Առողջություն 20:23 01/02/2021 Հայաստան
Ուղղակի ներդրումների ռուսական հիմնադրամը (РФПИ, ՌԴ սուվերեն ֆոնդ) հայտարարում է ՀՀ առողջապահության նախարարության կողմից «Sputnik V կորոնավիրուսի դեմ ռուսական պատվաստանյութին հավանություն տալու մասին:
Պատվաստանյութը հաստատելու մասին որոշումն ընդունվել է Առողջապահության նախարարության որոշմամբ `հիմնվելով Ռուսաստանում  III փուլի կլինիկական փորձարկումների տվյալների վրա` առանց Հայաստանում լրացուցիչ փորձությունների:
«Sputnik V» պատվաստանյութը ներկայում գրանցված է Ռուսաստանում, Բելառուսում, Արգենտինայում, Բոլիվիայում, Սերբիայում, Ալժիրում, Պաղեստինում, Վենեսուելայում, Պարագվայում, Թուրքմենստանում, Հունգարիայում, ԱՄԷ-ում, Իրանում, Գվինեայի Հանրապետությունում և Թունիսում:
Ռուսաստանի ուղղակի ներդրումների հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Կիրիլ Դմիտրիևն ասել է․
««Sputnik V»-ի օգտագործման թույլտվություն տված ԱՊՀ երկրների շարքում Ռուսաստանի գործընկերների թիվը անընդհատ աճում է: Այսօր մենք հայտարարում ենք Հայաստանի առողջապահության նախարարության կողմից «Sputnik V»-ի հաստատման մասին, որը թույլ է տալիս երկրին սկսել բնակչությանը պատվաստել աշխարհում լավագույն կորոնավիրուսային պատվաստանյութերից մեկով:Պատվաստանյութերի վերաբերյալ այս համագործակցությունը կպաշտպանի մարդու առողջությունը ու կօգնի երկիրը մոտեցնել կորոնավիրուսի կողմից սահմանված սահմանափակումները վերացնելուն»։

Здоровье 19:17 01/02/2021 В мире
Российский фонд прямых инвестиций (РФПИ, суверенный фонд Российской Федерации) объявляет об одобрении российской вакцины против коронавируса «Спутник V» Министерством здравоохранения Республики Армения.
Решение об одобрении вакцины принято Указом Министерства здравоохранения на основании данных фазы III клинических исследований в России без проведения дополнительных исследований в Армении.
Вакцина «Спутник V» в настоящее время зарегистрирована в России, Беларуси, Аргентине, Боливии, Сербии, Алжире, Палестине, Венесуэле, Парагвае, Туркменистане, Венгрии, ОАЭ, Иране, Республике Гвинея и Тунисе.
Кирилл Дмитриев, генеральный директор Российского фонда прямых инвестиций (РФПИ), заявил:
«Число государств-партнеров России по СНГ, которые разрешили применение вакцины «Спутник V» на своей территории, постоянно увеличивается. Сегодня мы объявляем об одобрении препарата Министерством здравоохранения Армении, благодаря которому в стране начнется вакцинация граждан с использованием одной из лучших в мире вакцин против коронавируса. Рассчитываем, что наше сотрудничество поможет обеспечить защиту здоровья людей и приблизить отмену ограничений, введенных в связи с коронавирусом».