Քաղաքական 17:15 14/01/2021 Աշխարհում
ԱՄՆ-ը և նրա դաշնակիցները Մերձավոր Արևելքում իրենց պահում են ափսեների խանութում գտնվող փղի պես, ինչը տարածաշրջանի երկրների համար սարսափելի հետևանքների է հանգեցնում։ Այս մասին, Ria-ի հաղորդմամբ, հայտարարել է Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը։
Լավրովի խոսքով, Ռուսաստանը համաձայն է, որ ինքնիշխան պետությունների ներքին գործերին միջամտելը, որոշ գաղափարական սխեմաների և դեղատոմսերի պարտադրումը դրսից անընդունելի է:
«Ոչ ոք չպետք է դա անի: Եվ մենք, ցավոք, տեսնում ենք, թե ինչպես են այս տարածաշրջանում (Մերձավոր Արևելքում - խմբ.) ԱՄՆ-ը և նրա ամենամոտ դաշնակիցները իրենց պահում, ինչպես փիղը ափսեների խանութում. Իրաք, Լիբիա, փորձում են ոչնչացնել նաև Սիրիայի Արաբական Հանրապետությունը: Այս ամենը, ցավոք, իր հետ բերում է չափազանց ծանր հետևանքներ տարածաշրջանների երկրների, այստեղ ապրող ժողովուրդների համար», - ասել է Լավրովը՝ Սաուդյան Արաբիայի արտգործնախարար Ֆեյսալ բին Ֆարհան Ալ Սաուդի հետ բանակցություններից հետո կայացած մամուլի ասուլիսում:

Политика 17:57 14/01/2021 В мире
США и их союзники ведут себя на Ближнем Востоке как слон в посудной лавке, это приводит к тяжелым последствиям для стран региона.  Об этом, по сообщению РИА НОВОСТИ заявил глава МИД РФ Сергей Лавров.
По словам министра, Россия согласна с тем, что вмешательство во внутренние дела суверенных государств, навязывание им каких-то идеологических схем, рецептов извне недопустимо.
«Этим никто не должен заниматься. А мы, к сожалению, видим, как в этом регионе (Ближнего Востока - ред.) США и их ближайшие союзники ведут себя как слон в посудной лавке: Ирак, Ливия, попытки разрушить еще и Сирийскую Арабскую Республику. Все это, к сожалению, аукается слишком тяжелыми последствиями для стран регионов, для народов, которые здесь живут», - сказал Лавров на пресс-конференции после переговоров с министром иностранных дел Саудовской Аравии Фейсалом Бен Фарханом Аль Саудом.