Պրոֆեսոր Ղամբարյան. ԱԺ-ն պետք է ստուգի՝ գիտական աստիճան ունեցող անձն արդյո՞ք իրականացնում է գիտական գործունեություն
Իրավաբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Արթուր Ղամբարյանը, անդրադառնալով ԲԴԽ անդամի համար նախկին զինդատախազ Գագիկ Ջհանգիրյանի թեկնածությանը, գրում է.
«ՀՀ Սահմանադրության 174-րդ հոդվածի 3-րդ մասում սահմանված է, որ ԲԴԽ անդամ կարող է լինել իրավաբան գիտնականը: Ո՞վ է համարվում իրավաբան գիտնական. նա ով, օրինակ՝ 30 տարի առաջ թեկնածուական է պաշտպանել, սակայն դրանից հետո որևէ գիտական գործունեություն չի իրականացրել, թե այն մարդը, ով անկախ գիտական աստիճանի առկայությունից, իրականացնում է ակտիվ գիտական գործությունեություն: Կարծում եմ՝ «գիտնական» հասկացությունը պետք է ենթարկել դինամիկ վերլուծության, այսինքն՝ գիտնական համարել այն անձին, ով անկախ գիտական աստիճանի առկայությունից, իրականացնում է գիտական գործունեություն:
Ասվածը հիմնավորվում է նաև գործող օրենքներով: Այսպես՝ «Գիտական և գիտատեխնիկական գործունեության մասին» ՀՀ օրենքի 1-ին հոդվածի համաձայն՝ գիտնական է համարվում գիտական և գիտատեխնիկական գործունեություն իրականացնՈՂ սուբյեկտը, որն զգալի ներդրում ունի գիտության մեջ: Նույն հոդվածը սահմանում է, որ գիտական գործունեությունը դա ձեռք բերած գիտելիքների ԸՆԴԼԱՅՆՄԱՆ և ՆՈՐ գիտելիքների ստացմանն ու կիրառմանն ուղղված մտավոր ստեղծագործական գործունեություն է:
Այսպիսով՝ ԱԺ-ն, իրավաբան գիտնականին որպես ԲԴԽ անդամ ընտրելիս, պետք է ստուգի, թե գիտական աստիճան ունեցող (կամ չունեցող) անձն արդյոք իրականացնում է գիտական գործունեություն, այսինքն՝ նա իր գիտելիքների ընդլայնման և նոր գիտելիքների ստացման և կիրառման ուղղությամբ ին՞չ մտավոր գործունեություն է ծավալում, այդ գործունեության արդյունքները որտեղ են հրապարակվել և այլն»։

Право 17:07 14/01/2021 Армения
Профессор Гамбарян: Национальное собрание должно проверить, занимается ли человек с ученой степенью научной деятельностью
Доктор юридических наук, профессор Артур Гамбарян, обращаясь к кандидатуре бывшего военного прокурора Гагика Джангиряна на пост члена ВСС, пишет:
«Часть 3 статьи 174 Конституции РА устанавливает, что членом ВСС может быть юристом-ученым. Кто считается ученым-юристом? Тот, кто, например, 30 лет назад защитил кандидатскую, но с тех пор не вел никакой научной деятельности, или человек, который, независимо от своей ученой степени, ведет активную научную деятельность? Я считаю, что понятие «ученый» следует подвергнуть динамическому анализу, то есть считать ученым человека, который независимо от наличия ученой степени занимается научной деятельностью.
Сказанное подтверждается также действующими законами. Так, согласно статье 1 Закона РА «О научной и научно-технической деятельности», ученый - субъект, осуществляющий научную и научно-техническую деятельность, внесший значительный вклад в науку. Та же статья определяет: научная и научно-техническая деятельность - интеллектуальная творческая деятельность по РАСШИРЕНИЮ приобретенных знаний, получению и применению НОВЫХ знаний.
Таким образом, при избрании ученого-юриста членом ВСС Национальное собрание должно проверить, занимается ли данное лицо, имеющее (или не имеющее) ученую степень, научной деятельностью, то есть какой умственной деятельностью он/она занимается, чтобы расширить свои знания и получить новые? Где были опубликованы результаты этой деятельности и т. д.?»