Քաղաքական 19:36 15/01/2021 Հայաստան
«Պատերազմի ընթացքում մենք պաշտպանված չէինք, քանի որ հիմարություն ենք արել զենք գնելիս՝ չէինք պատրաստվել զենք գնելիս», - այս մասին Գյումրիի «Արագած» մարզամշակութային կենտրոնում գյումրեցիների հետ հանդիպման ընթացքում ասաց «Հայրենիքի փրկության շարժման» վարչապետի թեկնածու Վազգեն Մանուկյանը։
«Պատերազմից անցավ մի քանի օր զինվորական ղեկավարությունը եկավ այն եզրակացության, որ պետք է ամեն ինչ անել՝ պատերազմը կանգնեցնելու և բանակցությունների գնալու համար։ Ինչպես դա արվեց քառօրյա պատերազմի ընթացքում, երբ Ադրբեջանը նահանջեց և Մոսկվայի միջոցով կանգնեցրեց պատերազմը։
Ոչ մի ձևով պատերազմը չկանգնեցվեց։ Եթե պատերազմը կանգնեցվեր, ապա մի քանի հազար զոհ չէինք ունենա և տարածքների զգալի մասը մեր ձեռքում կմնար։ Դա ինչ է չեմ հասկանում՝ դավաճանություն է, թե՞ անխելքություն։ Կամ դա հիմարություն է, կամ՝ պետական մտածելակերպ չունենալ կամ դավաճանություն, ընտրեք որն ուզում եք։ Այդպիսի մարդը կարո՞ղ է մնալ պետության ղեկավար»,- ասաց Մանուկյանն ու անդրադարձավ հանդիպման նպատակին․
«4,5 հազար զոհ, 10-15 հազար վիրավոր, Արցախի տարածքի մեծ մասը կորած, Հայաստանը սեղմվում է, սահմանները անընդհատ առաջ են գալիս, արհամարհանք բոլորի կողմից հայերի նկատմամբ, ներքին տագնապ, ներքին անբավարարվածություն, կորուստներ նաև նյութական: Կորցրել ենք 100 հազար հա վարելահող, 315 հազար խոտհարք, 15 խոշոր հանքեր, միլիարդ դոլարի զենք, ինքնավստահություն: Հարց է առաջանում, միթե սա անխուսափելի էր»:

Политика 20:41 15/01/2021 Армения
«Во время войны мы не были защищены, поскольку была допущена глупость при закупке вооружения, мы не подготовились должным образом», – заявил на встрече с гюмрийцами в спортивно-культурном центре «Арагац» второго города Армении 15 января кандидат в премьер-министры от Движения за спасение Родины Вазген Манукян.
«Уже через несколько дней после войны военное руководство страны пришло к выводу, что необходимо сделать все, чтобы остановить войну и перейти к переговорам. Как это было во время четырехдневной войны 2016 года, когда Азербайджан отступил, остановил войну посредством Москвы.
Война, однако, не была остановлена. Если бы война была остановлена, у нас не было бы нескольких тысяч жертв, большая часть территорий осталась бы в наших руках. Не понимаю, что это: предательство или глупость? Либо это глупость, либо отсутствие государственного мышления, либо предательство. Выбирайте, что хотите. Может ли такой человек оставаться главой государства?» – сказал Манукян, добавив: «Цель нашей встречи – обсуждение состояния страны. Нужно вместе подумать над тем, как вывести страну из этого кризиса».
«4,5 тыс. жертв, 10-15 тыс. раненых, потерянная большая часть территории Арцаха, Армения сужается, границы постоянно продвигаются вперед, пренебрежение к армянам со всех сторон, внутренняя тревога, внутренняя неудовлетворенность, и материальные потери. Мы потеряли 100 тыс. га пахотных земель, 315 тыс. га пастбищ, 15 крупных рудников, оружие на миллиард долларов, самоуверенность. Возникает вопрос, неужели это было неизбежным?»