ԱՄՆ-ում ավելի քան 120 մարդ մեղադրում է հունվարի 6-ի անկարգությունները կազմակերպելու մեջ
ԱՄՆ-ի ավելի քան 120 բնակիչների մեղադրանք է առաջադրվել հունվարի 6-ին Վաշինգտոնում անկարգություններ կազմակերպելու և Կապիտոլիումի գրավման մեջ: Այս մասին գրում է «ՏԱՍՍ»-ը՝ հղում տալով երկրի Արդարադատության նախարարությանը։
Նշվում է, որ մեղադրանքների բնույթը տատանվում է ԱՄՆ Կոնգրեսի շենք անօրինական մուտք գործելուց մինչ ոստիկանության աշխատակիցների վրա հարձակումներ:
Ըստ աղբյուրի, ամբաստանյալներից ոմանք մեղադրվում են նաև ավելի լուրջ գործողությունների՝ դավադրություն կազմակերպելու և բռնի գործողություններ կատարելու սպառնալիքների մեջ:
Արդարադատության դեպարտամենտի պաշտոնյաները տեղեկացրել են նոր վարչակազմին, որ կասկածյալների «համապետական որոնումը» կշարունակվի:
«Այս համատեքստում՝ ՀԴԲ-ն և Ալկոհոլի, ծխախոտի, հրազենի և պայթուցիկ նյութերի բյուրոն հունվարի 6-ին Կապիտոլիումի հարևանությամբ հայտնաբերված ինքնաշեն ռումբերի մասին տեղեկությունների տրամադրման համար պարգևը հասցրել է 75000 ԱՄՆ դոլարի»,- նշում է աղբյուրը։
- Կադիրովն հայտարարել է, որ Կապիտոլիումի անկարգություններից հետո ինքը և Թրամփը նմանվել են
- WSJ. Վաշինգտոնում տեղի ունեցած անկարգությունների պատճառով ԱՄՆ կրթության նախարարը հրաժարական է տվել

Право 12:44 22/01/2021 В мире
Обвинения в организации беспорядков в Вашингтоне и в захвате Капитолия 6 января предъявлены уже более чем 120 жителям США. Об этом, как сообщила в пятницу телекомпания CNN, министерство юстиции проинформировало администрацию президента Джозефа Байдена. Информацию передает ТАСС.
Характер обвинений варьируется от незаконного проникновения в здание Конгресса США до нападения на полицейских. Некоторым подсудимым, отмечает телекомпания, инкриминируются и более серьезные деяния - организация заговора и угрозы совершения насильственных действий. Представители Минюста уведомили новую администрацию о том, что "общенациональные поиски" подозреваемых будут продолжены.
В рамках этих усилий ФБР и Бюро по контролю за оборотом алкоголя, табака, огнестрельного оружия и взрывчатых веществ увеличили на нынешней неделе до $75 тыс. награду за информацию о самодельных бомбах, обнаруженных 6 января вблизи Капитолия. Рост суммы вознаграждения, как полагает CNN, свидетельствует о том, что правоохранительные органы до сих пор не вышли на след преступников, изготовивших взрывные устройства и доставивших их в Вашингтон. Последнее позволяет предположить, что причастные к этому люди хорошо продумали организацию своей операции.