Քաղաքական 20:04 13/01/2021 Հայաստան
Ադրբեջանի կողմից այս սադրանքը մեկ անգամ ևս հաստատում է, որ խաղաղ գոյակցությունն անհամատեղելի է, և տվյալ պարագայում լուծումը կարող է լինել Արցախի կարգավիճակի՝ հնարավորինս արագ հստակեցումը։ Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասել է Արցախի նախագահի մամուլի խոսնակ Վահրամ Պողոսյանը՝ անդրադառնալով հակառակորդի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման հետևանքով Արցախում զինծառայողի վիրավորման դեպքին։
«Տեղի է ունեցել հրադադարի պահպանման եռակողմ հայտարարության խախտում, եղել է թիրախային կրակոց։ Մինչ այս դեպքեր են եղել օդ կրակելու, սակայն դիրքերի ուղղությամբ չեն եղել, իսկ այսօր ունենք թիրախային կրակոցի դեպք, որը դատապարտում ենք, և այս պահի դրությամբ ջանքեր են գործադրում՝ հետագայում նման դեպքերը բացառելու համար»,-ընդգծել է Պողոսյանը։
«Սրանով նաև Ադրբեջանի կողմից լրջորեն վտանգի տակ է դրվում ռուսական խաղաղապահ զորակազմի գործունեությունը»,-ասաց Վահրամ Պողոսյանը՝ հավելելով, որ տեղի ունեցածի մասին տեղեկացրել են Արցախում  խաղաղապահ առաքելություն իրականացնող զորակազմի ղեկավարությանը և ակնկալում են պատշաճ քննություն։
Հիշեցնենք, որ ըստ ՊՆ հայտարարության, հունվարի 13-ին՝ ժամը 12:00-ի սահմաններում, ՊԲ կենտրոնական ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասում, հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմի կոպիտ խախտման հետեւանքով, հրազենային վիրավորում է ստացել զինծառայող, 2000թ. ծնված Վարդան Վաչագանի Կիրակոսյանը: Նա անմիջապես տեղափոխվել է զինվորական հոսպիտալ և բարեհաջող վիրահատվել: Նրա վիճակը գնահատվում է կայուն ծանր:

Политика 20:36 13/01/2021 Регион
Данная провокация Азербайджана еще раз подтверждает, что мирное сосуществование несовместимо, и в этом случае решением может стать по возможности быстрое уточнение статуса Арцаха. Об этом заявил в беседе с корреспондентом NEWS.am пресс-секретарь президента Арцаха Ваграм Погосян, говоря о случае ранения военнослужащего в Арцахе из-за нарушения противником режима прекращения огня.
«Имело место нарушение трехстороннего заявления о сохранении режима прекращения огня, была прицельная стрельба. До этого были случаи стрельбы в воздух, но по позициям никто не стрелял. А вот сегодня был случай прицельной стрельбы, мы это осуждаем и прилагаем усилия для исключения подобных случаев в дальнейшем», - заявил Погосян.
По его словам, в этом случае гарантий мира мало. «Тем самым Азербайджан ставит под серьезную угрозу деятельность российских миротворцев», - заявил Погосян, добавив при этом, что о случившемся осведомлено руководство российских миротворцев, осуществляющих свою миссию в Арцахе, армянская сторона ожидает надлежащего расследования инцидента. «Мы должны приложить все усилия, чтобы исключить подобные провокации, и сохранить мир, стабильность в регионе», - заключил пресс-секретарь президента Арцаха.
Напомним, пресс-служба МО Арцаха ранее передала: В среду, 13 января, около 12:00, на оборонительном участке одной из дислоцированных в центральном направлении Армии обороны Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) воинских частей, вследствие грубого нарушения ВС Азербайджана режима прекращения огня огнестрельное ранение получил военнослужащий Вардан Вачаганович Киракосян (2000 г.р.).