Քաղաքական 12:14 27/01/2021
«Իրանը տարածաշրջանում կարևոր երկիր է, և մենք հարգում ենք Իրանի մոտեցումները, որով նա կառուցում է իր հարաբերություններն անմիջական հարևանների հետ»։ Այս մասին հայտարարել է Հայաստանի ԱԳ նախարար Արա Այվազյանը Իրանի ԱԳ նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆի հետ ընդլայնված կազմով հանդիպման ժամանակ։
Այվազյանի ելույթից մի հատված ֆեյսբուքյան իր էջում հրապարակել է նախարարության խոսնակ Աննա Նաղդալյանը։
Արա Այվազյանն իր խոսքում նշել է, որ այժմ մեր տարածաշրջանն առերեսվում է նոր լրջագույն մարտահրավերների, որոնք ստեղծվել են ղարաբաղյան հակամարտությունն ուժով լուծելու Ադրբեջանի վտանգավոր փորձի արդյունքում:
«Հայաստանը չի համարում, որ Արցախի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիայի և ուժի կիրառման արդյունքները կարող են հիմք ստեղծել տևական խաղաղության համար կամ դիտարկվել որպես տարածաշրջանային համագործակցության հնարավորություն»,-ասել է նախարարն ու ավելացրել, որ Հայաստանը հարգում է Իրանի մոտեցումները։
«Այնուհանդերձ, կուզենայինք մեկ անգամ ևս շեշտել, որ միայն հարատև և բոլորի շահերը հասցեագրող խաղաղությունը, որտեղ չկան «հաղթողներ և պարտվողներ», այսպես կոչված, «հաղթանակներ կամ պարտություններ», կարող է իրական երաշխիքներ ստեղծել տարածաշրջանում անվտանգության, կայունության և զարգացման առաջմղման համար»»,-նշել է նախարար Այվազյանը։

Политика 14:28 27/01/2021 Армения
Иран - важная страна в регионе, и мы уважаем подходы Ирана, на основе которых он строит свои отношения с непосредственными соседями, заявил глава МИД Армении Ара Айвазян на встрече с главой МИД Ирана Мохаммадом Джавадом Зарифом в расширенном составе.
Отрывок речи главы МИД Армении на своей странице в соцсети представила пресс-секретарь армянского внешнеполитического ведомства Анна Нагдалян.
«Сейчас наш регион сталкивается с новыми серьезнейшими вызовами, созданными в результате опасной попытки Азербайджана решить карабахский конфликт силой. Армения не считает, что результаты агрессии и применения силы Азербайджана против Арцаха могут создать основу для долгосрочного мира или рассматриваться как возможность регионального сотрудничества.
Иран - важная страна в регионе, и мы уважаем подходы Ирана, на основе которых он строит свои отношения с непосредственными соседями. Тем не менее, хотелось бы еще раз подчеркнуть, что только долгосрочный и удовлетворяющих интересы всех мир, в котором нет «победителей и проигравших», так называемых «побед или поражений», может создать реальные гарантии для продвижения безопасности, стабильности и развития в регионе», – отметил Ара Айвазян.