Որևէ տարաձայնություն չկա 17 ուժերի և ԲՀԿ-ի միջև. Շաքե Իսայան
«Նիկոլ Փաշինյանը որդեգրել է մեղադրանքներ հնչեցնելու գործելաոճը, նա փորձում է պարտության և կապիտուլյացիայի պատասխանատվությունը դնել ընդդիմության կամ նախկինում ստորագրված փաստաթղթերի վրա»,- այսօր խորհրդարանական ճեպազրույցի ընթացքում ասաց ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Իվետա Տոնոյանը։
Ըստ պատգամավորի, երեկ տեղի ունեցած ԱԺ-Կառավարություն հարց ու պատասխանին թեև չեն տրվել կոնկրետ պատասխաններ, բայց եղել են եզրույթներ, որոնք պետք է ընդգծել։
Դրանցից մեկը, նրա խոսքով, այն էր, որ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է՝ ավելի քիչ հողային կորուստներով հնարավոր չէր պատերազմը կանգնեցնել, սակայն նա որևէ անդրադարձ չի կատարել մարդկային կորուստներին։
«Իսկ հնարավո՞ր չէր ավելի քիչ մարդկային կորուստներով այդ պատերազմը կանգնեցնել, երբ մենք բոլորս էլ գիտենք, որ երկու անգամ եղել է հնարավորություն՝ պատերազմը կանգնեցնելու։ Այդ հնարավորություններից առաջինը եղել է պատերազմի մեկնարկից երկու օր հետո, իսկ մյուսը՝ հոկտեմբեր ամսին։ Եթե անգամ ավելի քիչ հողային կորուստներով հնարավոր չէր այս պատերազմը կանգնեցնել, ապա ավելի քիչ մարդկային կորուստներով հնարավոր էր»,- նկատեց նա։
Հինգ հազար զոհեր, հազարավոր վիրավորներ, հարյուրավոր գերիներ և անհետ կորածներ, 40 հազար տունը կորցրած արցախցիներ, և այս ամենի ֆոնին, Իվետա Տոնոյանի խոսքով, Նիկոլ Փաշինյանը դեռ շարունակում է Շուշիի մասին խոսել ադրբեջանամետ տեսանկյունից, ինչը, սակայն, պատգամավորի կարծիքով, տարօրինակ չէ։
«Եթե նախկինում Նիկոլ Փաշինյանն ասում էր, որ Շուշին դժգույն և դժբախտ քաղաք է, ապա, չեմ կարծում, որ այլ ակնկալիք պետք է ունենալ այս իշխանություններից՝ Շուշիի և Արցախի հետ կապված դիրքորոշումներում, հատկապես, որ Նիկոլ Փաշինյանը երեկ այդպես էլ չպատասխանեց՝ Արցախը Հայաստա՞ն է, թե՞՝ ոչ»,- ասաց նա։
Լրացնելով գործընկերոջ խոսքը՝ ԲՀԿ-ական պատգամավոր Միքայել Մելքումյանը նշեց, որ սեպտեմբերի 27-ից հետո 3-4 անգամ հնարավոր է եղել պատերազմը կանգնեցնել։
«Սեպտեմբերի 29-ին, երբ ՌԴ Դումայի պատվիրակությունը պատրաստ էր գալ, ապա ԳՇ պետի՝ չորս օր անց արած հայտարարությունը, հոկտեմբերի 10-ին Վլադիմիր Պուտինի խոսքը։ Եվ այդ դեպքում Շուշին մնում էր հայկական վերահսկողության տակ, ուղղակի ադրբեջանցի փախստականների վերադարձի պայմանով։ Թող մնար հայկական վերահսկողության տակ, հետո կորոշվեր՝ ո՞վ է գալիս, ո՞նց է գալիս։ Այդ դեպքում էլ հարց կդրվեր, թե հայ փախստականներն ուր պետք է գնան։ Եվ երկրորդ, երբ երեկ մենք հարցադրում արեցինք, որ հայտարարությունում հստակ ասված է՝ զորքերը կանգնում են այնտեղ, որտեղ եղել են պայմանագրի կնքման պահին, բա ո՞նց եղավ, որ մենք տարածքներ ենք տալիս՝ բանավոր պայմանավորվածության արդյունքում, պատասխան չեղավ»,- նշեց պատգամավորը։
Ինչ վերաբերում է «ՀՓՇ»-ի հետագա անելիքներին, և մամուլում առկա հրապարակումներին, թե «Բարգավաճ Հայաստանը» պատրաստվում է 17 ուժերից առանձին գործել, ապա ԲՀԿ-ական պատգամավոր Շաքե Իսայանը պատասխանեց, որ որևէ տարաձայնություն չկա 17 ուժերի և ԲՀԿ-ի միջև։
«Որևէ պառակտում չկա, և տարվա սկզբին հայտնել ենք, որ սկսվում են մարզային այցելությունները։ Մենք ամենամեծ խորհրդարանական ընդդիմադիր ուժն ենք նաև, և բնական է, որ շարունակելու ենք գործունեություն ծավալել նաև խորհրդարանում, որպեսզի հասնենք մեր նպատակին՝ Նիկոլ Փաշինյանը պետք է անցնցում հրաժարական տա և հեռանա, ինչից հետո պետք է հնարավորություն տրվի ՀՀ-ին՝ կայունացնել իրավիճակը և փորձել շտկել մեր կոտրված մեջքը»,- նշեց նա։
- Սեյրան Օհանյանը՝ Փաշինյանին. Դու նաև գերեվարվածների հարցը անբարո կերպով փորձեցիր մանիպուլյացնել
- Փաշինյանն ու նրա թիմակիցները սիրում են կրկնել, թե ընդդիմության հայտարարությունները խանգարում են գերիների վերադարձին․ Տիգրան Աբրահամյան
- Քննարկվել են հայ ռազմագերիներին Հայաստան վերադարձնելու առնչությամբ ռուսական կողմից գործադրվող ջանքերը․ «Լուսավոր Հայաստան»
- իրավական գործընթացներ են սկսվել իրավախախտում թույլ տված Սիսակ Գաբրիելյանին քրեական պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ. ՀՓՇ

Политика 14:54 21/01/2021 Армения
«Никол Пашинян взял на вооружение стиль озвучивания обвинений, он пытается возложить ответственность за поражение и капитуляцию на оппозицию или ранее подписанные документы», - заявила сегодня на брифинге в парламенте депутат от «Процветающей Армении» Ивета Тоноян.
По словам депутата, на состоявшемся вчера правительственном часе хотя и не было дано конкретных ответов, но прозвучали высказывания, на которые следует обратить внимание.
По ее словам, одним из них было то, что Никол Пашинян сказал, будто невозможно было остановить войну с меньшими потерями территорий. При этом он никоим образом не коснулся человеческих потерь.
«Разве нельзя было остановить эту войну с меньшими человеческими потерями, когда мы все знали, что дважды была возможность остановить войну? Первая из этих возможностей была через два дня после начала войны, а вторая - в октябре. Даже если было невозможно остановить эту войну с меньшими территориальными потерями, то с меньшими человеческими потерями это было возможно», - сказала она.
Пять тысяч погибших, тысячи раненых, сотни пленных и пропавших без вести, 40 тысяч лишившихся крова арцахцев, и на фоне всего этого, по словам Иветы Тоноян, Никол Пашинян до сих пор говорит о культурной столице Арцаха (НКР) Шуши с проазербайджанской точки зрения, что, впрочем, по словам депутата, не странно.
«Если раньше Никол Пашинян говорил, что Шуши – унылый и несчастный город, не думаю, что от этих властей следует ожидать другого в их позиции по Шуши и Арцаху, тем более, что Никол Пашинян вчера не ответил: Арцах - это Армения или нет?» - сказала она.
Дополняя выступление коллеги, депутат от ППА Микаел Мелкумян отметил, что после 27 сентября войну можно было остановить 3-4 раза.
«29 сентября, когда была готова приехать делегация Госдумы России, заявление главы Генштаба, сделанное четырьмя днями позже, выступление Владимира Путина 10 октября. И в этом случае Шуши оставался бы под контролем Армении, только с условием возвращения азербайджанских беженцев.
Пусть остался бы под контролем Армении, потом решили бы, кто приходит и как. И в этом случае был бы поставлен вопрос, куда идти армянским беженцам. И во-вторых, когда мы вчера спросили, что в заявлении четко указано, что войска остаются на занимаемых позициях, там, где они были на момент подписания соглашения, как случилось, что мы отдаем территории в результате устного соглашения. Овета не последовало», - сказал депутат.
Что касается дальнейших действий требующего отставки Никола Пашиняна с должности премьер-министра Армении Движения за спасение Родины и публикаций в прессе о том, что «Процветающая Армения» собирается действовать отдельно от 17 сил, то депутат от ППА Шаке Исаян ответила, что между 17 силами и ППА каких-либо разногласий нет.
«Какого-либо раскола нет, и в начале года мы объявили, что начинаются областные визиты. Мы также самая большая парламентская оппозиционная сила, и естественно, что мы продолжим свою деятельность в парламенте, для достижения нашей цели: Никол Пашинян должен подать в отставку и уйти, после чего Республике Армения нужно дать возможность стабилизировать ситуацию и попытаться расправить свою сломанную спину», - сказала она.