Հասարակություն 11:46 15/01/2021 Տարածաշրջան
Ուրֆայի Հալիլիյե գավառի Գերմուշ գյուղում գտնվող Սուրբ Աստվածածին հայկական եկեղեցում թուրքերը խորոված ու խնջույք են կազմակերպել։ Այս մասին գրել է թուրքական T24-ը։
Գերմուշի եկեղեցին կառուցվել է 19-րդ դարում: Վերջին անգամ վերականգնողական աշխատանքներ են կատարվել 1881 թվականին: Եկեղեցին ավիրվել է ապօրինի պեղումների արդյունքում։
Եկեղեցու բակում միջոցառում է կազմակերպել ռեստորանի սեփականատերը։
Նշվում է, որ համացանցում տարածված նկարները կարճ ժամանակում ուշադրության կենտրոնում են հայտնվել։
Տեղաբնակները ասել են, որ եկեղեցին ավերվել է էքսկավատորների և ծանր տեխնիկայի միջոցով ապօրինի պեղումների արդյունքում և խնդրել են վերականգնել պատմական շենքը:
Հարևանությամբ բնակվող Ուբեյտ Ինջին ասել է, որ  գանձ որոնողները սովորաբար պեղումների են գալիս գիշերը, որոնք ավերակների են վերածել այս վայրը, իրենք են պաշտպանում այս մշակութային ժառանգությունը:
«Հիմա այստեղ են գալիս նրանք, ովքեր ցանկանում են ալկոհոլ գնել, նրանք, ովքեր ցանկանում են խորոված ուտել: Մենք ուզում ենք, որ եկեղեցին վերակառուցվի», - ասել է բնակիչը։

Society 12:50 15/01/2021 Region
Turks have organized a barbecue feast in the historic Armenian Sourp Asdvadzadzin (Holy Mother of God) church in the village of Germush in Urfa Province, Turkish T24 news outlet reported on Thursday.
The church is said to have been built in the 19th century. It was last restored in 1881. The church was badly damaged as a result of illegal excavations.
The feast was organized by the owner of a restaurant in the churchyard, the source said.
Photos of the party shared on social media came into the spotlight in a short period of time.
Local residents said the church was destroyed as a result of illegal excavations with the use of excavators and other heavy equipment, asking the authorities to restore the historic building.
One of the residents living in the vicinity of the church, Ubeyit Inci, said treasure-hunters, in the hopes of unearthing riches, come to the church unusually at night, adding it's the the local residents who protect the cultural heritage.
"Now those who want to buy alcohol or eat barbecue come here. We want the church to be restored," he said.