ՄԱԿ-ում ՀՀ դեսպան․Ադրբեջանի գործողությունները միջազգային անվտանգությանը վնասող վտանգավոր նախադեպ են ստեղծում
ՄԱԿ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչ Մհեր Մարգարյանը ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշին ուղղված նամակում նշել է «Ադրբեջանի կողմից ՄԱԿ-ի կանոնադրության և միջազգային իրավունքի նորմերի ու սկզբունքների կրկնվող, կոպիտ և համակարգային խախտումների վերաբերյալ»։
«Ադրբեջանը շարունակաբար ի ցույց է դրել ուժի և դրա սպառնալիքի չկիրառման և վեճերի խաղաղ կարգավորման սկզբունքներին անվերապահորեն հավատարիմ լինելու առաջնային պարտավորության նկատմամբ իր աղաղակող անարգանքը՝ դրա փոխարեն նախընտրելով բռնության, հակամարտության և Արցախի ժողովրդի նկատմամբ զանգվածային ոճրագործություննների հանցագործությունների հրահրումը»,-ասել է ՀՀ դեսպանը։
Նշվում է, որ Ադրբեջանի իշխանությունները խթանում են սպառնալիքների լեզուն, խորացնելով էթնիկ ատելությունը և քարոզելով հայերի դեմ բռնությունը։ Ադրբեջանը Արցախում սանձազերծած պատերազմում առաջ է մղում զոհին մեղադրելու կեղծ ընկալումը և «ինքնապաշտպանության» խեղաթյուրված հայեցակարգը՝ որպես ռազմական գործողությունների արդարացում:
«Հրապարակային մահապատիժների, դիակների խեղման, ռազմագերիների, քաղաքացիական գերիների հանդեպ անմարդկային վերաբերմունքի և այլ վայրագությունների տեսանյութերը լայնորեն տարածվել են սոցիալական ցանցերում: Չնայած բռնության բացահայտ և չքողարկված փառաբանմանը, միջազգային ահաբեկչության և ցեղասպան գաղափարախոսության հովանավորմանը՝ և´ Ադրբեջանը, և´ Թուրքիան շարունակաբար ձգտում են
խեղաթյուրել «ինքնապաշտպանության» իրավունքը Ադրբեջանի հանցավոր վարքագիծը թաքցնելու նպատակով:
Այնուամենայնիվ, ի հեճուկս այս կեղծ փաստարկի հետևում կանգնածների, պետք է հստակորեն շեշտել, որ ո´չ «ինքնապաշտպանության», ո´չ «կանխարգելիչ ինքնապաշտպանության» պայմանները Ադրբեջանի պարագայում կիրառելի չեն»,-ասվում է նամակում։
Նշվում է, որ Ադրբեջանի կողմից իրականացվել են զանգվածային ոճրոգործությունների հանցագործություններ:
«Ցեղասպան մտադրության ուղիղ հստակ ապացույցներից բացի, որոնց մասին արտահայտվել են հենց Ադրբեջանի և Թուրքիայի առաջնորդները, Լեռնային Ղարաբաղի բնիկ հայ ժողովրդի էթնիկ զտման Ադրբեջանի նպատակը ակնառու է հետևյալ ոճրագործություններից՝ 1) գերեվարված հայ քաղաքացիական անձանց նկատմամբ ամարդկային վերաբերմունքը, կտտանքները, մահապատիժները և գլխատումները, 2) ռազմագերիների կտտանքները, գլխատումները և դիակների խեղումը, 3) քաղաքացիական ենթակառուցվածքների լայնածավալ ավերումը, 4) մշակութային և կրոնական ժառանգության վերացումը, 5) հայերի հանդեպ ինքնության հողի վրա հանցագործությունները քաջարելող ատելության խոսքը Ադրբեջանի քաղաքական իշխանությունների և հանրային գործիչների կողմից»,-ասվում է Գուտերեշին ուղղված նամակում։
2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ից նոյեմբերի 9-ը տևած հարձակողական գործողությունների ընթացքում Ադրբեջանը միտումնավոր թիրախավորել է քաղաքացիական ենթակառուցվածքները։
«Միանշանակ է, որ նոյեմբերի 10-ի զինադադարից առաջ և հետո էթնիկ հայ քաղաքացիական բնակչության, ներառյալ՝ հումանիտար օգնություն ցուցաբերողների գերեվարում և կտտանքներ իրականացրած Ադրբեջանը չի կարող առաջ բերել «ինքնապաշտպանության» որևէ փաստարկ: Հայաստանի և Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանների համապատասխան զեկույցները պարունակում են անհամար ապացույցներ գերեվարված հայ էթնիկ քաղաքացիական բնակչության հանդեպ Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից վայրագությունների մասին, որոնք իրականացվել են նաև նոյեմբերի 10-ի զինադադարից հետո»,-ասվում է նամակում, հավելելով, որ սրանք Ժնևի երրորդ կոնվենցիայով արգելված գործողություններ են։
«Ցեղասպան մտադրությունները չեն սահմանափակվում միայն էթնիկ հայ քաղաքացիական բնակչության և ռազմագերիների մարմիններով, այլ նաև միտված են կործանելու հայ մշակութային ժառանգությունը՝ ջնջելով հայ քաղաքակրթական ներկայության ավելի քան 2000 տարվա վկայությունները»,-նշվում է նամակում, որպես օրինակ նշելով Կովկասում հելենիստական և հայկական քաղաքակրթության լավագույնս պահպանված քաղաքի Տիգրանակերտ հնագիտական վայրի ռմբակոծումը, Շուշիի հայկական եկեղեցիների թիրախավորված ավերումը։
«Անգամ Ադրբեջանի անհիմն պնդումները, թե տարածաշրջանի հին քրիստոնեական մշակութային ժառանգությունը ոչ թե հայկական է, այլ բացառապես «Կովկասի ալբանական», չեն կանգնեցնում նրան այդ մշակութային ժառանգության ավերումից»,-ասվում է նամակում, հիշատակելով նաև Հին Ջուղա քաղաքի պատմական խաչքարերի ոչնչացումը:
«Հատկանշական է, որ Ադրբեջանը ոչ միայն ժխտում է տեսանյութերով արձանագրված իր այս արարքը, բայց նաև ժխտում է հայկական մշակութային ժառանգության գոյությունն ընդհանրապես, ինչը համահունչ է էթնիկ հայերի և հայկական մշակույթի ու պատմության դեմ ուղղված Ադրբեջանի ցեղասպան քարոզչությանը:
Ցավոք, այս վտանգավոր քարոզչությունը սերմանվում է Ադրբեջանում և Թուրքիայում ամենաբարձր քաղաքական մակարդակում, ինչն արտահայտվում է հայերի հանդեպ հրահրող և նվաստացնող բառապաշարի լայնածավալ օգտագործմամբ։
Վերջին շաբաթները հստակ ցույց տվեցին, որ ռազմատենչությունը, ռազմական հռետորաբանությունը և հակահայկական նախապաշարմունքները Ադրբեջանի և Թուրքիայի հանրային խոսույթում ամուր հաստատվել են, ինչը ոճրագործությունների լուրջ ռիսկեր է ներկայացնում:
Հստակ է, որ Ադրբեջանի ռազմատենչ վարքագիծը, որը քաջարելվում և օժանդակվում է իր հովանավորող պետություն Թուրքիայի կողմից, ոչ թե պաշտպանվելու, այլ հայկական կողմին կանխամտածված առավելագույն կորուստներ հասցնելու նպատակ է հետապնդում:
2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին սկսված Ադրբեջանի թշնամական գործողություններն իրենց էությամբ խախտում են միջազգային իրավունքը, գործողությունները նաև հանգեցրել են հակամարտության սրմանը՝ վտանգելով տարածաշրջանային խաղաղությունն և անվտանգությունը:
Այսպիսով, Ադրբեջանը ի ցույց է դրել, որ ոչ միայն նա չի գործել միջազգային իրավունքով սահմանված «ինքնապաշտպանության» շրջանակներում, բայց նաև այն, որ նա որևէ կերպ մտադիր չէ հետևելու ՄԱԿ-ի Կանոնադրության, միջազգային մարդասիրական իրավունքի և մարդու իրավունքների նպատակներին և սկզբունքներին, ոչ էլ Անվտանգության խորհրդի բանաձևերին, որոնց նա այդքան հաճախ հղում է կատարում մանիպուլյացիոն նպատակներով:
Ադրբեջանի գործողությունները ոչ միայն անհամատեղելի են ՄԱԿ-ի հիմնարար արժեքների և նպատակների հետ, այլ նաև միջազգային խաղաղությունն ու անվտանգությունը վնասող վտանգավոր նախադեպ են ստեղծում:
Ուստի դրանք միանշանակ պետք է համապատասխան ձևով ճանաչվեն՝ որպես միջազգային վեճը ուժի միջոցով լուծելու փորձ, որը հակասում է միջազգային իրավական, այդ թվում միջազգային սովորութային իրավունքից բխող պարտավորություններին»,-ասված է նամակում։

Политика 13:41 15/01/2021 Армения
Посол РА в ООН: Действия Азербайджана создают опасный прецедент, угрожающий международной безопасности
В письме генеральному секретарю ООН Антонио Гутерришу постоянный представитель Армении в ООН Мгер Маргарян заявил: «Азербайджан неоднократно, грубо и систематически нарушает Устав ООН, нормы и принципы международного права».
«Азербайджан последовательно демонстрирует свое вопиющее пренебрежение своим основным обязательством безоговорочной приверженности принципам мирного урегулирования конфликтов и неприменения силы или угрозы, предпочитая вместо этого разжигание насилия, конфликта и подстрекательство к массовым преступлениям против народа Арцаха», - сказал посол РА.
Отмечается, что власти Азербайджана поощряют язык угроз, углубляя этническую ненависть и пропагандируя насилие в отношении армян. В войне, развязанной в Арцахе, Азербайджан пропагандирует ложное восприятие обвинения жертвы и искаженную концепцию «самообороны» как оправдание военных действий.
«Видеоматериалы публичных казней, нанесения увечий трупам, бесчеловечного обращения с военнопленными, гражданскими пленными и других злодеяний широко распространились в социальных сетях. Несмотря на вопиющее и неприкрытое прославление насилия, спонсорство геноцидальной идеологии международного терроризма, и Азербайджан, и Турция последовательно стремятся исказить право «самообороны», чтобы скрыть преступное поведение Азербайджана.
«Тем не менее, несмотря на тех, кто стоит за этим ложным аргументом, необходимо четко акцентировать, что ни термины «самооборона», ни «превентивная самооборона» не применимы в случае Азербайджана», - говорится в письме.
Упоминается, что Азербайджаном были совершены массовые преступления.
«Помимо явных доказательств намерений геноцида, о которых высказались сами лидеры Азербайджана и Турции, цель Азербайджана - этническая чистка коренного армянского народа Нагорного Карабаха, очевидна в следующих преступлениях: 1) бесчеловечное обращение с пленными армянскими мирными жителями, пытки, казни и обезглавливание, 2) пытки военнопленных, обезглавливание и нанесение увечий трупам, 3) масштабное разрушение гражданской инфраструктуры; 4) уничтожение культурного и религиозного наследия; 5) язык ненависти в отношении армян, поощряющий политическими властями и общественными деятелями Азербайджана преступления на почве национальной идентичности», - говорится в письме, адресованном Гутерришу.
В ходе наступательных действий с 27 сентября по 9 ноября 2020 года Азербайджан преднамеренно наносил удары по гражданской инфраструктуре.
«Однозначно, что Азербайджан, осуществляющий пытки этнического армянского гражданского населения, включая тех, кто оказывал гуманитарную помощь, до и после прекращения огня 10 ноября, не может выдвигать какой-либо аргумент «самообороны». Соответствующие отчеты Защитников прав человека Армении и Арцаха содержат бесчисленные свидетельства зверств, совершенных азербайджанскими вооруженными силами против пленных этнического армянского гражданского населения, которые были осуществлены после подписания заявления о прекращении огня 10 ноября», - говорится в письме, дополняя, что эти действия запрещены Третьей Женевской конвенцией ООН.
«Намерения геноцида не ограничиваются только телами мирных жителей этнических армян и военнопленных, они направлены на уничтожение армянского культурного наследия путем стирания свидетельств присутствия более чем 2000-летней армянской цивилизации»,- говорится в письме, приведя в качестве примера бомбардировку археологического памятника города Тигранакерта - наиболее хорошо сохранившегося на Кавказе города эпохи эллинизма и армянской цивилизации, целенаправленное разрушение армянских церквей в Шуши.
«Даже безосновательные заявления Азербайджана о том, что древнее христианское культурное наследие региона является не армянским, а исключительно «кавказским албанским», не останавливают его от уничтожения этого культурного наследия», - говорится в письме, упоминая также разрушение исторических хачкаров Старой Джульфы.
«Примечательно, что Азербайджан не только отрицает этот акт, записанный на видео, но и отрицает существование армянского культурного наследия в целом, что согласуется с пропагандой геноцида Азербайджана, направленной против этнических армян, против армянской культуры и истории.
К сожалению, эта опасная пропаганда сеется в Азербайджане и Турции на самом высоком политическом уровне, что выражается в широком использовании провокационной и унизительной лексики по отношению к армянам.
Последние недели ясно показали, что воинственность, военная риторика и антиармянские предрассудки прочно укоренились в публичном дискурсе Азербайджана и Турции, что представляет серьезные риски для совершения зверств.
Понятно, что воинственное поведение Азербайджана, поощряемое и поддерживаемое его спонсором Турцией, направлено не на самозащиту, а преследует цель умышленного нанесения максимальных потерь армянской стороне.
Враждебные действия Азербайджана, начавшиеся 27 сентября 2020 года, по сути, являются нарушением международного права, что привело к эскалации конфликта, поставив под угрозу мир и безопасность всего региона. Таким образом, Азербайджан показал, что он не только не действовал в рамках «самообороны» в соответствии с международным правом, но и что он никоим образом не имеет намерения следовать ни целям и принципам Устава ООН, международного гуманитарного права и прав человека, ни резолюциям Совета Безопасности, на которые он так часто ссылается в манипулятивных целях.
Действия Азербайджана не только несовместимы с основополагающими ценностями и целями ООН, но и создают опасный прецедент, подрывающий международный мир и безопасность.
Следовательно, они должны быть безоговорочно признаны как попытка разрешить международный спор применением силы, что противоречит обязательствам по международному праву, в том числе обычному международному праву», - говорится в письме.