Քաղաքական 09:50 05/02/2021 Հայաստան
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը ֆեյսբուքյան էջում ներկայացրել է «կարևոր պատմական փաստ Արցախի հայերի ինքնորոշման իրավունքի առնչությամբ».
«Հայաստանի խորհրդայնացման օրերին՝ 1920 թ. նոյեմբերի 30-ին Ադրբեջանի հեղկոմը հանդես է եկել հայտարարությամբ` նշելով, որ Խորհրդային Ադրբեջանի և Խորհրդային Հայաստանի միջև այլևս սահմանային խնդիր գոյություն չունի, Զանգեզուրն ու Նախիջևանը անցնում են Հայաստանին, իսկ Ղարաբաղի լեռնային մասին տրվում է ինքնորոշման իրավունք: Դեկրետը դեկտեմբերի 2-ին հրապարակվել է Բաքվի «Կոմունիստ» թերթում:
Ավելին, դրանից հետո Ադրբեջանի հեղկոմն ազդարարել է. «Այսօրվանից վերացված են հայտարարվում սահմանների մասին վեճերը Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ: Լեռնային Ղարաբաղը, Զանգեզուրը եւ Նախիջեւանը համարվում են ՀՍԽՀ մասեր»: Որոշում-դիմումը տպագրվել է Երեւանի «Կոմունիստ» թերթի 1920 թ. դեկտեմբերի 7-ի համարում:
Հետաքրքիր փաստ է նաև, որ ՌԿ(բ)Կ կենտկոմի կովկասյան բյուրոն 1921 թ. հունիսի 3-ին Խորհրդային Հայաստանի կառավարությանը հանձնարարել է Հռչակագրով հայտարարել «Լեռնային Ղարաբաղի՝ Հայաստանին պատկանելու մասին»: Բյուրոյի որոշումն ընդունվել է միաձայն, կողմ արտահայտվողների թվում է եղել նաեւ Ադրբեջանի հեղկոմի նախագահ Ն.Նարիմանովը:
Ի կատարումն Կովկասյան բյուրոյի որոշման՝ ՀՍԽՀ ժողկոմխորհը, կառավարության նախագահ Ա. Մյասնիկյանի ստորագրությամբ, 1921 թ. հունիսի 12-ին ընդունեց համապատասխան հայտարարություն. «Ադրբեջանի ՍԽՀ հեղկոմի հռչակագրի եւ Հայաստանի ու Ադրբեջանի ՍԽՀ-ների կառավարությունների միջեւ եղած համաձայնության հիման վրա հայտարարվում է, որ Լեռնային Ղարաբաղը այժմվանից կազմում է Հայաստանի Սոցիալիստական Խորհրդային Հանրապետության անբաժան մաս»:

Политика 10:46 05/02/2021 Армения
Защитник прав человека представил «важный исторический факт, касающийся права армян Арцаха на самоопределение»
Защитник прав человека (Омбудсмен) Республики Армения Арман Татоян представил на своей странице в соцсети Facebook «важный исторический факт, касающийся права армян Арцаха на самоопределение».
«Во время советизации Армении, 30 ноября 1920 года Революционный комитет Азербайджана выступил с заявлением о том, что между Советским Азербайджаном и Советской Арменией нет больше пограничных споров, Зангезур и Нахичевань переходят к Армении, а горная часть Карабаха получает право на самоопределение. Декрет был опубликован 2 декабря в бакинской газете «Коммунист».
Более того, после этого Революционный комитет Азербайджана возвестил: «С сегодняшнего дня пограничные споры между Арменией и Азербайджаном объявляются исчерпанными. Нагорный Карабах, Зангезур и Нахичевань считаются частями АССР». Решение-заявление было опубликовано в номере ереванской газеты «Коммунист» за 7 декабря 1920 года.
Примечательно то, что Кавказское бюро ЦК РК(б) 3 июня 1921 г.  поручило правительству Советской Армении в Декларации объявить о том, что «Нагорный Карабах принадлежит Армении». Решение бюро было принято единогласно, в числе проголосовавших «за» был и председатель Революционного комитета Азербайджана Н. Нариманов.
Во исполнение решения Кавказского бюро Совет Народных Комиссаров АССР под председательством А. Мясникяна 12 июня 1921 г. принял соответствующее заявление: «На основании декларации Революционного комитета Азербайджанской Советской Социалистической Республики и соглашения между правительствами Советских Социалистических Республик Армении и Азербайджана провозглашается - отныне Нагорный Карабах является неотъемлемой частью Социалистической Советской Республики Армения.»