Մշակույթ 15:49 23/01/2021
Եղել են դրվագներ, որ մի քանի անգամ ենք նկարահանել, և ես ամեն անգամ էլ արտասվել եմ. Արշալույս Հարությունյան
Հունվարի 28-ին տեղի կունենա «Հարսանիք թիկունքում» ներկայացման հիման վրա նկարահանած համանուն ֆիլմի երևանյան առաջին ցուցադրությունը:  Ֆիլմի պրեմիերան նախատեսված էր դեռ նախորդ տարի՝ ապրիլի 2-ին. «Սկսվեց համաճարակը, ու որոշեցինք 2021-ի ապրիլին անել պրեմիերան, բայց վերջին իրադարձություններից հետո հապաղելու կարիք չկար, հիմա ճիշտ ժամանակն է: Ցավոք սրտի, այսօր ֆիլմի ազդեցությունը շատ ավելի մեծ կլինի՝ պայմանավորված վերջին պատերազմով:
Որոշում կայացրինք այս ֆիլմը նվիրել հայ զինվորին»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց  ֆիլմի ռեժիսոր Արշալույս Հարությունյանը:
Վերջինիս խոսքով՝ դժվար էր ստանձնել արդեն ստացված աշխատանքի ռեժիսորի պարտականությունները, սակայն չէր կարող մերժել իր հարազատ՝ Գյումրու Վարդան Աճեմյանի անվան պետական դրամատիկական թատրոնի առաջարկը:
«Շատ կարևորեցի հարազատ թատրոնիս հետ աշխատելու հնարավորությունը: Ինչպես նաև  բեմադրող Լյուդվիգ Հարությունյանը, նախագծի հեղինակ Տիգրան Վիրաբյանը և պրոդյուսեր Արման Միտոյանն իմ ընկերներն են, չէի կարող մերժել նրանց: Հրաշալի աշխատանքային մթնոլորտ ենք ունեցել, դերասանական կազմը չէր փոխվել, այս անգամ խուսափել եմ փոփոխություններից: Կարող եմ փաստել, որ  իմ հարազատ թատրոնում ֆանտաստիկ լավ դերասանների հետ աշխատելուց հաճույք եմ ստացել, նաև շատ հուզվել եմ, նույնիսկ արտասվել եմ նկարահանման ժամանակ, եղել են դրվագներ, որ մի քանի անգամ ենք նկարահանել, և ես ամեն անգամ էլ արտասվել եմ: Զգացմունքային մարդը չի կարող այս գործին այլ ձևով մոտենալ»:
Թեպետ դերասանական կազմը չի փոխվել (ՀՀ վաստակավոր արտիստ Սուսաննա Բաղդասարյան, ՀՀ ժողովրդական արտիստ, պետական մրցանակի դափնեկիր Անահիտ Հարությունյան, Տարոն Գրիգորյան, Արսեն Սաղաթելյան, Ջեմմա Ադամյան և այլք),  սակայն փոփոխություններ եղել են, միաժամանակ, ստեղծագործական թիմը փորձել է պահպանել ներկայացման մթնոլորտը և էներգետիկան:
Արշալույս Հարությունյանը հպարտությամբ նշում է, որ իրենց թիմը դիմել է մի փորձի, որը մինչ այդ Հայաստանում չէր արվել. «Բոլորիս համար առաջնային խնդիր էր ոչ թե փոփոխություն մտցնելը, այլ այնպես անելը, որ ներկայացման էներգետիկան, հուզականությունը, ոգին չկորցնենք: Մենք հնարավորություն ունեինք Գյումրիում որևէ հարմար տուն, բակ գտնելու և այնտեղ նկարահանելու, ավելի կինոյի լեզվին հատուկ ձևով դա անելու: Սակայն որոշեցինք անել մի բան, որը նախկինում Հայաստանում երբևէ չէր արվել՝ թատրոնի բեմում նկարահանել ֆիլմ: Բոլորիս համար էլ էքսպերիմենտ էր, նման ձևաչափով ֆիլմ Հայաստանում դեռ չի եղել:  Նրանք, ովքեր արդեն դիտել են ներկայացումը, փոփոխություններ կտեսնեն, որովհետև էներգետիկ դաշտն այլ է, կարծում եմ՝ հետաքրքրությամբ կդիտեն: Նրանք, ովքեր չեն դիտել և առաջինը ֆիլմը կդիտեն, կարծում եմ, նույն հաճույքով կդիտեն ներկայացումը, կարծում եմ, որ միմյանց չեն խանգարի»:

Культура 17:23 23/01/2021 Армения
Режиссер фильма «Свадьба в тылу»: Были эпизоды, которые мы снимали несколько раз, и я каждый раз плакал
28 января состоится ереванская премьера снятого на основании спектакля «Свадьба в тылу» одноименного фильма. Премьера фильма была запланирована на 2 апреля еще прошлого года.
«Началась пандемия коронавируса, и мы решили перенести премьеру на апрель 2021 года, но после недавних событий необходимость медлить отпала: сейчас самое подходящее время. К сожалению, сегодня влияние фильма будет намного больше – из-за недавней войны.
Мы приняли решение посвятить этот фильм армянскому военнослужащему», – рассказал в беседе с корреспондентом Panorama.am режиссер фильма Аршалуйс Арутюнян.
По его словам, ему было сложно взять на себя обязанности режиссера работы, которая уже удалась, но он не мог отказаться от предложения своего родного Государственного драматического театра имени Вардана Ачемяна города Гюмри.
«Я придал большую важность возможности поработать с родным театром. Как и постановщик Людвиг Арутюнян, автор проекта Тигран Вирабян и продюсер Арман Митоян – мои друзья, я не мог отказать им. У нас была отличная рабочая атмосфера, актерский состав не изменился, в этот раз я избегал изменений. Могу сказать, что в моем родном театре я получал удовольствие от работы с фантастически хорошими актерами, также очень волновался, даже не смог сдержать слез во время съемок. Были эпизоды, которые мы снимали несколько раз, и я каждый раз плакал. Эмоциональный человек не может подойти к этому делу иначе», – отметил он.
Хотя актерский состав не изменился (заслуженная артистка РА Сусанна Багдасарян, народная артистка РА, лауреат Государственной премии Анаит Арутюнян, Тарон Григорян, Арсен Сагателян, Джемма Адамян и др.), но изменения были внесены, в то же время творческий коллектив попытался сохранить атмосферу и энергетику спектакля.
Аршалуйс Арутюнян с гордостью отмечает, что их команда переняла опыт, который в прошлом в Армении не применялся: «Первоочередной задачей для всех нас было не вносить изменения, а сделать так, чтобы мы не потеряли энергетику, эмоции и дух спектакля. У нас была возможность найти подходящий дом в Гюмри, найти двор, где можно снимать, сделать это более характерным для языка кино способом. Но мы решили сделать то, чего раньше в Армении не делали: снять фильм на сцене театра.
Для всех нас это был эксперимент, в Армении фильма такого формата еще не было. Те, кто уже смотрел спектакль, они увидят изменения, потому что энергетическое поле другое, я думаю, они будут смотреть с интересом. Те, кто не смотрел фильм, будут смотреть первым фильм, я думаю, они будут смотреть спектакль после с таким же удовольствием, я думаю, фильм и спектакль не будут мешать друг другу».