Анаит Адоян.
Родственники отмечают, что их обманывают вот уже на протяжении 81 дня, не предпринимают никаких обнадеживающих шагов.
«Представляете, командир Арсен Абгарян звонит мне и говорит: Анаит джан, не свяжетесь ли вы с генералом в Степанакерте, посмотрим, что тебе скажет? Разве я должна говорить с генералами вместо них?» – удивленно вопрошает г-жа Анаит.
«Сегодня мне позвонили и сказали: если есть возможность – связаться с главой Службы национальной безопасности, чтобы он мог связаться с главой СНБ Азербайджана, в результате сотрудничества СНБ приступило к работе, ибо Минобороны уже не работает», – рассказала Анаит Адоян.
Родственники пропавших без вести подчеркивают: все, кто направил 41 военнослужащего на этот участок и не пришел к ним на помощь, должны быть привлечены к ответственности. 1 из 41 военных был среди возвращенных азербайджанской стороной Армении пленных. Они видели фото еще 22 из них среди фото удерживаемых в Азербайджане пленных, об остальных 18 у них нет информации.
Г-жа Анаит отметила, что все эти дни ни один представитель какого-либо из компетентных органов не постучался в их двери, не поинтересовался, как они живут, как выживает семья.
«Забрали и все на этом?» – взволнованно и возмущенно спрашивает мать пропавшего военного.
Отец другого пропавшего без вести военного отметил: «Генерал Андраник Макарян отвел наших сыновей туда, бросил их там, а сам сбежал. Стоя рядом с ними, он увидел, что парни попали в ловушку, но он повернулся и вернулся обратно. Он даже не пытался помочь детям. За всем этим стоит он, он специально отвел детей туда, бросил их там, а сам сбежал. Он соврал, будто в тот день был туман, они ничего не видели. Но кто сумел выбраться оттуда, рассказывает, что никакого тумана не было.
Химиков не имели права отправлять в бой. Они должны были отправиться на какую-то операцию. Но их без бронежилетов отвезли, бросили в ловушку и сбежали.
В 1 км от них стояли два автобуса с войском, к ним обратились, попросили отправиться на помощь к парням, которых убивают, они ответили, что не получали приказа от генерала. Нам рассказали об этом выбравшиеся оттуда».
Это не первая акция родителей пропавших без вести военнослужащих перед воинской частью Эчмиадзин, откуда забрали их сыновей. Аналогичные акции они проводили и перед правительством и министерством обороны. Их требование – начать поисковые операции в районе Зангелана, однако до сих пор у них нет новостей о сыновьях.