Մշակույթ 09:00 12/01/2021 Հայաստան
Ծաղկաձոր քաղաքի Օրբելի եղբայրների տուն-թանգարանում բացվել է «Էրմիտաժի գանձերի փրկությունը» մուլտիմեդիա ցուցադրությունը։ Օրբելի եղբայրների տուն-թանգարանի տնօրեն՝ Մարինե Բունիաթյանը հայտնում է, որ տուն-թանգարանի այցելուներն արդեն կարող են նոր տեխնոլոգիաների միջոցով ծանոթանալ Էրմիտաժի կենսագրության համար շրջադարձային համարվող դրվագին և տեղեկանալ, թե ինչպես Հովսեփ Օրբելու՝ Ստալինին ուղղված նամակի շնորհիվ կանխվել է Էրմիտաժի գանձերի վաճառքը։
«1928-1932թթ. Սովետական կառավարությունը, երկիրը ծանր վիճակից հանելու և երկրի բյուջեն համալրելու նպատակով, վաճառքի էր հանել երկրի մշակութային արժեքները, ինչը  թանգարանային աշխատողներին սարսափի մեջ էր պահում: Ստալինի` 1932թ. հունվարի 24-ի հրամանի համաձայն՝ վաճառքի հանվեցին նաև Պետական Էրմիտաժի մշակութային արժեքները, ինչին դեմ կանգնեց ակադեմիկոս Հովսեփ Օրբելին: Նա դիմեց այդ տարիների համար աննախադեպ քայլի. նամակ  գրեց Ստալինին ու բացատրեց, թե այդ քայլը ինչ սպառնալիքի տակ է դնում Էրմիտաժը և մշակութային օջախներն ընդհանրապես: Էրմիտաժում բոլորը տագնապով սպասում էին, թե ինչ է պատահելու գիտնականի հետ: Օրբելին ստացավ իր նամակի դրական պատասխանը, որը փրկեց ոչ միայն Էրմիտաժը, այլև երկրի շատ մշակութային օջախներ: Այդ քայլով նա կարողացավ փրկել և սերունդներին հանձնել համաշխարհային մշակույթի գլուխգործոցները, որոնց հետ այսօր հաղորդակցվում են Էրմիտաժի հյուրերը. դա, անկասկած,   Հովսեփ Օրբելու արժանիքն է»,- պատմել է Մ. Բունիաթյանը:
«Էրմիտաժի գանձերի փրկությունը» յուրօրինակ ծրագրի իրականացումը մուլտիմեդիա տեխնոլոգիաների կիրառման շնորհիվ թանգարանի ցուցադրությունը դարձնում է ավելի գրավիչ` հետաքրքիր ձևաչափով ներկայացնելով  Հովսեփ Օրբելու կատարած սխրանքը:
Նա հայտնել է, որ այս ուցադրությունը ստեղծվել է Մեդիա նախաձեռնությունների կենտրոնի  ֆինանսական աջակցությամբ՝ «ԵՄ-ն հանուն մշակույթի. առավել ուժեղ համայնքներ և տեղական  նախաձեռնություններ» ծրագրի շրջանակում։ Այս  նոր ձևաչափը կնպաստի այցելուների թվի աճին: Օրբելի եղբայրների տուն-թանգարանը տարեկան շուրջ ութ հազար այցելու է ունենում:

Культура 10:50 12/01/2021 Армения
В армянском курортном городе Цахкадзор, в Доме-музее братьев Орбели, открылась мультимедийная выставка «Спасение сокровищ Эрмитажа».
Директор дома-музея Марине Буниатян сообщает, что посетители дома-музея уже могут с помощью новых технологий познакомиться с эпизодом, который считается поворотным для биографии Эрмитажа, узнать, как благодаря письму Овсепа Орбели Сталину удалось предотвратить продажу сокровищ Эрмитажа.
«В 1928-1932 гг. Советское правительство, чтобы вывести страну из тяжелого положения и пополнить бюджет страны, выставило на продажу культурные ценности страны, что держало в ужасе музейных работников. Согласно указу Сталина от 24 января 1932 года на продажу были выставлены также культурные ценности Государственного Эрмитажа, против чего выступил академик Овсеп Орбели. Он предпринял беспрецедентный для тех лет шаг. Он написал письмо Сталину и объяснил, какую угрозу этот шаг представляет для Эрмитажа и культурных центров в целом. Все в Эрмитаже с тревогой ждали, какая судьба ждет ученого. Орбели получил положительный ответ на свое письмо, что спасло не только Эрмитаж, но и многие культурные центры страны. Этим шагом он смог спасти и передать будущим поколениям шедевры мировой культуры, с которыми сегодня соприкасаются гости Эрмитажа: это, несомненно, заслуга Овсепа Орбели», – рассказала М. Буниатян.
Благодаря использованию мультимедийных технологий реализация уникальной программы
«Спасение сокровищ Эрмитажа» делает музейную экспозицию более привлекательной, представляя в интересном формате подвиг Овсепа Орбели.
По ее словам, эта выставка создана при финансовой поддержке Центра медиа-инициатив – в рамках программы «ЕС во имя культуры: более сильные общины и местные инициативы». Этот новый формат будет способствовать увеличению числа посетителей.