Հասարակություն 10:48 28/01/2021 Հայաստան
Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամի առաջ կանգնած մարտահրավերների, դրանց լուծման ուղիների, վարչական ծախսերի, խորհրդի փոփոխության պատճառների մասին Panorama.am-ը զրուցել է հիմնադրամի տնօրեն Վարուժան Ավետիքյանի հետ։
Քանի՞ զոհված ու վիրավոր զինծառայողի ընտանիքի է հատուցում տրամադրվել
Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամը հունվարի 27-ի ժամը 18։00-ի դրությամբ հատուցել է զոհված զինծառայողների 1527 ընտանիքների, որոնցից 1111-ը զոհվել են Արցախյան վերջին պատերազմում։
Նման տվյալներ Panorama.am-ի հետ հարցազրույցում տրամադրեց հիմնադրամի տնօրեն Վարուժան Ավետիքյանը՝ հավատացնելով, որ Պաշտպանության նախարարությունից հիմնադրամ ուղարկված հայտերի հատուցման համար պահանջվում է ընդամենը 5-6 օր, կուտակված հայտեր չկան։
Այս պահին հիմնադրամն իրականացնում է  նաև «Կամուրջ» ծրագիրը, որի շահառուներն են վիրավորում ստացած այն զինծառայողները, որոնք բուժումից հետո ամենայն հավանականությամբ կստանան 1-ին կամ 2-րդ հաշմանդամության կարգ: Նման ծրագիր կա նաև անհետ կորած համարվող զինծառայողների համար։
«Ծրագրի շրջանակում արդեն իսկ հատուցումներ է   ստանում 66 ընտանիք: Մոտ օրերին հատուցում կկատարվի ևս 822 ընտանիքի։ Նրանցից 43-ն այն զինծառայողներն են, որոնք մեծ հավանականությամբ կստանան հաշմանդամության կարգ,  779-ն անհայտ կորած զինծառայողների ընտանիքներն են»,-ասում է Ավետիքյանը։
«Կամուրջ»-ի շահառու ընտանիքները վեց ամիս կստանան ամսական 300 հազար դրամ, հաշմանդամության կարգը հստակեցնելուց հետո  կտրամադրվի հասանելիք գումարի ու արդեն տրամադրված գումարի տարբերությունը։
Ծրագրի շահառու դառնալու համար զինծառայողը կամ ընտանիքը որևէ հաստատություն դիմելու կարիք չունի՝ նրանց հետ կապ կհաստատեն Պաշտպանության նախարարությունից։
Ի՞նչ վարչական ծախսեր, եթե հիմնադրամի շահառուների համար գումարի պակաս կա
«2017 թվականին, երբ օրենքն   ուժի մեջ մտավ, նշվում էր, որ հիմնադրամը կարող է կատարել վարչական ծախսեր (21 հոդված-խմբ.), դրա մեջ մտնում են աշխատավարձ, տարածքի, սպասարկման, կոմունալ վճարումներ»,-ասում է  Վարուժան Ավետիքյանն ու ավելացնում, քանի որ հիմնադրամի հիմնադիրը Կենտրոնական բանկն է, այն ստանձնել էր պարտավորություն, որ հինգ տարի իր աշխատակիցները կամավոր կերպով և անվճար կկատարեն հիմնադրամի աշխատանքները։
Ավետիքյանը նշում է, որ այս ընթացքում ծախսերը կատարել է ԿԲ-ն։ 2021 թվականի ընթացքում ևս Հիմնադրամի ծախսերը ֆինանսավորելու է Կենտրոնական բանկը, իսկ 2022 թվականի հունվարի 1-ից հետո դրանք կատարվելու են Հիմնադրամի միջոցների հաշվին` Հիմնադրամի նորանշանակ խորհրդի կողմից հաստատված բյուջեի շրջանակներում:
2017 թվականից ի վեր Հիմնադրամի աշխատակիցներն աշխատել են բացառապես կամավորության սկզբունքով` սպասարկելով տարեկան միջինում 45 դեպք։
«2017 թվականից մինչև 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ը հիմնադրամը հատուցել է հայրենիքի սահմանները պաշտպանելիս զոհված կամ հաշմանդամություն ստացած 416  զիվորի կամ նրա ընտանիքին։ Պատերազմն ամեն ինչ փոխեց, մենք հիմա ունենք հազարավոր դեպքեր։ Սա ամբողջությամբ փոխում է  հիմնադրամի դերն ու նշանակությունը՝ առաջացնելով նոր մարտահրավերներ։ Հիմնադրամը 20 տարի շարունակ աշխատելու է այդ ընտանիքների հետ՝ կատարելով ամենամսյա հատուցումներ»,-մանրամասնում է տնօրենը։
Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամն այս պահին տեղակայված է Էրեբունի պլազա հյուրանոցում՝ իրաբանական մի ընկերության տարածքում, որի բաժնետերերից է Ավետիքյանը։
Հիմնադրամը չունի գրասենյակ, հեռախոսահամար, ինչը, ըստ տնօրենի, դժվարացնում է  շահառուների հետ աշխատանքը։ Հիմնադամի աշխատանքն առավել օպերատիվ, թափանցիկ ու արդյունավետ արձնելու համար, ինչպես նշում է  Ավետիքյանը, պետք է այն ունենա գրասենյակ, աշխատակազմ, լինի համակարգիչներով ու արդի միջոցներով ապահովված։
Տնօրենն ասում է՝ պատերազմի օրերին հիմնադրամի կայքի վրա ամեն վայրկյան եղել է 4500 հարձակում, սակայն որևէ  րոպե կայքի աշխատանքը ԿԲ մասնագետների ջանքերի շնորհիվ չի խափանվել։
«Համակարգը պետք է լինի պաշտպանված, ինչը ենթադրում է ռեսուրսներ։ Ոմանք ասում են՝ պրեմիաներ են բաժանվելու, ես ասում եմ, հաշվետվություն կհրապարկենք»,-ասում է նա։
Ինչո՞ւ չդիմել կամավորների օգնությանը
«Ինչպես արդեն ասացի, հիմնադրամի առջև դրված մարտահրավերները փոխվեցին, կան հազարավոր զոհված, հաշմանդամ, անհետ կորած զինվորներ, կամավորներ։ Ես հստակ թիվը չեմ կարող ասել, բայց իմ գնահատմամբ, կլինի  շուրջ 7000-7500 դեպք, այսինքն հիմնադրամը կունենա շուրջ 30 հազար շահառու, յուրաքանչյուր դեպք իր հետ ունենում է մինջինում երեք շահառու՝ հայր, մայր, կին, երեխա»,-ասում է հիմնադրամի տնօրենը։
Նման թվով շահառուների սպասարկելու համար, Ավետիքյանի խոսքով, անհրաժեշտ է հետևողական ու ամենօրյա աշխատանք։ Բացի այդ հիմնադրամն այսօր կանգնած է դրամահավաքային մարտահրավերի առաջ։ Պատերազմից հետո հիմնադրամի կամավորները կարողացել են ապահովել 8 մլրդ դրամի նվիրաբերություն։
«Սա արել ենք մեր ջանքերով, մեր կամավորների ջանքերով։ Բայց սա պետք է լինի շարունակական։ Պետք է անընդհատ աշխատել Արևելյան, Արևմտյան ափերի հետ, Եվրոպայի, Ռուսաստանի հետ։ Դա ենթադրում է  նաև հաշվետվողականություն, հատուցումների վերաբերյալ հաշվետվությունների կազմում, ինֆորմացիայի փոխանցում։ Երբ խոսքը վերաբերում է հազարավոր շահառուներին, միլիոնավոր դոլարների հավաքագրմանը, ապա կամավորը լավագույն լուծումը չէ։ Կամավորը ենթադրենք, ասում է, ես վաղվանից չեմ կարող գալ, արդյունքում կապը նվիրատուների հետ կտրվում է»,-նշում է նա։
Բացի այդ, հիմնադրամն իր աշխատակազմի առաջ պետք է դնի թիրախային ցուցանիշներ ու պահանջի դրանց իրականացում, օրինակ նվիրաբերությունների ապահովում։
«Այս մարտահրավերների պարագայում կամավորներով աշխատելը ոչ միայն հնարավոր չէ, այլև ճիշտ չէ։ Մենք ուզում ենք ունենալ վարձատրվող մարդիկ, որոնց հետ կնքված են աշխատանքային պայմանագրեր, ունեն պարտականություններ, պատասխանատվություն ու հաշվետու են»,-ասում է Ավետիքյանը։
Ստեղծված իրավիճակում ինչո՞վ է պայմանավորված Հիմնադրամի նոր խորհուրդի ձևավորումը
Պարզվում է, նոր խորհուրդի ձևավորումն էլ նոր մարտահրավերների առաջացմամբ է պայմանավորված։
«Առիթն օգտագործելով շնորհակալություն եմ հայտնում խորհրդի  նախկին անդամներին, որոնք հիմնադրամին օգնել են իրենց առաջարկություններով, բարի խորհուրդներով, խորհուրդի նիտերին մասնակցելով։ Հիմա հարկավոր են ֆինանսական ակտիվների կառավարման գիտելիքներ ու հմտություններ ունեցող մարդիկ։ Իհարկե, չեմ նսեմացնում նախկին անդամների գիտելիքները»,-նշում է հիմնադրամի տնօրենը։
Ավետիքյանի խոսքով, երբ իրեն հարցնում են իր պլան Բ-ի մասին, անկեղծ խոստովանում է՝ չունի, կա միայն պլան Ա։
«Չի կարող այնպես լինել, որ մենք որևէ զոհվածի, հաշմանդամի կամ անհետ կորածի ընտանիքի չհատուցենք։ Այդ պատճառով պլան Բ-ն պետք է մերժենք, իսկ պլան Ա-ն իրականացնելու համար պետք է ձեռնամուխ լինենք դրամահավաքային միջոցառումների։ Ես կարող եմ ասել, Սփյուռքից շատ են լինելու խորհրդի կազմում, որովհետև երբ պատերազմի ընթացքում, դրանից հետո և հիմա զում-քոլեր եմ ունենում, ինձ ասում են՝ Սփյուռքից փող եք ուզում, բայց խորհրդի կազմում Սփյուռքից մարդ չեք ներառում։ Սա համազգային խնդիր է, ուստի Սփյուռքը պետք է ներգրավված լինի համազագային մարտահրավերի լուծման գործում»,-ասում է տնօրենը։
Այսպես, խորհրդի 7 անդամներից 5-ին անցումային ժամանակահատվածով կնշանակի ԿԲ-ն, 2 անդամին կընտրեն արդեն նշանակված 5 անդամները։ Այդ 7 անդամները հետագայում թափուր տեղի համար կընտրեն իրենց գործընկերոջը։
«Մենք առաջին օրից խոսք են տվել, լինել թափանցիկ ու հավետվողական։ Հիմա հենց ԿԲ-ն տրամադրի  2021թ. ծախսերի վերաբերյալ տվյալներ, մենք դրանք հրապարակելու ենք։ Վարչական ծախսերը կազմելու են ակտիվների մինչև 2 տոկոսը»,-հավատացնում է նա։
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի կողմից բյուջե գումարների փոխանցումը բացասաբար է ազդել հիմնադրամի նվիրատվությունների վրա
Վարուժան Ավետիքյանին հիշեցրեցինք, որ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը ևս խոստացել էր հաշվետու լինել, մինչդեռ գումարները փոխանցեց պետբյուջե ու մինչ այսօր հստակ չէ, թե ինչի վրա ծախսվեցին այդ գումարները։
Պարզվում է  «Հայաստան» հիմնադրամի այդ որոշումը բացասավար է անդրադարձել նաև Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամի նվիրատվությունների վրա. եղել են մարդիկ, ովքեր նեղացել են ու հայտարարել, անձամբ տեղ կհասցնեն օգնությունը տուժածների ընտանիքներին։
«Դոնորներ եղան, որ ասացին, մենք ոչ ոքի էլ գումար չենք տա։ Ես ամեն օր 5-6 զում զանգ եմ ունեցել տարբեր համայնքների հետ, նրանք ասում են՝ ոչ ոքի չենք վստահում, էլ փող չենք տալու։ Սակայն մարդկանց հետ խոսելու, բացատրելու արդյունքում, կարողացել ենք նվիրատվություններ ստանալ։ Եղել է նաև հակառակը, օրինակ, OneArmenia-ն որոշել էր նվիրատվություն կատարել «Հայաստան» հիմնադրամին, հետո մտափոխվեց, մեր հիմնադրամին կատարեց նվիրատվությունը։ Եվս մեկ հիմնադրամ այդ կերպ վարվեց։ Բայց ոմանք էլ նեղացան ու ընդհանրապես գնացին»,-ազդեցությունը ներկայացնում է  նա։
Հիմնադրամը գումարների պակաս ունի
«Ես չեմ թաքցնում, գումարների պակաս կա, բայց ինչպես ասացի, չունենք պլան Բ, գումարը պետք է ճարվի։ Եթե այս գումարները չկարողանանք հավաքագրել, կառավարությունը պետք  է տա՝  պարտքով լինի կամ անհատույց»,-ասում է Ավետիքյանը։
Նա ընդգծում է, հիմնադրամի կողմից զոհվածների, անհետ կորածների, հաշմանդամություն ձեռք բերած ընտանիքներին փոխհատուցելու խնդրից որևէ իշխանություն չի կարող խուսափել։
«Դա կլինի Փաշինյանը, թե ուրիշ մեկը, չեն կարող խուսափել։ Ով ուզում է լինի, խուսափումը կլինի իր քաղաքական գերեզմանը։ Իսկ մինչ բյուջեի օգնությանը դիմելը, պետք է սպառենք գումար հայթահթելու բոլոր հնարավորությունները»,-ընդգծում է նա՝ ավելացնելով, որ բացի պարտադիր փոխհատուցումներից, նվիրատվություններից, հիմնադրամը նաև տարբեր ծրագրեր է իրականացնում դրամահավաքներ կազմակերպելու համար։

Общество 13:05 28/01/2021 Армения
Корреспондент Panorama.am побеседовал с директором Фонда страхования военнослужащих Варужаном Аветикяном о стоящих перед фондом вызовах, способах их решения, административных расходах и причинах изменений в Совете.
Сколько семей погибших и раненых военнослужащих получили компенсацию?
По состоянию на 18:00 27 января Фонд страхования военнослужащих выплатил компенсацию 1527 семьям погибших военнослужащих, 1111 из которых погибли в последней Арцахской войне.
Такие данные в беседе с корреспондентом Panorama.am представил директор фонда Варужан Аветикян, заверив, что на выплату компенсаций по заявкам, поступившим от Минобороны в фонд, требуется всего 5-6 дней, накопившихся заявок нет.
В данный момент фонд реализует также программу «Камурдж» (Мост), бенефициарами которой являются раненые военнослужащие, которые после лечения, скорее всего, получат инвалидность 1 или 2 группы. Подобная программа имеется и для военнослужащих, считающихся пропавшими без вести.
«В рамках программы компенсации уже получают 66 семей. В ближайшие дни компенсации будут предоставлены еще 822 семьям. 43 из них – семьи военнослужащих, которые, с большой вероятностью, получат инвалидность, 779 – семьи пропавших без вести военных», – говорит Аветикян.
Семьи-бенефициары программы «Камурдж» будут получать 300 тысяч драмов в месяц в течение шести месяцев, после уточнения группы инвалидности будет выплачена разница между причитающейся и уже предоставленной суммами.
Чтобы стать бенефициаром программы, военнослужащему или его семье не нужно обращаться в какое-либо учреждение, с ними свяжутся из Министерства обороны.
Какие административные расходы, для бенефициаров фонда не хватает средств?
«В 2017 году, когда закон вступил в силу, отмечалось, что фонд может осуществлять административные расходы (статья 21– ред.), они включают заработную плату, расходы на территорию, обслуживание, коммунальные платежи», – говорит Варужан Аветикян и добавляет: поскольку учредителем фонда является Центральный банк, он взял на себя обязательство, что его сотрудники в течение пяти лет будут добровольно и бесплатно выполнять работу фонда.
Аветикян отмечает, что в этот период расходы осуществлял Центробанк. В течение 2021 года расходы Фонда также будут финансироваться Центральным банком, а после 1 января 2022 года они будут покрываться за счет средств Фонда – в рамках бюджета, утвержденного новоназначенным Советом Фонда.
С 2017 года сотрудники Фонда работали исключительно на общественных началах, обслуживая в среднем 45 случаев в год.
«С 2017 года по 27 сентября 2020 года фонд выплатил компенсацию 416 военнослужащим или семьям военнослужащих, погибших или получивших инвалидность при защите границ Родины. Война все изменила, сейчас у нас тысячи случаев. Это полностью меняет роль и значение фонда, создавая новые вызовы. Фонд будет работать с этими семьями на протяжении 20 лет, выплачивая ежемесячные компенсации», – уточняет директор.
Фонд страхования военнослужащих в настоящее время размещен в отеле «Эребуни Плаза», на территории юридической фирмы, одним из акционеров которой является Аветикян.
У Фонда нет офиса, номера телефона, что, по словам директора, затрудняет работу с бенефициарами. По словам Аветикяна, для того, чтобы работа фонда была более оперативной, прозрачной и эффективной, он должен иметь офис, персонал, быть обеспечен компьютерами и современными средствами.
По словам директора, в дни осенней 44-дневной войны на сайт фонда каждую секунду происходило 4500 атак, но благодаря усилиям специалистов ЦБ работа сайта ни на минуту не остановилась.
«Система должна быть защищена, что подразумевает ресурсы. Некоторые говорят, что будут раздаваться премии, я говорю, что мы опубликуем отчет», – говорит он.
Омбудсмен Арцаха: С 27 сентября 2020г. по 28 января 2021г. ВС Азербайджана были убиты 72 мирных жителя
Почему бы не обратиться за помощью к волонтерам?
«Как я уже сказал, стоящие перед фондом задачи изменились, есть тысячи погибших, получивших инвалидность, пропавших без вести военнослужащих, добровольцев. Я не могу назвать точное число, но, по моим оценкам, будет около 7000-7500 случаев, то есть у фонда будет около 30 тысяч бенефициаров, у каждого случая бывает, как минимум, три бенефициара: отец, мать, жена, ребенок», – говорит директор фонда.
По словам Аветикяна, для обслуживания такого большого числа бенефициаров необходима последовательная и каждодневная работа. Кроме того, сегодня перед фондом стоит задача по сбору средств. После войны волонтеры фонда смогли обеспечить пожертвования в размере 8 млрд драмов.
«Мы сделали это своими усилиями, усилиями наших волонтеров. Но это должно быть непрерывным. Мы должны постоянно работать с Восточным, Западным побережьем США, Европой, Россией. Это подразумевает также подотчетность, составление отчетностей о компенсациях, передача информации. Когда речь идет о тысячах бенефициаров, сборах в миллионы долларов, волонтерство – не лучшее решение. Предположим, волонтер говорит, что не может прийти с завтрашнего дня, в результате прерывается связь с жертвователями», – отмечает он.
Кроме того, фонд должен устанавливать целевые индикаторы перед сотрудниками своего аппарата и требовать их выполнения, например, обеспечение пожертвований.
«В условиях таких вызовов работать с волонтерами – не только невозможно, но и неправильно. Нам нужны оплачиваемые люди, с которыми у нас есть трудовые договоры, у которых есть обязанности, ответственность, которые подотчетны», - говорит Аветикян.
В сложившейся ситуации чем обусловлено формирование нового Совета Фонда?
Получается, что и формирование нового Совета обусловлено появлением новых вызовов.
«Пользуясь случаем, благодарю бывших членов Совета, которые помогали фонду своими предложениями, добрыми советами, участвовали в заседаниях. Теперь нам нужны люди, обладающие знаниями и навыками в управлении финансовыми активами. Я, конечно, не умаляю знаний бывших членов Совета», – говорит директор фонда.
По словам Аветикяна, когда его спрашивают о его плане Б, он честно признается, что его у него нет, есть только план А.
«Не может быть такого, чтобы мы не выплачивали компенсацию семье погибшего, получившего инвалидность или пропавшего без вести военного. Вот почему мы должны отклонить план B, а для реализации плана A мы должны приступить к мероприятиям по сбору средств. Могу сказать, что в Совете будет много людей из Диаспоры, потому что, когда во время войны, после нее и сейчас проходят Zoom-звонки, мне говорят, мол, вы хотите денег от Диаспоры, но не включаете никого от Диаспоры в состав Совета. Это общенациональный вопрос, посему Диаспора должна участвовать в деле преодоления общенациональных вызовов», – говорит директор.
Таким образом, 5 из 7 членов Совета будут назначены Центральным банком на переходный период, 2 члена будут избраны 5-ю уже назначенными членами. Эти 7 участников впоследствии изберут своего коллегу в дальнейшем на вакантное место.
«С первого же дня мы обещали работать прозрачно и подотчетно. Теперь, как только ЦБ предоставит данные о расходах 2021 г., мы их опубликуем. Административные расходы составят до 2% от активов», – заверяет он.
Перевод средств из Всеармянского фонда «Айастан» в бюджет отрицательно сказался на пожертвованиях в фонд
Мы напомнили Варужану Аветикяну, что Всеармянский фонд «Айастан» также обещал быть подотчетным, но перечислил деньги в госбюджет, и до сих пор неясно, на что были потрачены эти суммы.
Оказывается, решение фонда «Айастан» негативно сказалось также на пожертвованиях в Фонд страхования военнослужащих: были люди, которые обиделись и заявили, что лично доставят помощь семьям пострадавших.
«Были доноры, которые сказали, что мы никому денег не дадим. Каждый день у меня были по 5-6 Zoom-звонков с представителями различных общин, они говорят, что никому не доверяют и больше денег не дадут. Однако в результате разговоров с людьми, объяснений, мы смогли получить пожертвования. Было и наоборот, например, OneArmenia решил сделать пожертвование Всеармянскому фонду «Айастан», потом передумал и пожертвовал нашему фонду. Еще один фонд поступил также. Но некоторые обиделись и вообще ушли», – представляет он последствия.
В фонде ощущается нехватка денежных средств?
«Не скрываю, есть нехватка денежных средств, но, как я уже сказал, у нас нет плана Б, суммы надо собрать. Если мы не можем собрать эти суммы, государство должно их предоставить, будь то в долг или безвозмездно», - говорит Аветикян.
Он подчеркивает, что никакое правительство не может избежать проблемы компенсации со стороны фонда семьям погибших, пропавших без вести и получившим инвалидность.
«Будет ли это Пашинян или кто-то другой, им не избежать. Кто бы он ни был, избежание будет его политической могилой. А прежде, чем обращаться за бюджетной помощью, мы должны исчерпать все возможности для сбора денег», - подчеркивает он, добавив, что помимо обязательных компенсаций и пожертвований, фонд также реализует различные программы по организации сбора средств.