Իրավունք 13:45 12/01/2021 Հայաստան
Գորիսից տարբեր համայանքներ տանող ճանապարհի 68 կմ հատվածից 21 կմ-ն գտնվում է ադրբեջանական վերահոսկողության ներքո. ՄԻՊ
Գորիսից Որոտան, Շուռնուխ ու Կապան տանող ճանապարհի 68 կիլոմետրանոց հատվածից 21 կիլոմետրն այս պահի հաշվարկով գտնվում է ադրբեջանական վերահոսկողության ներքո։ Ասուլիսում ասաց Հայաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը:
«Ադրբեջանցի զինվորներն ցուցանակների տեղադրումն անում են բացահայտ սադրանքների ձևով, պարբերաբար զենքով հայտնվում են այդ ճանապարհների վրա։ Այդ ճանապարհները մեր քաղաքացիական բնակավայրերն իրար կապող ճանապարհներն են», - նշեց Ա. Թաթոյանը։
Նրա  ներկայացմամբ, Շուռնուխ գյուղը ճանապարհը բաժանվել է երկու մասի՝ ադրբեջանական և հայկական, հայկական մասում խաղաղ բնակիչների տներն են, երեխաներ են խաղում:
«Եթե մեր հայկական կողմում մեր խաղաղ բնակիչներն են, ադրբեջանական կողմում զինվորականներ են: Նրանց կողմից են սադրանքներ արվում»,- ասաց ՄԻՊ-ը:
Արման Թաթոյանն ընդգծեց՝ սա հետևանք է կիրառվող մեխանիկական մոտեցումների. «Մեխանիկական մոտեցումների պատճառով ուղիղ սպառնալիքների ներքո հայտնվել են խաղաղ բնակչության կյանքի, ֆիզիկական, հոգեկան անձեռնմխելիության և այլ իրավունքներ, սեփականության իրավունքը կոպտորեն խախտված է»:
Նա նշեց, որ այնտեղ դիրքերը պահելու տեսանկյունից Հայաստանի Զինված ուժերի և ՀՀ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի անձնակազմերն իրականացնում են հերոսական, անձնուրաց ծառայություն, կարևոր գործառույթ են կատարում նաև ռուսական սահմանապահ զորքերը։ Սակայն, ըստ նրա, կան իրավական հարցեր, որոնք կարգավորված չեն, հրատապ լուծման կարիք ունեն. «Ի՞նչ օրենսդրություն է կիրառվելու  այն տարածքներում, որոնք, այսպես կոչված, ադրբեջանական են ու տեղի են  ճանապարհատրանսպորտային պատահարներ,  օրինակ ոչ միայն հայկական մեքենաների միջև, այլ նաև ադրբեջանակն ու հայկական, ի՞նչ կլինի, եթե  հանցագործություն տեղի ունենա, մարդ վթարի ենթարկվի, մարդու մենքենան անսարք է, պետք է կանգնի ու վերանորոգի:
Եթե համարում ենք, որ դա Ադրբեջանի տարածք է, ի՞նչ է նշանակում, պետք է Ադրբեջանի քննչական մարմինները գան, Հայաստանի քաղաքացիների նկատմամբ քննչական գործողություններ կամ այլ վարույթներ իրականացնե՞ն, մի հատ էլ բերման ենթարկեն իրենց բաժիննե՞ր: Այս հարցերն ընդհանրապես կարգավորված չեն, մեր պետական մարմիններն այնտեղ չունեն ոչ մի պատկերացում այդ հարցերի վերաբերյալ»:

Право 15:32 12/01/2021 Армения
Защитник прав человека: Из 68 км участка дороги, ведущей из Гориса в разные населенные пункты, 21 км находится под контролем Азербайджана
Из 68-километрового участка дороги, ведущего из Гориса в Воротан, Шурнух и Капан, на данный момент по расчетам 21 км участок находится под контролем Азербайджана. Об этом на пресс-конференции сообщил Защитник прав человека (Омбудсмен) Республики Армения Арман Татоян.
«Азербайджанские военнослужащие размещают указатели посредством открытых провокаций, регулярно появляясь на этих дорогах с оружием в руках. Эти дороги - дороги, соединяющие наши гражданские поселения», - отметил А. Татоян.
По его словам, дорога разделила село Шурнух на две части: азербайджанскую и армянскую, в армянской части находятся дома мирных жителей, играют дети.
«Если на нашей армянской стороне находятся наши мирные жители, то на азербайджанской стороне - военные. Они устраивают провокации», - сказал омбудсмен.
Арман Татоян подчеркнул, что это последствие применяемых механических подходов.
«Из-за механических подходов под прямой угрозой оказались права мирных граждан на жизнь, физическую, психическую неприкосновенность и другие права, право на собственность грубо нарушено».
Он отметил, что с точки зрения сохранения позиций личный состав Вооруженных сил РА и погранвойск СНБ РА несут героическую самоотверженную службу, важную функцию выполняют также российские пограничные войска. Однако, по его словам, есть юридические вопросы, которые не урегулированы, они требуют безотлагательного решения: «Какое законодательство будет применяться на так называемых азербайджанских территориях, где происходят дорожно-транспортные происшествия, например, не только между армянскими автомобилями, но также между азербайджанскими и армянскими автомобилями? Что будет, если произойдет преступление, человек попадет в аварию, автомобиль человека вышел из строя и его необходимо остановить и отремонтировать?»
Если считаем, что это территория Азербайджана, что значит, что должны приехать азербайджанские следственные органы, провести следственные действия или другое производство в отношении граждан Армении и даже подвергнуть их приводу в их отделения? Эти вопросы вообще не урегулированы, наши госорганы не имеют представления об этих вопросах».