Հասարակություն 18:37 13/01/2021 Հայաստան
Հայաստանի և սփյուռքի բարերարների աջակցությամբ Շուռնուխ գյուղում նոր թաղամաս կկառուցվի։ Այս մասին Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց Շուռնուխ համայնքի ղեկավար Հակոբ Արշակյանը։
«Բարերարները պատրաստ են նոր թաղամաս կառուցել։12 չէ ,15 տուն կառուցել՝ գոմով,մեջն էլ անասուն, որ  մարդիկ ապրեն,լինի շուռնուխաբնակ, թե՝ արցախցի։ Այսօր առաջին օգնությունը ստացել ենք՝ վառելիք են ուղարկում Շուռնուխ։Անունները դեռ չեմ կարող հրապարակել, բայց կան պատրաստակամ մարդիկ»,-ասաց Արշակյանը։
Մեր դիտարկմանը,թե ինչ իրավիճակ է այս պահին գյուղում, լարվածություն կա,թե ոչ, Արշակյանը պատասխանեց․
«Եղբայրս մի խոսք ունի՝ «ստաբիլ տյաժոլի», տհաճ իրավիճակ է մեզ մոտ, ծանր չէ, բայց տհաճ է»։
Շուռնուխցիների համար դեռ հասնակալի չէ ,թե ինչպես է ստացվել,որ Շուռնուխը լինելով հայկական տարածք, GPS-ով մի մասը հանձնվում է Ադրբեջանին։ Համայնքի ղեկավարի փոխանցմամբ՝ թուրքերի տեղակայումից հետո կարողացել է մեկ անգամ հանդիպել է թուրք և ռուս գեներալներին։
«Կարող եմ ասել մի բան, այս ամենը դեռ վերջնական չէ, սահմանագիծը վերջնական չէ։ Ուղղակի նախանական տվյալներով այդ թաղամասը պետք է լինի իրենցը՝ ամեն ինչ «բիզիմդիր» պետք է անեն,որովհետև գուգլի GPS-ն այդպես է ցույց տալիս։ Իրենք ասում են, որ դա ոչ հայ սահմանապահի, ոչ ռուսի,ոչ էլ իրենց որոշելիքը չէ»,-ասաց Արշակյանն ու հստակեցրեց,թե ում որոշելիքն է․
«Մատը ցցում է վերև տոլի Ալլահին, տոլլի Աստծուն, չգիտեմ»,-ասաց համայնքի ղեկավարն ու շարունակեց․ «Ախորժակը ուտելուց է բացվում,դրանք էտ լրբերն են, տվիր կուզեն, կուզեն, մի տեղ պետք ա դրանց տոռմուզ արած։Եթե այսպես շարունակվեց, մեկ ուրիշ համայնքի հերթն էլ կգա, պետք է կանգ առնել։ Թուրքը թուրք ա մնում, ախորժակն էլ միշտ բաց ա»։
Իսկ արգելակման հնարավորությունը համայնքի հնարավորություններից դուրս է։ Արշակյանն ասում է, որ ունեն կազմ պատրաստ , զինված ջոկատներ, սակայն,եթե ուժ գործադրեն նոր պատերազմ կսկվի։ Նրա կարծիքով ՝ մեր երկրի ղեկավարությունը պետք է կարողանա «սեղմի այդ արգելակը» կամ էլ փակի թուրքի ախորժակը։
Ինչ վերաբերում է գյուղում ադրբեջանցիների կողմից տեղադրված ցուցանակին, ապա Շուռնուխի ղեկավարը փաստեց, որ իսկապես, Շուռնուխում ադրբեջաներեն գրառմամբ ցուցանակ են տեղադրել։
«Ադրբեջաներեն պաստառ է տեղադրված, գրված է Կուբաթլուի շրջան, գյուղ՝ Շուռնուխ։ Ես ուզում էի պոկեի, բայց բերելու էին նորից տեղադրեին , երկու զինվոր էլ կողքին։ Դրա վերևի տան բնակիչը, երեխաները  պետք է ոչ միայն ցունանակը տեսնեին, այլև երկու թուրք զինվոր էլ հետը։ Նման դեպք  եղել է Գորիսի շրջանում՝ պաստառը պոկել էին , բերեցին նոր ցուցանակ դրեցին, հետն էլ նոր պոստ՝ զինվորներով»,-պարզաբանեց համայնքի ղեկավարը, միաժամանակ հայտնելով, որ հայկական ցուցանակն իր տեղում է։
«Մեր պաստառը մնում է, Աստված չանի բախտները փորձեն մեր ցուցանակին ձեռք տան, շատ չէ, մեր գյուղից երկու կանայք կոպալներով դուրս գան, զենքը թողնեն տանը, դրանք նապաստակի նման կփախնեն,դրանց թիկունքը քանի հարյուր կիլոմետր հեռու է, իրանք վախկոտ են, նապաստակի նման կփախնեն»,-եզրափակեց շուռնուխցի ղեկավարը։

Политика 20:28 13/01/2021 Армения
При поддержке благотворителей из Армении и Диаспоры в селе Шурнух Сюникской области РА будет построен новый квартал. Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am заявил глава общины Шурнух Акоп Аршакян.
«Благотворители готовы построить новый квартал. Не 12 (число перешедших Азербайджану домов. – ред.), а 15 домов, с хлевами, животными. Чтобы в этих домах жили люди – будь то из Шурнуха, или покинувшие Арцах. Сегодня мы получили первую помощь, в Шурнух присылают топливо. Имена пока не могу обнародовать, но есть готовые посодействовать люди», – указал Аршакян.
На вопрос Panorama.am, какая сейчас ситуация в селе Шурнух, есть ли напряженность, Аршакян ответил:
«Как любит повторять мой брат: стабильно тяжелое. У нас неприятная ситуация. Не то, чтобы тяжелая, а неприятная».
Шурнухцам пока непонятно, как получилось, что Шурнух является территорией Армении, но по GPS часть села сдается Азербайджану. По словам главы общины, после размещения турок он однажды смог встретиться с турецкими и российскими генералами.
«Могу сказать одно: это еще не окончательно, граница не окончательная. Просто по предварительным данным, этот район должен перейти к ним, они должны делать все «бизимдир», потому что так показывает Google, GPS. Они говорят, мол, это решать не армянской пограничной службе, не русским и не им», – рассказал Аршакян, пояснив, кому решать.
«Показывает пальцем в небо: подразумевая то ли Аллаха, то ли на Бога, не знаю», – сказал глава общины и продолжил: «Аппетит приходит во время еды, они именно такие нахалы, чем больше будешь давать – тем больше будут просить. Надо где-то их притормозить. Если так будет продолжаться, настанет очередь другой общины, нужно остановиться. Турок остается турком, у него аппетит всегда большой».
А положить конец всему этому – за рамками возможностей общины. Аршакян говорит, что у них есть готовые, вооруженные отряды, но, если они применят силу, начнется новая война. По его мнению, руководство нашей страны должно суметь «нажать на этот тормоз» или сдержать аппетиты турок.
Что касается установленного азербайджанцами в селе указателя, глава Шурнуха констатировал, что действительно в Шурнухе установлен указатель с надписью на азербайджанском языке.
«Повесили плакат на азербайджанском языке, написано: Кубатлу, село Шурнух. Я хотел его сорвать, но его все равно вернули бы, поставив еще и рядом двух солдат. Житель дома над ним, дети должны были видеть не только этот указатель, но еще и двух турецких солдат. Такой случай был в Горисском районе, плакат сорвали, они установили новый указатель, а с ним еще и новый пост с солдатами», – пояснил глава общины, при этом отметив, что армянский указатель также стоит на своем месте.
«Наш плакат остается, не дай Бог, если попытаются испытать удачу и тронуть вывеску. Хватит и двух женщин, не говорю много, из нашего села. Если наши женщины выйдут даже без оружия, с палками – они, словно зайцы, сбегут. Смотрите, как далеко у них тыл, на расстоянии 100 км. К  тому же, они – трусливые, будут бежать, как зайцы», – резюмировал Аршакян.