Քաղաքական 19:36 25/01/2021 Տարածաշրջան
ԵԽ գլխավոր քարտուղար․ Աշխատում ենք՝ Հայաստանին ու Ադրբեջանին հետկոնֆլիկտային աջակցության տրամադրման ուղղությամբ
«Նախորդ տարվա վերջին Լեռնային Ղարաբաղում ու նրա շուրջ հակամարտությունը բռնկվեց։ Մենք բազմիցս ասել ենք, որ պետք է պետք է հաստատվի խաղաղություն»,-այս մասին այսօր Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում իր ելույթում ասաց Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ-Բուրիչը։
ԵԽ գլխավոր քարտուղարը նշեց, որ ողջունում են նոյեմբերի հրադադարը Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև։
«Մենք խորհրդակցություններ ենք անցկացրել երկրների (Հայաստան, Ադրբեջան - խմբ․) իշխանությունների հետ, որոնք կենտրոնացած են Եվրոպայի խորհրդի դերի վրա՝ հետկոնֆլիկտային աջակցություն տրամադրելու համար՝ մեր մանդատին համաձայն, քանի որ Եվրոպական հողի վրա յուրաքանչյուր անհատ ունի իր մարդու իրավունքների պաշտպանություն։ Մենք աշխատում ենք, որ սա տեղի ունենա»,-ասաց ԵԽ գլխավոր քարտուղարը։

Politics 20:57 25/01/2021 Region
Council of Europe to provide post-conflict assistance to Armenia, Azerbaijan, Secretary General says
The Secretary General of the Council of Europe, Marija Pejčinović Burić stated on Monday that the Council is in talks with Armenia and Azerbaijan to provide post-conflict assistance to ensure that human rights were respected. Marija Pejčinović Burić's remarks came while addressing the PACE hybrid session on Monday.
Welcoming the ceasefire reached in Nagorno Karabakh in November, Marija Pejčinović Burić said: “We have always talked about the importance of the peace. These negotiations, meetings are about giving the post-conflict support to both countries in line with our mandate, as everyone on the European land should be ensured their right are protected. We try to ensure this.”