Քաղաքական 12:04 18/01/2021 Հայաստան
«Նույն տրամաբանությամբ կառավարությունը կարող է տիեզերագնացության զարգացման կամ ռենգեղջյուրների պոպուլացիային վերաբերող նախաձեռնություններ բերել խորհրդարան»,- ԱԺ-ում հայտարարեց «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Իվետա Տոնոյանը՝ հիմնավորելով իր այն տեսակետը, որ ԱԺ 7-րդ գումարման 6-րդ նստաշրջանի օրակարգում ընդգրկված հարցերն առնչություն չունեն Հայաստանի այսօրվա իրականության հետ:
Նա նկատեց, որ օրակարգում չկան հարցեր, որոնք կառնչվեին Արցախից տեղահանվածների, ռազմագերիների, անհետ կորածների, Սյունիքի անվտանգության խնդիրներին:
Պատգամավորի կարծիքով, ԱԺ օրակարգում որևէ հարց չկա, որը կարող է որոշ չափով թոթափել երկրի առջև ծառացած խնդիրները, այլ կան ավտոկայանատեղերի, հոգեկան առողջության խնդիրների վերաբերյալ նախագծեր:
«Դուք հասկանո՞ւմ եք, որ այս կառավարությոնը՝ իր ղեկավարի գլխավորությամբ, այլևս սպառել է իրեն տրված լեգիտիմությունը, այլևս չունի որևէ օրակարգ, որով կարող է գալ խորհրդարան և ներկայացնել հասարակությանն ու նրա շահերը»,- հայտարարեց Իվետա Տոնոյանը և շեշտեց, որ այդ ամենը չի հասկանում խորհրդարանական մեծամասնությունը, ինչը ողբերգություն է:
Պատգամավորը նկատեց, որ Սյունիքի մարզ կատարած այցից հետո հնարավոր չէ հանգիստ նստել և քննարկել այն հարցերը, որոնք այսօր խորհրդարան են բերվել:
«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավորի խոսքով, մի գիշերվա մեջ Նիկոլ Փաշինյանի ստորագրած կապիտուլացիայի փաստաթղթի հետևանքով Սյունիքի մարզի մի քանի տասնյակ համայնքներ դարձել են սահմանամերձ և ամեն օր ապրում են Ադրբեջանի զինվորների նշանառության տակ:
«Ադրբեջանի զինծառյողները Գորիս-Կապան ավտաճանապարհով երթևեկող վարորդներին վիզը կտրելու ազդանշաններ են ցույց տալիս»,- հայտարարեց Տոնոյանը և «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորներին հորդորեց այցելել Սյունիք:

Политика 15:10 18/01/2021 Армения
Азербайджанские военные на дороге Горис – Капан армянским водителям жестами угрожают обезглавить – Ивета Тоноян
«По этой логике, правительство Армении может вносить в повестку дня заседаний Национального Собрания Армении инициативы, связанные с развитием космонавтики или популяции носорогов», – заявила на заседании НС 18 января депутат от фракции «Процветающая Армения» Ивета Тоноян в обоснование своей точки зрения, что включенные в повестку заседаний 6-й сессии НС 7-го созыва  вопросы не имеют отношения к сегодняшней реальности в Армении.
Она обратила внимание, что в повестке дня нет вопросов, касающихся проблем беженцев из Арцаъха, военнопленных, без вести пропавших и вопросов по обеспечению безопасности Сюникской области Армении.
По мнению, в повестке дня заседаний парламента нет вопросов, которые могли бы хоть как-то смягчить стоящие перед страной проблемы, зато имеются законопроекты по автомобильным парковкам, касательно психологических проблем.
«Понимаете ли вы, что это правительство во главе со своим лидером уже исчерпало предоставленную ей легитимность и не имеет какой-либо повестки, с которой оно могло бы прийти в парламент и представить ее обществу, интересы общества?», – заявила Тоноян, добавив, что все это не понимает парламентское большинство, что уже является трагедией.
Депутат указала, что после визита в Сюникскую область Армении невозможно сидеть спокойно и обсуждать вопросы, вынесенные сегодня на обсуждение в НС.
По словам Тоноян, буквально за одну ночь подписанный Николом Пашиняном документ о капитуляции превратил несколько десяткой общин Сюникской области Армении в приграничные, население которых каждый день живет под прицелом азербайджанских военных.
«Азербайджанские военнослужащие проезжающим по дороге Горис – Капан нашим водителям жестами показывают, что собираются их обезглавить», – подчеркнула Тоноян, предложив депутатам от правящего блока посетить Сюникскую область и своими глазами увидеть, что там сейчас происходит.