Հասարակություն 12:45 06/02/2021 Հայաստան
Հայաստանում առաջիկա օրերին սեյսմիկությունը շարունակվելու է դրսևորվել թույլ և միջին ուժի երկրաշարժերի տեսքով
Փետրվարի 5-ին, տեղական ժամանակով ժամը 19:36-ին Գեղարքունիքի մարզի Շորժա գյուղից 5 կմ դեպի հյուսիս-արևելք, 10 կմ խորության վրա, գրանցվել էր 4.7 մագնիտուդով երկրաշարժ, որի ուժգնությունն էպիկենտրոնում, ըստ MSK-64 սանդղակի, կազմել է 6-7 բալ: Այն զգացվել էր Գեղարքունիքի մարզում 5-6 բալ ուժգնությամբ, Կոտայքի, Տավուշի, Լոռու և Արարատի մարզերի բազմաթիվ բնակավայրերում` 4-6 բալ ուժգնությամբ, իսկ Երևան քաղաքում` 3-4 բալ ուժգնությամբ։
Երկրաշարժին հաջորդել է մոտ 60 սեյսմիկ իրադարձություն՝ փետրվարի 5-ից 6-ը (ժամը 11։00-ի դրությամբ), որից 5 հատը՝ M≥2.5 (բոլորն էլ ավելի թույլ էին, քան առաջին ցնցումը):
Արտակարգ իրավիճակների նախարարությունից անհրաժեշտ են համարում նշել, որ վաղ գործիքային ժամանակաշրջանում նկարագրվող էպիկենտրոնային գոտում` 1933 և 1947 թվականներին տեղի են ունեցել համապատասխանաբար M=5․0 և M=4․8 մագնիտուդներովերկրաշարժեր: ԱԻՆ Սեյսմիկ պաշտպանության տարածքային ծառայությունում շուրջօրյա ռեժիմով կատարվում է ՀՀ, ԱՀ և հարակից տարածքների սեյսմիկ մոնիթորինգ:
Կապված վերը նշված սեյսմիկ իրադարձությունների հետ, առանձնակի ուշադրություն է դարձվել ընթացիկ սեյսմիկ վտանգի գնահատմանը։ Կատարվել է երկրաֆիզիկական և հիդրոերկրաքիմիական տվյալների վերլուծություն: Սեյսմիկ մոնիթորինգի ազգային դիտացանցի վերջին տվյալների համաձայն, նախքան տեղի ունեցած երկրաշարժը, անոմալ դրսևորումների քանակը մեծացել էր։ Դրանք դեռ ավարտված չեն։ Հաշվի առնելով վերը նշվածը, կարելի է եզրահանգել, որ ՀՀ և հարակից տարածքներում առաջիկա օրերին սեյսմիկությունը շարունակվելու է դրսևորվել թույլ և միջին ուժի երկրաշարժերի տեսքով: Միևնույն ժամանակ, ելնելով առկա տվյալներից, ուժեղ սեյսմիկ ցնցումների հավանականությունը փոքր է:
ԱԻՆ Սեյսմիկ պաշտպանության տարածքային ծառայությունը շուրջօրյա ռեժիմով մոնիթորինգ է իրականացնում․իրավիճակիվերաբերյալպարբերաբարտեղեկատվությունկհաղորդվի։

Общество 14:29 06/02/2021 Армения
В Армении в ближайшие дни сейсмоактивность будет проявляться в виде землетрясений – слабых и средней силы
Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Армения касательно имевших место в Армении землетрясений сообщает:
«5 февраля в 19:36 по местному времени в 5 км к северо-востоку от села Шоржа Гегаркуникской области на глубине 10 км произошло землетрясение силой 4,7 балла, сила подземных толчков в эпицентре по шкале MSK-64 составила 6-7 баллов.
Подземные толчки  силой 5-6 баллов ощущались в Гегаркуникской области, во многих населенных пунктах Котайкской, Тавушской, Лорийской и Араратской областей -  силой 4-6 баллов,  в городе Ереван - силой 3-4 балла.
За землетрясением последовало около 60 проявлений сейсмической активности.
В зоне эпицентра, по описанной ранее ситуации, в 1933-1947 годах, произошли землетрясения  магнитудой соответственно M = 5․0 и  M = 4․8.
Территориальной службой сейсмической защиты Министерства по чрезвычайным ситуациям осуществляется круглосуточный мониторинг  территорий Республики Армения,  Республики Арцах и  прилегающих территорий.
В связи с вышеупомянутыми сейсмическими событиями особое внимание было уделено оценке текущей сейсмоопасности. Проведен анализ геофизико-гидрогеохимических данных.
Согласно последним данным Национальной сети сейсмического мониторинга, перед землетрясением увеличилось количество аномальных проявлений. Они еще не закончились.
Принимая во внимание вышеизложенное, можно сделать вывод, что в ближайшие дни сейсмичность продолжит проявляться в виде слабых и средней силы  землетрясений в Республике Армения и на прилегающих территориях. В то же время, согласно  имеющимся данным, вероятность сильных сейсмических толчков невелика. Территориальная служба сейсмической защиты МЧС осуществляет круглосуточный мониторинг․ Информация о ситуации будет предоставляться регулярно».