Քաղաքական 14:18 08/02/2021 Տարածաշրջան
Ամերիկյան կողմը հերթական անգամ հայտարարել է, որ ռուսական S-400 ՀՕՊ համակարգեր գնելու համար Թուրքիայի նկատմամբ կիրառված F-35 կործանիչների մատակարարման արգելքը չի վերանայվելու:
Ըստ DefenseOne-ի՝ Պենտագոնի խոսնակ Ջոն Քիրբին մամուլի ասուլիսի ժամանակ, անդրադառնալով թեմային, ասել է. «Թուրքիան ՆԱՏՕ-ի շրջանակներում մեր կարևոր դաշնակիցն է, սակայն Անկարայի կողմից (Ռուսաստանից-խմբ.) S-400 համակարգերի գնման որոշումը հակասում է որպես ԱՄՆ-ի ու ՆԱՏՕ-ի դաշնակից նրա պարտավորություններին: Մեր դիրքորոշումը չի փոխվել: S-400-ը անհամատեղելի է F-35-ի հետ և Թուրքիան այդ պատճառով հեռացվել է կործանիչների ծրագրից»:
Ինչպես գրում է ermenihaber-ը,  5-րդ սերնդի գերժամանակաից F-35 կործանիչների նախագիծն համատեղ իրականացվում է ՆԱՏՕ-ի անդամ 1 տասնյակ երկրների կողմից։ Ի սկզբանե նախագծին մասնակցում էր նաև Թուրքիան, սակայն Ռուսաստանից S-400 բարձր հեռահարության հակաօդային պաշտպանության համակարգեր գնելու պատճառով Վաշինգտոնի նախաձեռնությամբ կասեցվեց Թուրքիայի մասնակցությունը կործանիչների արտադրության ծրագրին, իսկ այդ երկրի համար արդեն արտադրված կործանիչները չմատակարարվեցին նրան։

Economy 15:31 08/02/2021 World
The Biden administration will not lift the Trump administration’s ban on Turkey buying F-35 stealth fighters, a punishment for Ankara’s 2019 purchase of a Russian air-defense system, a senior Pentagon official said Friday, according to Defense One news portal.
“Turkey is a longstanding and valued NATO ally, but their decision to purchase the S-400 is inconsistent with Turkey’s commitments as a U.S. and NATO ally,” Pentagon Press Secretary John Kirby said during a Friday afternoon press briefing. “Our position has not changed. The S-400 is incompatible with the F-35 and Turkey has been suspended from that program. We urge Turkey not to retain the S-400 system.”
Much of the language used by Kirby was identical to how Pentagon officials characterized the decision to ban Turkey from the multibillion-dollar project in July 2019.
"Turkey had multiple opportunities over the last decade to purchase the Patriot defense system from the United States and instead chose to purchase the S-400, which provides Russia revenue, access and influence,” Kirby said.
In December, the Trump administration sanctioned Turkey for buying the missile system, the source reminded.