Հասարակություն 10:20 18/01/2021 Արցախ
Ռուսաստանի ՊՆ ականազերծման գործողությունների միջազգային կենտրոնի մասնագետները շարունակում են աշխատանքը Արցախի տարածքի ականազերծման ուղղությամբ: Այդ մասին հայտնում են ՌԴ ՊՆ-ից:
Մարտակերտ քաղաքի արվարձանների ականազերծման ընթացքում ռուս խաղաղապահներն օգտագործում են «Ուրան -6» ժամանակակից ռոբոտային համակարգեր և ականների հայտնաբերող շներ, որոնք հնարավորություն են տալիս ապահովել աշխատանքների ժամանակ զինծառայողների անվտանգությունը և պահպանել տարածքի մաքրման բարձր տեմպը բոլոր եղանակային պայմաններում:
2020 թ-ի նոյեմբերի 23-ից ի վեր կատարած գործողությունների ընթացքում, Ռուսաստանի խաղաղապահ ուժերի ինժեներական ստորաբաժանումները չպայթած զինամթերքից մաքրել են շուրջ 551 հա տարածք, 205,3 կմ ճանապարհ, 783 բնակելի շենք, ներառյալ 25 սոցիալական նշանակության օբյեկտ, վնասազերծվել է ավելի քան 23,7 հազ. պայթուցիկ առարկա:
Հայտնաբերված պայթուցիկ առարկաները և չպայթած զինամթերքը հանվում և ոչնչացվում են հատուկ սարքավորված պոլիգոններում: Զինամթերքը, որը հնարավոր չէ տեղափոխել, ոչնչացվում է տեղում անվտանգության բոլոր անհրաժեշտ միջոցներով:
Պատերազմից տուժած տարածքներում ռուս խաղաղապահների օգնությամբ շարունակվում է կենսական նշանակության ինժեներական հաղորդակցության միջոցների վերականգնումը:

Society 13:20 18/01/2021 NKR
Specialists of the International Mine Action Center of the Russian Defense Ministry continue to work on demining the territory of Artsakh (Nagorno-Karabakh).
In the course of demining and clearing of the outskirts of the town of Martakert, Russian peacekeepers are using modern robotic systems "Uran-6" and dog mine detection services that ensure the safety of military personnel while performing hazardous works and to maintain a high pace cleaning of terrain in all weather conditions, the ministry said in a statement on Monday.
Since November 23, 2020, during the operation, engineering units of the Russian peacekeeping forces have cleared about 551 hectares of territory, 205.3 km of roads, 783 houses, including 25 socially significant objects, and detected and neutralized more than 23.7 thousand explosive objects.
Discovered explosive objects and unexploded ammunition are removed and destroyed at a specially equipped landfill. Ammunition that cannot be evacuated is destroyed on the spot with all necessary safety measures provided during blasting operations.
With the assistance of Russian peacekeepers, the restoration of vital engineering communications continues in the areas affected by the war.