Քաղաքական 11:51 03/02/2021 Հայաստան
Խորհրդարանը կառավարության առաջարկով 108 պատգամավորով սկսեց արտահերթ նիստը, որի օրակարգում ընդգրկված է երկու օրենսդրական փաթեթ:
Կառավարությունն առաջարկում է արագացված՝ 24 ժամյա ռեժիմով ընդունել «Հայաստանի Հանրապետության դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին  օրենքի նախագիծը, որին կից ներկայացված է նաև «Արդարադատության ակադեմիայի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին նախագիծը:
Երկրորդ կետով ներկայացվել է «Սոցիալական աջակցության մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրենսդրական փաթեթը, որում ներառված է «Պետական կառավարման համակարգի մարմինների մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու և «Պետական կենսաթոշակների մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին օրենքների նախագծերը:
Հարցը ներկայացնող արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը հայտնեց, որ առաջին փաթեթով նախատեսվում է դատավորների թիվն ավելացնել, իսկ երկրորդով անհետաձգելի կարգավորումներ են արվում սոցիալական ոլորտը կանոնակարգող նորմերում:
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Տարոն Սիմոնյան, վարման կարգով ձայն խնդրեց և հայտնեց, որ անհասկանալի է այդ օրինագծերի  հրատապությունը:
Նրա խոսքով՝ եթե նախագիծ բերվեր Արցախի օկուպացված տարածքների դեօկուպացիայի մասին, զենքի մասին օրենքում փոփոխություններ կատարելու կամ բանակաշինության գործում արմատական փոփոխություններ կատարելու մասին, ապա ինքը կհասկանար, բայց ներկայացված նախագծերի հրատապությունը չի հասկանում:
Արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը նկատեց, որ առաջնահերթությունները տարբեր են լինում և հայտնեց, որ սոցիալական ոլորտում ապրիլի 1-ին ուժի մեջ մտնող նախագծերի փաթեթ կա, և մինչ այդ որոշակի մոդելային փոփոխություններ պետք է արվեն ներկայացվող օրինագծերով:
Տարոն Սիմոնյանը նկատեց, որ կհասկանար, եթե այդ հիմնավորումը բերվեր մեկ կամ երկու տարի առաջ, բայց հիմա այլ առաջնահերթություններ են:
Նույն խմբակցության մյուս պատգամավորը՝ Անի Սամսոյանը նկատեց, որ իրենք բազմիցս խոսել են դատական համակարգի բարեփոխումների մասին, իսկ կառավարությունը շարունակում է զբաղվել դատական համակարգի բարեփոխման կարկատաններով:

Политика 14:04 03/02/2021 Армения
Тарон Симонян: Я бы понял, если бы был представлен проект деоккупации оккупированных территорий Арцаха
По предложению правительства парламент начал внеочередное заседание со 108 депутатами, повестка дня которого включает два законодательных пакета.
Правительство предлагает в срочном порядке в 24 часовом режиме принять проект закона о внесении изменений и дополнений в Конституционный закон «Судебный кодекс Республики Армения», к которому прилагается также законопроект о внесении изменений и дополнений в Закон «Об Академии правосудия».
Вторым пунктом представлен законодательный пакет о внесении поправок к закону «О социальной помощи», который включает проекты законов о поправках к закону «Об органах системы государственного управления» и закону РА «О государственных пенсиях».
Представляющий вопрос министр юстиции Рустам Бадасян сказал, что первый пакет предусматривает увеличение количества судей, а второй-внесение безотложных регулирований в нормах, регулирующих социальную сферу.
Член фракции «Просвещенная Армения» Тарон Симонян в порядке ведения попросил слово и сказал, что актуальность этих законопроектов непонятна.
По его словам, если бы был представлен законопроект о деоккупации оккупированных территорий Арцаха, внесении изменений в закон об оружии или о кардинальных изменениях в строительстве армии, он бы понял, но не понимает актуальности представленных проектов.
Министр юстиции Рустам Бадасян отметил, что приоритеты бывают разные, и сказал, что в социальной сфере есть пакет проектов, который вступит в силу с 1 апреля, и до этого в представленные законопроекты необходимо внести определенные модельные изменения.
Тарон Симонян отметил, что он бы понял, если бы это обоснование было представлено год или два назад, но сейчас есть другие приоритеты.
Другой депутат от той же фракции, Ани Самсоян, заметила, что они неоднократно говорили о судебной реформе, но правительство продолжает «латать» реформу судебной системы.