Քաղաքական 11:58 25/01/2021 Աշխարհում
Այսօր Ստրասբուրգում մեկնարկում է Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի ձմեռային նստաշրջանը, որն անցկացվելու է հիբրիդային տարբերակով՝ հունվարի 25-ից 28-ը, թույլ տալով անդամներին հեռակա մասնակցել կամ անձամբ ներկա լինել Ստրասբուրգում:
Վեհաժողովը կքննարկի COVID-19 պատվաստանյութերի էթիկական, իրավական և գործնական նկատառումները: Բանավեճի ընթացքում խորհրդարանականներին կդիմի ԱՀԿ գլխավոր տնօրեն Թեդրոս Ադանոմ Գեբրեյեսուսը:
Վեհաժողովին ներկայացվել է նաև ընթացիկ հարցերի բանավեճի երեք դիմումներ՝
- «Ուկրաինայում ռուսերեն և այլ ազգային փոքրամասնությունների լեզուների արգելում»
- «Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից հայ ռազմագերիների և այլ գերիների հայրենադարձության անհիմն ձգձգումը` որպես Մարդու իրավունքների եվրոպական միջազգային ստանդարտների խախտում»
- «Ղրիմի ժամանակավոր գրավված Ինքնավար Հանրապետությունում և Սևաստոպոլ քաղաքում մարդու իրավունքների փաստացի իրավիճակը՝ «Կովիդ -19» համաճարակների ժամանակ»:
Վեհաժողովին առաջարկվել է օրակարգում ներառել հրատապ քննարկման երեք թեմաներ՝
- «Ալեքսեյ Նավալնիի ձերբակալումը և կալանավորումը 2021 թվականի հունվարին»
- «Բելառուսում իրավիճակի վատթարացումը»
- «Խոսքի ազատությունը (ՄԻԵԴ 10-րդ հոդված) «Big Tech» ընկերությունների կողմից սպառնալիքի տակ»:
Օրակարգի այլ թեմաներն են ԵԽ անդամ երկրներում հասարակական կազմակերպությունների գործունեության սահմանափակումները, քրոնիկ և երկարատև հիվանդություններով տառապող անձանց նկատմամբ խտրականությունը:
Նստաշրջանի ընթացքում վեհաժողովը կընտրի Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարի տեղակալին, վեհաժողովի գլխավոր քարտուղարին և Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում Հունաստանի և Շվեյցարիայի դատավորներին: Այս ընտրություններն անցկացվելու են անհատական էլեկտրոնային քվեարկությամբ:
Արդարադատության ԵՄ հանձնակատար Դիդյե Ռեյնդերսը կդիմի Վեհաժողովի անդամներին և կպատասխանի նրանց հարցերին, ինչպես նաև Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Հեյկո Մաասը (Նախարարների կոմիտեում Գերմանիայի նախագահության շրջանակներում) և Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչը։
Քննարկումներ կլինեն նաև Լեհաստանում և Մոլդովայի Հանրապետությունում դատավորների անկախության և Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի վճիռների կատարման վերաբերյալ:
Կքննարկվի նաև Վրաստանում խորհրդարանական ընտրությունների վերաբերյալ զեկույցը: Վեհաժողովն իր վերջնական օրակարգը կորոշի նստաշրջանի բացմանը:

Politics 12:55 25/01/2021 World
Delay in repatriation of Armenian POWs by Azerbaijani authorities proposed to be discussed at PACE winter session
The Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) will hold its 2021 winter plenary session from January 25 to 28 in a hybrid manner, allowing members to participate remotely or attend in person in Strasbourg.
The Assembly will debate the ethical, legal and practical considerations of COVID-19 vaccines. WHO Director-General Tedros Adhanom Ghebreyesus will address parliamentarians in the debate.
There have been requests for three urgent debates on:
- "The arrest and detention of Alexei Navalny in January 2021"
- "The worsening situation in Belarus"
- "Freedom of expression (Article 10 of the ECHR) under threat by 'Big Tech' Companies".
Three current affairs debate requests have also been submitted under the titles:
- "Prohibition of Russian and other national minorities languages in Ukraine"
- “Unjustifiable delay in repatriation of the Armenian prisoners of war and other captives by Azerbaijani authorities as violation of the European International Human Rights Standards”
- “The actual human rights situation in temporary occupied Autonomous Republic of Crimea and the city of Sevastopol during Covid-19 pandemics”.
Other topics on the agenda include ethnic profiling in Europe, restrictions on NGO activities in Council of Europe member States, and discrimination against persons dealing with chronic and long-term illnesses.
During the session, the Assembly will elect the Deputy Secretary General of the Council of Europe, the Secretary General of the Assembly and the judges to the European Court of Human Rights in respect of Greece and Switzerland. These elections will be held by individual electronic voting.
The European Commissioner for Justice Didier Reynders will address the members of the Assembly and answer their questions, as will the Federal Minister for Foreign Affairs of Germany, Heiko Maas (within the framework of the German presidency of the Committee of Ministers) and the Secretary General of the Council of Europe, Marija Pejčinović Burić (who will present her communication).
Debates will also be held on the independence of judges in Poland and in the Republic of Moldova, and on the implementation of judgments of the European Court of Human Rights. A report on parliamentary elections in Georgia will also be discussed.