Հասարակություն 12:20 09/01/2021 Հայաստան
Հայաստանի գրողների միությունն ակնկալում ենք ՀՀ գործող վարչապետի և կառավարության հրաժարականն ու ազգային համաձայնության անցումային կառավարության ձևավորումը։
ՀԳՄ նախագահության հայտարարության ներկայացված է միության պաշտոնական կայքում
Ցավով պետք է արձանագրենք, որ 2020 թվականը փակում ենք մեր ժողովրդի ու Հայրենիքի համար չափազանց տագնապալի իրավիճակում։ Տնտեսական ու սոցիալական զարգացման իրական հեռանկարների բացակայությունը, կորոնավիրուսի համաճարակի դեմ անբավարար պայքարը, ազգային արժեքների ոտնահարմամբ՝ կրթական, գիտական, մշակութային զարգացման կասկածելի քաղաքականության որդեգրումն ու համառորեն գործադրումը, վերջապես՝ ձախողված ներքին ու արտաքին քաղաքականության արդյունքում, Արցախյան երկրորդ տևական պատերազմում կրած նվաստացուցիչ պարտությունը՝ տասնյակ հազարավոր զոհերի, վիրավորների, գերեվարվածների և անհետ կորածների ցավալի հետևանքներով, Արցախի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության տարածքային զգալի կորուստներով և անվտանգության մակարդակի նվազման աղետալի իրողություններով…
Իրողություններ, որոնց պատճառներն ու հետևանքները՝ առանց զգացմունքային դրսևորումների, ենթակա են խորքային ու համապարփակ քննության։
Այս ամենով հանդերձ, մենք, սակայն, գտնում ենք, որ դեռևս ամեն բան կորած չէ, դեռ կան իրավական, դիվանագիտական լծակներ, միջազգային ձևաչափեր ու հարթակներ, որոնցում կարելի է և պե՛տք է լրջագույն, փորձառու մասնագիտական ուժերի ու ռեսուրսների ներգրավմամբ պայքարել հայանպաստ լուծումներ գտնելու և որոշումներ կայացնելու համար։
Բայց դա այլևս չի կարող անել ներկա իշխանությունը։
Ահա թե ինչու, համազգային շահերից, մեր ժողովրդի ապագայի տեսլականից բխող նպատակների իրագործման համար ակնկալում ենք ՀՀ գործող վարչապետի և կառավարության հրաժարականն ու ազգային համաձայնության անցումային կառավարության ձևավորումը։

Политика 13:30 09/01/2021 Армения
Союз писателей Армении ожидает отставки действующего премьер-министра и правительства РА, формирования переходного правительства национального согласия.
Заявление председательства Союза писателей Армении представлено на сайте СПА:
с сожалением должны констатировать, что закрываем 2020 год в очень тревожной для нашего народа и Родины ситуации. Отсутствие реальных перспектив экономического и социального развития, недостаточная борьба с пандемией коронавируса, принятие и упорное проведение сомнительной политики образовательного, научного, культурного развития с попранием национальных ценностей и, наконец, унизительное поражение во второй длительной Арцахской войне в результате провальной внутренней и внешней политики, с печальными последствиями в виде десятков тысяч жертв, раненых, пленных и пропавших без вести, значительными территориальными потерями в Армении и Арцахе, катастрофическими реалиями снижения уровня безопасности…
Реалии, причины и последствия которых подлежат углубленному и всеобъемлющему исследованию, без эмоциональных проявлений.
Однако, несмотря на все это, мы считаем, что не все еще потеряно, все еще существуют правовые, дипломатические рычаги, международные форматы и платформы, на которых можно и нужно бороться за проармянские решения с привлечением серьезных, опытных профессиональных сил и ресурсов.
Но это уже не под силу нынешним властям.
Вот почему для достижения исходящих из национальных интересов целей,  видения будущего нашего народа, мы ожидаем отставки действующего премьер-министра и правительства Армении и формирования переходного правительства национального согласия.