«Եթե Փաշինյանը որպես չոր նախապայման դներ ռազմագերիների խնդիրը, Ալիևը կհամաձայներ դրան»
«Մենք այսօր, ցավոք, ունենք մի իրավիճակ, երբ Ադրբեջանը հրաժարվում է վերադարձնել հայ ռազմագերիներին, ավելի՝ նոյեմբերի 9-ից հետո գերեվարված 64 ՀՀ քաղաքացիներին իրենք համարում են դիվերսանտներ, և միջազգային բոլոր կառույցները ողողել են հայտարարություններով, որ այդ մարդիկ ահաբեկիչներ են»,- այսօր խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը։
Միևնույն ժամանակ, պատգամավորը նշեց, որ ՀՀ ԱԳՆ-ն և մյուս կառույցները, բացի ՄԻՊ-ից, ադեկվատ չեն կարողանում գործել այս իրավիճակում։ Ըստ Նաիրա Զոհրաբյանի, հունվարի 11-ին, երբ Նիկոլ Փաշինյանը մեկնեց Մոսկվա, հայկական կողմը շանս ուներ գերիների հարցը լուծելու։
«Եթե ինքը որպես կտրուկ, չոր նախապայման դներ ռազմագերիների խնդիրը, և ասեր՝ մինչև չվերադարձնեք գերիներին, չեմ ստորագրի Ադրբեջանի համար կենսական նշանակություն ունեցող այս թուղթը, ռազմագերիների հարցը կլուծվեր, Ադրբեջանը կհամաձայներ այդ նախապայմանին»,- նշեց պատգամավորը։
Նա հայտեց, որ շատ քաղաքացիներ են դիմում իրեն՝ հույս ունենալով, որ ԲՀԿ-ն կարող է զբաղվել գերիների վերադարձի հարցով, բայց և ասաց, որ ինքը մարդկանց չի խաբում և հստակ ասում է, որ այդ խնդրով զբաղվում է այնքան, որքան թույլ է տալիս իր պատգամավորական մանդատը։
«Ես դիմել եմ Եվրոպայի խորհրդին, ասելով՝ խնդրում եմ՝ օգտագործեք ձեր մանդատը առավելագույնս։ Ի պատասխան խոսել է Ադրբեջանի պատվիրակը, ասելով, որ ես կոչ եմ անում բնաջնջել Ադրբեջանը»,- նշեց նա։
Պատգամավորը կրկնեց՝ իր կարծիքով այս պահին ՀՀ ԱԳՆ-ն գոյություն չունի, իսկ խորհրդարանի աշխատանքը ՄԻԵԴ-ի հետ զրո է։
«Երբ Ալիևը Շուշիում թեյ էր խմում և բռունցքը պարզած սպառնում էր՝ ասելով, որ ով համարձակվի ասել Լեռնային Ղարաբաղ, հերթական ծանր հարվածը կստանա, մեր ԱԳՆ-ն կակազող, վախվորած արձագանք տվեց։ Եվ այդ պատճառով ենք ասում, որ այս կառավարությունը պետք է գնա։ Նիկոլ Փաշինյանը փորձում է խեղել համաշխարհային պատմությունը, այդ հարցում էլ է ուզում բացառություն լինել։ Բայց ինքը հեռանալու է»,- վստահեցրեց պատգամավորը։
Եվ այս համատեքստում Կառավարությունում իրականացվող կադրային փոփոխությունները, օրինակ՝ առողջապահության նախարարի փոփոխությունը, Նաիրա Զոհրաբյանի պնդմամբ՝ աբսուրդի աբսուրդն է.
«Ծիծաղելի են այդ շախմատային տախտակի վրա իրականացվող տեղափոխումները»։
Դիտարկմանը, որ Գյումրի այցի ժամանակ ՀՓՇ-ի վարչապետի թեկնածու Վազգեն Մանուկյանը մի քանի քաղաքացիների «բոմժ» է անվանել, և Գագիկ Ծառուկյանը սխալ է որակել այդ քայլը, Նաիրա Զոհրաբյանն արձագանքեց՝ ինքը ևս սխալ է համարում Վազգեն Մանուկյանի այդ քայլը։
«Ես հասկանում եմ, որ երբեմն էմոցիաներն այնպես են խտանում, որ չես կարողանում մնալ ադեկվատ լեքսիկոնի շրջանակում, բայց ես հասկանում եմ նաև, որ մենք քաղաքական գրոծիչներ ենք, և չպետք է տրվենք սադրանքների»,- մեկնաբանեց նա։
Ճշտող հարցին, թե արդյո՞ք ինքն էլ հրաժարվելու է «ժեխ» բառը գործածելուց, ԲՀԿ-ական պատգամավորն արձագանքեց՝ ոչ։
«Ես չեմ հրաժարվի ժեխ բառը օգտագործելուց, գիտեք, քանի որ իմ կոնտեքստը բացարձակապես այլ է։ Ես ասել եմ, որ բոլոր նրանք, ովքեր արդարացնում են դավաճանությունը, ովքեր ասում են, որ լավ է եղել, որ 5000 և ավելի երեխա է սպանվել, իրենց եմ ասում այդ բառը»,- ասաց պատգամավորը։
Նաիրա Զոհրաբյանը տեղեկացրեց, որ ԲՀԿ-ի քաղաքական օրակարգը շարունակում է մնալ նույնը, այն է՝ Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականի պահանջը։
Լրագրողների դիտարկմանը, թե այդ դեպքում ինչո՞ւ էր ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանը հանդիպել Նիկոլ Փաշինյանին, Նաիրա Զոհրաբյանն արձագանքեց՝ այդ հանդիպումը տևել է 3-4 րոպե, և Գագիկ Ծառուկյանն էլ հրապարակային հայտնել է, թե ինչ է պահանջել Փաշինյանից։
«Նիկոլ Փաշինյանի հեռացման հարցում մեր օրակարգը համընկնում է ՀՓՇ-ի օրակարգի հետ, իսկ մարտավարական առումով կարող են տարակարծություններ լինել։ Այդտեղ կան տարբեր քաղաքական ուժեր, և այդ կուսակցությունները սիամական երկվորյակներ չեն, որ բոլոր հարցերում միակարծիք լինեն»,- նկատեց նա։
- Ստեփան Դանիելյան. Գերիները ոչ միայն Ադրբեջանի պատանդներն են, այլև գործող իշխանության
- Տիգրան Աբրահամյան. Ի՞նչ է հանրությունից ռազմագերիների հարցով թաքցնում իշխանությունը
- Լավրովը հայ ռազմագերիների վերադարձի մասին. Հայկական կողմից ցուցակները ներկայացվել են ոչ միանգամից ու ոչ ամբողջական

Политика 16:25 19/01/2021 Армения
Наира Зограбян: Если бы Пашинян в качестве жесткого предусловия поставил вопрос о военнопленных, Алиев согласился бы
«Сегодня, к сожалению, у нас сложилась ситуация, когда Азербайджан отказывается вернуть армянских военнопленных, более того, 64 гражданина Армении, захваченных после 9 ноября, считают Баку диверсантами, азербайджанская сторона заполонила все международные организации своими заявлениями о том, будто бы эти люди являются террористами», - сегодня в парламенте заявила депутат от фракции «Процветающая Армения» Наира Зограбян.
При этом депутат отметила, что МИД РА и другие структуры, кроме Защитника прав человека, не могут адекватно действовать в этой ситуации. По словам Наиры Зограбян, 11 января, когда Никол Пашинян отбыл в Москву, у армянской стороны был шанс решить вопрос с пленными.
«Если бы он в резкой и безоговорочной форме как предварительное условие поставил вопрос о военнопленных и сказал: "Пока не вернете пленных, я не подпишу этот жизненно важный для Азербайджана документ", вопрос о военнопленных был бы решен. Азербайджан согласился бы», - отметила депутат.
Зограбян указала, что многие граждане обращаются к ней, надеясь, что ППА сможет заняться вопросом возвращения пленных. Но она также сказала, что не обманывает людей и четко говорит, что занимается этим вопросом в той мере, сколько позволяет депутатский мандат.
«Я обратилась в Совет Европы попросив их максимально использовать свой мандат. В ответ азербайджанский делегат сказал, что я призываю к уничтожению Азербайджана», - сказала она.
Депутат повторила, что, по ее мнению, на данный момент МИД РА не существует, а работа парламента с ЕСПЧ нулевая.
«Когда Алиев пил чай в Шуши и грозил кулаком, говоря, что тот, кто посмеет сказать Нагорный Карабах получит очередной тяжелый удар, наш МИД заикаясь, испуганно ответил. И поэтому мы говорим, что это правительство должно уйти. Никол Пашинян пытается исказить мировую историю, он и в этом вопросе хочет быть исключением. Но он уйдет», - заверила депутат.
И в этом контексте проведенные в правительстве кадровые изменения, например, смена министра здравоохранения, по мнению Наиры Зограбян, верх абсурда.
«Изменения, осуществляемые на этой шахматной доске, просто смешны», - отметила она.
На замечание о том, что во время своего визита в Гюмри кандидат на пост премьер-министра Движения за спасение Родины Вазген Манукян назвал несколько граждан бомжами, Наира Зограбян ответила, что считает шаг Вазгена Манукяна неправильным.
«Я понимаю, что иногда эмоции настолько сконцентрированы, что нельзя оставаться в рамках адекватного лексикона, но я понимаю также, что мы - политические деятели и не должны поддаваться на провокации», - прокомментировала она.
На уточняющий вопрос, откажется ли она тоже от слова «чернь», депутат от ППА ответила отрицательно.
«Я не откажусь от слова «чернь», потому что у меня совершенно другой контекст. «Я сказала, что все те, кто оправдывает предательство, кто говорит, что это хорошо, что было убито более 5 тысяч детей, я говорю им это слово», - сказала депутат.
Наира Зограбян сообщила, что политическая повестка ППА остается прежней -требование отставки Никола Пашиняна.
На замечание журналистов о том, почему в этом случае лидер ППА Гагик Царукян встретился с Николом Пашиняном, Наира Зограбян ответила, что эта встреча длилась 3-4 минуты, и Гагик Царукян публично заявил, чего он потребовал от Пашиняна.
«Наша повестка дня относительно отставки Никола Пашиняна совпадает с повесткой дня Движения за спасение Родины, а в тактическом плане могут возникнуть разногласия. Там есть разные политические силы и эти партии не сиамские близнецы, которые соглашаются по всем вопросам», - сказала она.