Մահացել է ՀԽՍՀ վաստակավոր արտիստ Ժակ Ենգիբարյանը
Այսօր կյանքից հեռացել է Հակոբ Պարոնյանի անվան երաժշտական կոմեդիայի պետական թատրոնի դերասան, ՀԽՍՀ վաստակավոր արտիստ Ժակ Ենգիբարյանը։ Լուրը հայտնում են թատրոնից:
Ժակ Ենգիբարյանը ծնվել է 1936 թվականին Լենինգրադում։ Մի քանի ամիս անց ընտանիքը տեղափոխվել է Երևան։ 1953 թվականին ավարտել է Երևանի Ձերժինսկու անվան միջնակարգ դպրոցը: 1953-1958 թվականներին սովորել է Մոսկվայի պետական գեղարվեստա-թատերական ինստիտուտի ռեժիսուրայի ֆակուլտետում։
1958-1962 թվականներին եղել է Վիլնյուսի ռուսական դրամատիկ թատրոնի դերասան, մինչև 1977 թվականը որպես դերասան աշխատել է Խորհրդային միության տարբեր քաղաքներում՝ Պետրոզավոդսկ, Օմսկ, Բաքու, Թբիլիսի: 1977 թվականից աշխատել է Երևանի Ստանիսլավսկու անվան ռուսական դրամատիկական թատրոնում, 1993 թվականից՝ Երևանի Հակոբ Պարոնյանի անվան երաժշտական կոմեդիայի թատրոնում։
Նա խաղացել է «Հերակլեսի սխրանքները», «Անժելո», «Բոռը», «Դարտանյանը և երեք հրացանակիրները», «Նամուս», «Արշակ թագավոր», «Քանդած օջախ», «Մխիթար սպարապետ», «Ցիլինդր», «Պահանջվում է ստախոս», «12-րդ գիշեր» ներկայացումներում, «Քայլեր մշուշում» ֆիլմում:

Culture 19:16 12/01/2021 Armenia
An actor of the Hakob Paronyan State Musical Comedy Theater, Honored Artist of the Soviet Armenia Zhak Yengibaryan passed away on Tuesday at the age of 85, the theater broke the news on Facebook.
Zhak Yengibaryan was born in Leningrad in 1936. Shortly afterwards, his family moved to Yerevan. In 1953 he graduated from Dzerzhinsky secondary school in Yerevan. From 1953-1958 he studied at the Directing Department of the Moscow State Institute of Fine Arts and Theater.
From 1958 to 1962 he was an actor at the Russian Drama Theatre of Lithuania. Until 1977 he worked as an actor in various cities of the Soviet Union, including in Petrozavodsk, Omsk, Baku and Tbilisi. From 1977 Yengibaryan worked at the State Russian Drama Theatre named after Konstantin Stanislavski and from 1993 at the Hakob Paronyan State Musical Comedy Theater.