Քաղաքական 11:40 05/02/2021 Տարածաշրջան
Լեխ Բուչեկը հայ ռազմագերիների ու Ադրբեջանի ռազմական հանցագործությունների հարցով նամակ է հղել Ջո Բայդենին
Լեհ քաղաքական գործիչ Թոմաշ Լեխ Բուչեկն, որը գրել է «Հայերի դեմ ադրբեջանական ռազմական հանցագործությունները» գրքույկը, նամակ է գրել է ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենին։
Նամակում Բուչեկը նշում է, որ որպես շարքային մարդ, Լեհաստանի քաղաքացի պատահաբար ծնված հուլիսի 4-ին` Միացյալ Նահանգների պատմության համար այնքան հատուկ օրը, պայքարում է, որ ճշմարտությունը հաղթանակի Արցախի համար, որը պայքարեց անկախության համար, հայկական սուրբ հողի այս փոքրիկ կտորի համար:
«Փետրվարի 3-ին Ստեփանակերտից՝ տիկին Արմինեից, հայ մայր, ստացա մի շատ անձնական նամակ: Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմի ընթացքում նա կորցրեց իր որդուն և ամուսնուն, իսկ կրտսեր որդին՝ 19 տարեկան, գերի է ընկել ու բանտարկվել Ադրբեջանում: Այս նամակում նա ասում էր, որ այն իր համար մեծ հույս էր, քանի որ որպես հասարակ կին նա չգիտեր, թե ում դիմել օգնության համար»,- գրում է Բուչեկը ու նշում, որ այնուհետ հիշել է նախագահ  Աբրահամ Լինքոլնի կողմից 1864 թվականի նոյեմբերին Լիդիա Փարքեր Բիքսբիին՝ այրի մի կնոջն ուղարկված նամակը, որը բնակվում էր Բոստոնում, Մասաչուսեթսում, որը ենթադրվում էր, որ կորցրել է հինգ որդիներին Միության բանակում՝ Ամերիկայի քաղաքացիական պատերազմի ընթացքում:
Բուչեկը նշում է, որ պատասխանել է տիկին Արմինեին՝ մեջբերելով այս նամակը, և մեկ նախադասություն ավելացրել. «Միայն մեկը, որ ես ամեն ինչ կանեմ Ադրբեջանում բանտարկված հայ ռազմագերիներին ազատելու համար»:
«21-րդ դարում աշխարհը չի կարող ընդունել մարդու հիմնարար իրավունքների ոտնահարումը՝ կապված նրանց արժանապատվության հետ: Աշխարհը պետք է քայլեր ձեռնարկի՝ ազատելու Ադրբեջանում բանտարկված հայ ռազմագերիներին:
Այս նամակին ես կցում եմ ապացույցների վրա հիմնված իմ հրապարակումը՝ «Հայերի դեմ ադրբեջանական ռազմական հանցագործությունների» վերաբերյալ»,- գրել է Բուչեկը։
Հիշեցնենք, որ Բուչեկն իր այս գրքույկն ուղարկել է նաև Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին։ Բուչեկը նաև հայտնել էր, որ Ադրբեջանից իրեն 50 հազար դոլար են առաջարկել՝ «Հայերի դեմ ադրբեջանական ռազմական հանցագործությունները» գրքույկը չհրապարակելու համար, որին ի պատասխան Բուչեկն կրկին կոչ էր արել ազատել հայ ռազմագերիներին։

Politics 12:03 05/02/2021 Region
Polish politician Tomasz Lech Buczek has sent a letter to U.S. President Joe Biden regarding the Armenian prisoners of war (POWs) held in Azerbaijani captivity and Azerbaijani war crimes against the Armenians of Artsakh (Nagorno-Karabakh) during the 2020 war. The letter reads:
"I am writing to you, first of all, as an ordinary person, a Polish citizen by chance born on July 4, on a day so special for the history of the United States.
I am fighting for the truth to prevail. Artsakh, who fought for Independence, this small piece of Armenian sacred land.
On February 3, I received a very personal letter from Mrs Armine of Stepanakert, Mother of the Armenian. During the Nagorno-Karabakh war, she lost her son and husband, and the youngest son, 19, was taken prisoner and imprisoned in Azerbaijan. In this letter, she stated that this letter was a Great Hope for Her, because as a simple woman she did not know who to turn to for help. Then I remembered the letter. The Bixby letter a brief, consoling message sent by President Abraham Lincoln in November 1864 to Lydia Parker Bixby, a widow living in Boston, Massachusetts, who was thought to have lost five sons in the Union Army during the American Civil War.
Executive Mansion, Washington, Nov. 21, 1864.
Dear Madam,
I have been shown in the files of the War Department a statement of the Adjutant General of Massachusetts that you are the mother of five sons who have died gloriously on the field of battle.
I feel how weak and fruitless must be any word of mine which should attempt to beguile you from the grief of a loss so overwhelming. But I cannot refrain from tendering you the consolation that may be found in the thanks of the Republic they died to save.
I pray that our Heavenly Father may assuage the anguish of your bereavement, and leave you only the cherished memory of the loved and lost, and the solemn pride that must be yours to have laid so costly a sacrifice upon the altar of freedom.
Yours, very sincerely and respectfully, Abraham Lincoln
I replied to Ms Armine quoting this letter and added one sentence - only one that I would do anything to free the Armenian prisoners of war imprisoned in Azerbaijan.
In the twenty-first century, the world cannot accept the violation of fundamental human rights as regards their dignity. The world must take steps to free the Armenian prisoners of war imprisoned in Azerbaijan.
To this letter, I attach my evidence-based publication on the Azerbaijani War Crimes against the Armenians in Karabakh 2020."
The politician has authored a publication about Azerbaijani war crimes against the Artsakh Armenians in the recent war and has sent its first copy to Azerbaijan’s President Ilham Aliyev.
Earlier in January, Tomasz Lech Buczek said that Azerbaijan had offered him $50,000 for canceling the publication of the brochure.