Դատախազությունը չի մասնակցել Ռոբերտ Քոչարյանի անձնագիրը վերադարձնելու քննարկումներին․ փաստաբանական թիմ
Դատախազությունը չի մասնակցել Ռոբերտ Քոչարյանի անձնագիրը վերադարձնելու քննարկումներին։ Այս մասին հայտնում է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական թիմը։
«ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանների միջնորդությունները լսելուց հետո դատախազները հայտնեցին իրենց դիրքորոշումը՝ չհամաձայնելով դրանց հետ և բերելով իրենց փաստարկները։
Դատախազ Գևորգ Բաղդասարյանի ելույթի ժամանակ դատարանում տեղի ունեցավ միջադեպ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանների և Բաղդասարյանի միջև։ Կրքերը բորբոքվեցին, երբ Ռոբերտ Քոչարյանն ակնարկեց, որ Շուշին հանձնողներից մեկն էլ Գևորգ Բաղդասարյանն է։ Վիճաբանությունը դադարեցնելու համար հայտարարվեց ընդմիջում, որից հետո դատավորը նկատողություն հայտարարեց վիճաբանության մասնակիցներին։
Ռոբերտ Քոչարյանը պարզաբանեց․ թե ինչ ի նկատի ուներ՝ ակնարկելով Շուշին հանձնելու մասին։ «Երբ որ 2,5 տարի փորձում են դատել Շուշին ազատագրողներին, Քելբաջարն ազատագրողներին և այլն, և այլն, դա ուղիղ նպաստել է այն ամեն ինչին, ինչ կատարվեց հիմա՝ 2 ամիս առաջ, ուղիղ նպաստեց՝ վարկաբեկելով բանակը, վարկաբեկելով 3 գեներալ-գնդապետի: Եվ առհասարակ մի ասացվածք կա, եթե ազգը չի մեծարում իր հերոսներին, մնում է առանց հերոսների: Ընդամենն իմ ասածը սա էր նշանակում:
Եվ եթե մարդիկ նպաստում էին այն պաշտոնյաներին, որոնք ուղղակի պատասխանատու էին այս ամենի համար՝ և՛ հողերի կորստի համար, և՛ զոհերի, և՛ անհետ կորածների, կամա, թե ակամա, մտածելով, չարամտությա՞մբ, թե՞ չմտածելով հետևանքների մասին, նպաստել են այդ ամեն ինչին: Սա է իմ համոզմունքը, և այդ համոզմունքն արտահայտելու եմ ամեն տեղ, ներառյալ այս դատական նիստին»,-ասաց Քոչարյանը:
«Ինձ մեղադրում են 20 օրով արտակարգ դրությունը և որոշակի սահմանափակումներ մտցնելու համար։ Մոտ մեկ տարի է մենք ապրում ենք կամ արտակարգ դրության մեջ, կամ ռազմական։ 2,5 ամիս է, ինչ պատերազմն ավարտված է, բայց ռազմական դրությունը դեռ պահպանվում է։ Դատախազներն այստեղ անելիք ունե՞ն, թե՞ չունեն։ Սա նորմա՞լ եք համարում։
Ո՞ւմ համար է հիմա պահպանվում ռազմական դրությունը։ Ռազմական դրությունը պահպանելով՝ Շուռնուխում թուրքը գալիս է, ասում․ էս տները պետք է ազատեք, և սահմանը պահողը գյուղապետն է իր մի քանի գյուղացիներով։ Պետության հիմնական ֆունկցիան պետական սահմանները պահելն է, իր քաղաքացիների անվտանգությունը պահելն է։ Ո՞վ է սա անում։ Սահմանադրական կարգն այդտե՞ղ է տապալվել, թե՞ 2008 թ․ մարտի 1-ին», - հայտարարեց նախագահ Քոչարյանը։
Դատախազ Բաղդասարյանի ներկայացրած դիրքորոշումից հետո պաշտպան Հովհաննես Խուդոյանը մասամբ հրաժարվեց իր ներկայացրած բացարկից, քանի որ դատախազը տեղեկացրեց, որ իրեն հայտնի չի եղել, թե ինչպես է վերադարձվել Ռ․ Քոչարյանի անձնագիրը։
«Դատախազությունը չի մասնակցել դրա վերաբերյալ քննարկումներին և որևէ տեղեկություն չունի, որ առարկի կամ չառարկի դրա վերաբերյալ», - ասաց Բաղդասարյանը։
Դատարանն ավարտեց միջնորդությունների քննարկումը և անցավ խորհրդակցական սենյակ։ Դատական ակտը կհրապարակվի հունվարի 22-ին, ժամը 13։00-ին»,-նշված է փաստաբանական խմբի տարածած հայտարարությունում։

The Prosecutor General’s Office did not participate in the discussions on returning second Armenian President Robert Kocharyan's passport, his legal team said in a statement on Tuesday. The statement reads:
"After hearing the motions of second Armenian President Robert Kocharyan's attorneys, the prosecutors expressed their position, not agreeing with them and bringing their arguments.
During the speech of prosecutor Gevorg Baghdasaryan, an incident took place at the court between the lawyers of second President Robert Kocharyan and Baghdasaryan. The tensions grew when Robert Kocharyan hinted that one of the people who handed over Shushi was Gevorg Baghdasaryan. A break was announced to stop the dispute, after which the judge reprimanded the participants in the dispute.
Robert Kocharyan clarified what he meant by hinting at handing over Shushi. "When they have been attempting for 2.5 years to try the liberators of Shushi, Kelbajar and others, it has directly contributed to all that happened two months ago, it has directly contributed by discrediting the army, discrediting 3 colonel-generals. And in general, there is a saying that if a nation does not honor its heroes, it is left without heroes. That's all I meant.
“And if people helped the officials who were directly responsible for all of it – land losses, casualties, missing people – willy-nilly, deliberately or not thinking about the consequences, they factually contribute to it. This is my conviction, which I will express everywhere, including at this court hearing,” Kocharyan said.
“I am accused of declaring a state of emergency for 20 days and imposing certain restrictions. We have been living in a state of emergency or martial law for nearly a year. It has been 2.5 months since the war ended, but the martial law remains in force. Do prosecutors have anything to do here or not? Do you consider this normal?
“For whom is the martial law being maintained? With the martial law in place, the Azeris come to Shurnukh and force people out of their homes, and only the village head and a handful of his fellow villagers are defending the border. The main function of the state is to defend the state borders and to ensure the security of its citizens. But who does this? Was the constitutional order overthrown then or on 1 March 2008?” Kocharyan announced.
Following Prosecutor Baghdasaryan's position, defense lawyer Hovhannes Khudoyan partially withdrew his motion for recusal, as the prosecutor stated that he did not know how Kocharyan's passport had been returned to him.
"The Prosecutor's Office has not participated in the discussions on it and has no information to object or not to object to it," Baghdasaryan said.
The court finished hearing the motions and went to the deliberation room. The ruling will be issued on January 22, at 1pm.”