Հասարակություն 12:58 05/02/2021 Հայաստան
Պետական կառավարչական և տեղական ինքնակառավարման մարմիններին տարածական տվյալներով ապահովելու համար Կադաստրի կոմիտեն գործարկել է ազգային գեոպորտալը: Կադաստրի կոմիտեի հանրային կապերի բաժնից հայտնում են, որ այնտեղ ներառված են ՀՀ համայնքների էլեկտրոնային կադաստրային քարտեզների բազային (կադաստրային թաղամաս, հողամաս, շենքեր), թեմատիկ շերտերը (հողային ֆոնդը՝ ըստ նպատակային և գործառնական նշանակությունների և սեփականության սուբյեկտի), հասցեները, աշխարհագրական անվանումները, ենթակառուցվածքները, ավտոճանապարհները, 2014 թվականին իրականացված օրթոֆոտոհատակագծերը, արբանյակային նկարները, ռելիեֆը և այլն։
Համակարգում ներդրված բազմաշերտ տեղեկատվությունը թույլ է տալիս միևնույն միջավայրում համադրել տարբեր շերտեր և իրականացնել մասնագիտական/ոլորտային վերլուծություններ։
Սկզբնական փուլում կադաստրային քարտեզները գեոպորտալում ներկայացվելու են պարբերական թարմացումներով, սակայն շուտով հնարավոր կլինի ապահովել նաև քատեզների դինամիկ թարմացում։
Այս պահին գեոպորտալում ներառված 153 բնակավայրերի կադաստրային քարտեզները վարվում են առցանց ռեժիմով և ապահովում համակարգից ստացվող տվյալների թարմությունը։
Ինքնաշխատ եղանակով քարտեզագրական տեղեկատվություն  ստանալու համար ազգային գեոպորտալը հետագայում հասանելի կլինի նաև ՀՀ քաղաքացիներին  և իրավաբանական անձանց։

Общество 13:57 05/02/2021 Армения
Для предоставления пространственных данных органам государственного управления и органам местного самоуправления, Кадастровый комитет запустил национальный геопортал. Отдел по связям с общественностью Кадастрового комитета сообщает, что он включает в себя базовую (кадастровый квартал, земельный участок, здания), тематические слои (земельный фонд, по целевым и эксплуатационным назначениям и субъект собственности), адреса, географические названия, инфраструктуры, автомагистрали, ортофотопланы, реализованные в 2014 году, спутниковые снимки, рельеф и т. д.
Многослойная информация, встроенная в систему, позволяет комбинировать разные уровни в одной среде и выполнять профессиональный/отраслевой анализ.
На начальном этапе кадастровые карты будут представлены на геопортале с регулярным обновлением, но вскоре появится возможность обеспечить их динамическое обновление.
На данный момент кадастровые карты 153 населенных пунктов, включенных в геопортал, ведутся в режиме онлайн и обеспечивают актуальность данных, получаемых из системы.
Для автоматического получения картографической информации национальный геопортал в будущем будет доступен гражданам и юридическим лицам РА.