Իրավունք 15:29 04/02/2021
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը հայտնում է, որ 2021 թվականի հունվարի 15-ին և փետրվարի 1-ին դատարանը ստացել է «Ադրբեջանն ընդդեմ Հայաստանի» (թիվ 47319/20) և «Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի» (42521/20) միջպետական գործերով ամբողջական դիմումները։
Նշվում է, որ նախկինում՝ 2020 թ. սեպտեմբերի 27-ին և հոկտեմբերի 27-ին, Դատարանը միջնորդություններ էր ստացել ժամանակավոր միջոցներ կիրառելու վերաբերյալ, որոնք ներկայացվել էին համապատասխանաբար Հայաստանի և Ադրբեջանի կողմից: 2020-ի սեպտեմբերի 29-ին այն ընդունել էր միջանկյալ միջոց՝ Դատարանի կանոնակարգի 39-րդ կանոնի համաձայն:
Ասվում է՝ հաշվի առնելով այն կարծիքը, որ զարգացող իրավիճակը տեղիք է տվել Կոնվենցիայի լուրջ խախտումների ռիսկերի, այն կոչ է անում ինչպես Հայաստանին, այնպես էլ Ադրբեջանին ձեռնպահ մնալ որևէ քայլից, մասնավորապես՝ ռազմական գործողություններից, որոնք կարող են հանգեցնել քաղաքացիական բնակչության կոնվենցիոն իրավունքների խախտումների, ներառյալ նրանց կյանքը և առողջությունը վտանգի տակ դնելը, համապատասխանեն Կոնվենցիայով իրենց ստանձնած պարտավորություններին, մասնավորապես 2-րդ հոդվածի (կյանքի իրավունք) և Հոդված 3 (խոշտանգումների և անմարդկային կամ նվաստացուցիչ վերաբերմունքի կամ պատժի արգելում):
2020 թ. նոյեմբերի 4-ին հայտարարության մեջ  Դատարանը պարզաբանել է, որ պետությունները պարտավոր են հարգել նաև հակամարտության ընթացքում գերեվարվածների իրավունքները։
Բացի այդ, Դատարանը բազմաթիվ հայցեր է ստացել 39-րդ կանոնի համաձայն՝ ենթադրյալ գերիների վերաբերյալ՝ ներկայացված Հայաստանի կամ Ադրբեջանի կառավարության կամ գերիների հարազատների կողմից:
Մինչ այժմ ստացված հարցումները մինչ այժմ վերաբերում են 241 ֆիզիկական անձի, 228 հայի և 13 ադրբեջանցու: Դատարանն պատասխանող կառավարությանը հրավիրել է տեղեկատվություն տրամադրել շահագրգիռ անձանց վերաբերյալ:
Միևնույն ժամանակ, Դատարանը կամ կասեցրել է քննությունը 39-րդ կանոնի համաձայն, երբ կառավարությունը համապատասխան տեղեկատվություն է տրամադրել իրենց գերիների վերաբերյալ կամ կիրառել 39-րդ կանոնը, երբ կառավարությունը բավարար տեղեկատվություն չի տվել կամ ընդհանրապես չի տվել որևէ տեղեկատվություն:
Վերոհիշյալ միջպետական դիմումները պարունակում են մեղադրանքներ Կոնվենցիայի խախտումների վերաբերյալ պատասխանող պետությունների կողմից՝ 2020 թ. սեպտեմբերի 27-ին սկսված ռազմական գործողությունների ընթացքում, ներառյալ անխտիր հարձակումները քաղաքացիական անձանց, ինչպես նաև քաղաքացիական և հանրային ունեցվածքի և ենթակառուցվածքների վրա, մահապատիժները, զինվորականների և խաղաղ բնակիչների նկատմամբ  նվաստացուցիչ վերաբերմունքն ու խեղումները, ռազմագերիների կալանավորումն ու նրանց շարունակական պահումը, և քաղաքացիական բնակչության բռնի տեղահանումը պատերազմից տուժած տարածքներից։
Ասվում է, որԱդրբեջանը լրացուցիչ հայտարարում է, որ Հայաստանը պատասխանատու է Կոնվենցիայի խախտման համար 1992 թվականից ի վեր Լեռնային Ղարաբաղում և հարակից տարածքներում ադրբեջանցիների տեղահանման, մշակութային և կրոնական ունեցվածքի ոչնչացման համար։
39-րդ կանոնի համաձայն դատարանի կողմից ընդունված ժամանակավոր միջոցառումների վերաբերյալ որոշումները նպատակ ունեն կանխել չվերականգնվող վնասը: Դրանք չեն կանխորոշում համապատասխան դիմումների ընդունելիությունը կամ կարևորությունը:
Միջպետական գործերով այժմ ստացված դիմումները բացում են բողոքների վարույթը
Կոնվենցիայի ենթադրյալ խախտումների մասին: Դատարանն առաջինը քննության հարց է դարձնելու դիմումների ընդունելիությունը:

Право 17:58 04/02/2021
Европейский суд по правам человека сообщает, что 15 января и 1 февраля 2021 года в суд поступили полные тексты заявлений по межгосударственным делам «Азербайджан против Армении» (№ 47319/20) и «Армения против Азербайджана» (№ 42521/20).
Отмечается, что ранее, 27 сентября и 27 октября 2020 г. в Суд поступили ходатайства о применении обеспечительных мер, которые были поданы соответственно Арменией и Азербайджаном. 29 сентября 2020 года он принял промежуточную меру в соответствии с правилом 39 Регламента Суда.
Сообщается, что принимая во внимание мнение о том, что развивающаяся ситуация породила риск серьезных нарушений Конвенции, Суд призывает Армению и Азербайджан воздержаться от любых действий, в частности, военных, которые могут привести к нарушениям конвенционных прав гражданского населения, включая создание угрозы их жизни и здоровью, соответствовать принятым ими обязательствам по Конвенции, в частности статье 2 (Право на жизнь) и статье 3 (Запрет пыток, бесчеловечного или унижающего достоинство обращения и наказания).
В заявлении от 4 ноября 2020 г. Суд пояснил, что государства обязаны уважать также права лиц, плененных в ходе конфликта. Кроме того, Суд получил многочисленные иски в соответствии с Правилом 39 в отношении предполагаемых пленных, представленные правительством Армении или Азербайджана или родственниками пленных. Запросы, полученные на данный момент, касаются 241 физического лица - 228 армян и 13 азербайджанцев. Суд предложил правительству-ответчику предоставить информацию по заинтересованным лицам.
В то же время Суд либо приостановил расследование в соответствии с Правилом 39, когда Правительство предоставило соответствующую информацию об их пленных, либо применил Правило 39, когда Правительство не предоставило достаточной информации или вообще не предоставило какой-либо информации.
Вышеупомянутые межгосударственные обращения содержат обвинения государств-ответчиков о нарушениях Конвенции – в ходе боевых действий, начавшихся 27 сентября 2020 года, включая нападения без исключения на гражданских лиц, а также на гражданское и государственное имущество и инфраструктуру, казни, унижающее достоинство обращение и нанесение увечий военнослужащим и гражданским лицам, арест и дальнейшее содержание в заключении военнопленных и насильственное выселение гражданских лиц из пострадавших от войны территорий.
Сообщается, что Азербайджан дополнительно заявляет, что Армения несет ответственность за нарушение Конвенции о выселении азербайджанцев из Нагорного Карабаха и прилегающих территорий начиная с 1992 года, уничтожение культурных и религиозных ценностей.
Постановления о временных мерах, принятые Судом в соответствии с Правилом 39, предназначены для предотвращения непоправимого ущерба. Они не предопределяют приемлемость или важность соответствующих заявлений.
Заявления, полученные в настоящее время по межгосударственным делам, открывают дела о рассмотрении жалоб о предполагаемых нарушениях Конвенции. Суд первым делом рассмотрит вопрос приемлемости заявлений.