Դատախազությունը չի մասնակցել Ռոբերտ Քոչարյանի անձնագիրը վերադարձնելու քննարկումներին․ փաստաբանական թիմ
Դատախազությունը չի մասնակցել Ռոբերտ Քոչարյանի անձնագիրը վերադարձնելու քննարկումներին։ Այս մասին հայտնում է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական թիմը։
«ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանների միջնորդությունները լսելուց հետո դատախազները հայտնեցին իրենց դիրքորոշումը՝ չհամաձայնելով դրանց հետ և բերելով իրենց փաստարկները։
Դատախազ Գևորգ Բաղդասարյանի ելույթի ժամանակ դատարանում տեղի ունեցավ միջադեպ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանների և Բաղդասարյանի միջև։ Կրքերը բորբոքվեցին, երբ Ռոբերտ Քոչարյանն ակնարկեց, որ Շուշին հանձնողներից մեկն էլ Գևորգ Բաղդասարյանն է։ Վիճաբանությունը դադարեցնելու համար հայտարարվեց ընդմիջում, որից հետո դատավորը նկատողություն հայտարարեց վիճաբանության մասնակիցներին։
Ռոբերտ Քոչարյանը պարզաբանեց․ թե ինչ ի նկատի ուներ՝ ակնարկելով Շուշին հանձնելու մասին։ «Երբ որ 2,5 տարի փորձում են դատել Շուշին ազատագրողներին, Քելբաջարն ազատագրողներին և այլն, և այլն, դա ուղիղ նպաստել է այն ամեն ինչին, ինչ կատարվեց հիմա՝ 2 ամիս առաջ, ուղիղ նպաստեց՝ վարկաբեկելով բանակը, վարկաբեկելով 3 գեներալ-գնդապետի: Եվ առհասարակ մի ասացվածք կա, եթե ազգը չի մեծարում իր հերոսներին, մնում է առանց հերոսների: Ընդամենն իմ ասածը սա էր նշանակում:
Եվ եթե մարդիկ նպաստում էին այն պաշտոնյաներին, որոնք ուղղակի պատասխանատու էին այս ամենի համար՝ և՛ հողերի կորստի համար, և՛ զոհերի, և՛ անհետ կորածների, կամա, թե ակամա, մտածելով, չարամտությա՞մբ, թե՞ չմտածելով հետևանքների մասին, նպաստել են այդ ամեն ինչին: Սա է իմ համոզմունքը, և այդ համոզմունքն արտահայտելու եմ ամեն տեղ, ներառյալ այս դատական նիստին»,-ասաց Քոչարյանը:
«Ինձ մեղադրում են 20 օրով արտակարգ դրությունը և որոշակի սահմանափակումներ մտցնելու համար։ Մոտ մեկ տարի է մենք ապրում ենք կամ արտակարգ դրության մեջ, կամ ռազմական։ 2,5 ամիս է, ինչ պատերազմն ավարտված է, բայց ռազմական դրությունը դեռ պահպանվում է։ Դատախազներն այստեղ անելիք ունե՞ն, թե՞ չունեն։ Սա նորմա՞լ եք համարում։
Ո՞ւմ համար է հիմա պահպանվում ռազմական դրությունը։ Ռազմական դրությունը պահպանելով՝ Շուռնուխում թուրքը գալիս է, ասում․ էս տները պետք է ազատեք, և սահմանը պահողը գյուղապետն է իր մի քանի գյուղացիներով։ Պետության հիմնական ֆունկցիան պետական սահմանները պահելն է, իր քաղաքացիների անվտանգությունը պահելն է։ Ո՞վ է սա անում։ Սահմանադրական կարգն այդտե՞ղ է տապալվել, թե՞ 2008 թ․ մարտի 1-ին», - հայտարարեց նախագահ Քոչարյանը։
Դատախազ Բաղդասարյանի ներկայացրած դիրքորոշումից հետո պաշտպան Հովհաննես Խուդոյանը մասամբ հրաժարվեց իր ներկայացրած բացարկից, քանի որ դատախազը տեղեկացրեց, որ իրեն հայտնի չի եղել, թե ինչպես է վերադարձվել Ռ․ Քոչարյանի անձնագիրը։
«Դատախազությունը չի մասնակցել դրա վերաբերյալ քննարկումներին և որևէ տեղեկություն չունի, որ առարկի կամ չառարկի դրա վերաբերյալ», - ասաց Բաղդասարյանը։
Դատարանն ավարտեց միջնորդությունների քննարկումը և անցավ խորհրդակցական սենյակ։ Դատական ակտը կհրապարակվի հունվարի 22-ին, ժամը 13։00-ին»,-նշված է փաստաբանական խմբի տարածած հայտարարությունում։

Право 19:24 19/01/2021 Армения
Выслушав ходатайства адвокатов второго президента Армении Роберта Кочаряна, прокуроры представили свою позицию, не согласившись с защитниками и приводя свои аргументы. Об этом говорится в сообщении, распространенном командой адвокатов Кочаряна.
Во время выступления прокурора Геворка Багдасаряна в суде произошел инцидент между защитниками второго президента РА Роберта Кочаряна и Багдасаряном. Страсти разгорелись, когда Роберт Кочарян намекнул, что одним из сдавших Шуши является Геворк Багдасарян. Для прекращения спора был объявлен перерыв, после чего судья Анна Данибекян сделала выговор участникам спора.
Роберт Кочарян разъяснил, что он имел в виду, намекая о сдаче Шуши:
«Когда 2.5 года пытаются судить тех, кто освободил Шуши и Карвачар, и так далее, все это прямо способствовало тому, что произошло 2 месяца назад. Дискредитируя армию и троих генерал-полковников… Есть половица: когда нация не возвеличивает своих героев, она остается без героев. Сказанное мной означало лишь это.
Когда люди содействовали чиновникам, которые прямо ответственны за произошедшее – потерю территорий, гибель и пропажу людей, волей или неволей, по умыслу или по неразумению, они способствовали всему этому. Это мое убеждение, и я его буду высказывать везде, в том числе на этом судебном заседании».
«Меня обвиняют во введении чрезвычайного положения сроком на 20 дней и определенных ограничений. Уже год мы живем в условиях либо ЧП, либо военного положения. 2,5 месяца войны нет – военное положение сохраняется. Под маскировкой борьбы с коронавирусом продолжается ЧП. Прокуратуре в этой связи нечего сказать? Вы считаете это нормальным?
Я пытался понять, сейчас кому нужно военное положение? При военном положении турок приходит в Шурнух и требует освободить дома. Границу охраняет староста села вместе с односельчанами. Главная функции государства в защите границ, обеспечении безопасности своих граждан. Кто это делает? Конституционный строй свергнут здесь или в 1 марта 2008 года?» – заявил Роберт Кочарян.
После того, как прокурор Багдасарян представил свою позицию, адвокат Ованнес Худоян частично отказался от представленного им отвода. Прокурор сообщил, что он не был в курсе, как Р. Кочаряну вернули паспорт.
«Прокуратура не участвовала в обсуждении вопроса разрешения Роберту Кочаряна получить паспорт и выехать за пределы Армении, у нее нет какой-либо информации об этом, чтобы возражать или нет», – отметил Багдасарян.
Суд завершил обсуждение ходатайств и удалился в совещательную комнату. Судебный акт будет оглашен 22 января в 13:00,  отмечается в сообщении адвокатской группы.