Ադրբեջանի և Ռուսաստանի ԱԳՆ-ները քննարկել են իրավիճակը ԼՂ-ում
Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը և Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը ուրբաթ օրը հեռախոսով քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ եռակողմ համաձայնագրերի իրականացման ընթացքը և ՄԱԿ-ում և ԵԱՀԿ-ում փոխգործակցության հարցերը, փոխանցում է «ՏԱՍՍ»-ը։
«ԱԳ նախարարները քննարկել են Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի և 2021 թվականի հունվարի 11-ի համաձայնագրերի կատարման ընթացքը, ինչպես նաև երկկողմ համագործակցության և արտաքին քաղաքական փոխգործակցության արդիական հարցեր»,- ասված է Ռուսաստանի արտգործնախարարության հայտարարության մեջ։
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը և ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նոյեմբերի 10-ին ստորագրել են համատեղ հայտարարություն Ղարաբաղում ռազմական գործողությունների ամբողջական դադարեցման մասին:
Հունվարի 11-ին Պուտինը, Ալիևը և Փաշինյանը պայմանավորվել են ստեղծել աշխատանքային խումբ երեք երկրների փոխվարչապետների մակարդակով, որը կենտրոնանալու է տարածաշրջանում տրանսպորտային և տնտեսական կապերի բարելավման վրա:
- Հունվարի 11-ի բանակցություններում խոսք չկա ՀՀ-Ղազախ-Թբիլիսի-ՌԴ ճանապարհի ապաշրջափակման մասին
- Միքայել Մինասյան. Հունվարի 11-ի հանդիպումը ձեռնտու է բոլորին, բացի հայերից ու Հայաստանից
- Բագրատյան. Հունվարի 11-ին Փաշինյանը նոր համաձայնագիր է ստորագրելու՝ շարունակելով ՀՀ բնակավայրերի հանձնումը Ադրբեջանին

Политика 17:14 29/01/2021 Регион
Министр иностранных дел России Сергей Лавров и глава МИД Азербайджана Джейхун Байрамов обсудили в пятницу по телефону реализацию трехсторонних договоренностей по Нагорному Карабаху и вопросы взаимодействия в ООН и ОБСЕ, передает ТАСС.
«Главы внешнеполитических ведомств обсудили реализацию договоренностей лидеров России, Азербайджана и Армении от 9 ноября 2020 года и от 11 января 2021 года, а также актуальные вопросы двустороннего сотрудничества и внешнеполитического взаимодействия, в том числе в ООН и ОБСЕ», - говорится в сообщении МИД РФ.
Президент России Владимир Путин, президент Азербайджана Ильхам Алиев и премьер-министр Армении Никол Пашинян 9 ноября подписали совместное заявление о полном прекращении военных действий в Карабахе.
11 января Путин, Алиев и Пашинян договорились о создании рабочей группы на уровне вице-премьеров трех стран, которая сконцентрируется на налаживании транспортных и экономических связей в регионе.