Քաղաքական 10:40 18/01/2021 Աշխարհում
ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Ջո Բայդենը՝ Բայդեն-Հարրիս անցումային խմբի կողմից ամերիկահայ Ջեֆ Մարությանին նշանակվել է որպես Կլիմայի և գիտության գործակալության անձնակազմի նախագահի հատուկ օգնական: Այս մասին հայտնում է Զարթոնք Մեդիան։
Ջեֆ Մարությանը Կոլումբիայի շրջանի տրանսպորտի վարչության տնօրենն է և ծառայում է Բայդեն-Հարիս անցումային շրջանի ԱՄՆ տրանսպորտի գործակալության վերանայման թիմում:
Մինչ 2017 թ-ին քաղաքապետ Մուրիել Բոուսերի կաբինետին միանալը, Մարությանը ծառայում էր Օբամա-Բայդենի վարչակազմում և պաշտոններ է զբաղեցրել Միացյալ Նահանգների տրանսպորտի դեպարտամենտում։

Politics 11:04 18/01/2021 World
U.S. President-elect Joe Biden has named Armenian-American Jeff Marootian as his Special Assistant to the President for Climate and Science Agency Personnel, per Biden-Harris Transition Team, Zartonk Media reports.
Jeff Marootian is the Director of the District of Columbia’s Department of Transportation and serves on the U.S. Department of Transportation Agency Review Team for the Biden-Harris Transition.
Prior to joining Mayor Muriel Bowser’s cabinet in 2017, Marootian served in the Obama-Biden Administration and held roles at the United States Department of Transportation as the White House Liaison, Assistant Secretary for Administration and Chief Sustainability Officer.