Քաղաքական 19:19 08/02/2021 Հայաստան
Երկար մտածում էի` արժե՞ արդյոք շարունակել գրել Հայաստանի ներքին քաղաքականության թեմայով, բայց, այնուամենայնիվ, որոշեցի գրել: Առավել եւս ալիքները Երկրի այս փոքրիկ կտորի վրա կատարվողից կարող են տարածվել ամբողջ աշխարհով, իսկ Ռուսաստանն ամեն դեպքում ուղղակիորեն կազդվեն Երևանում տեղի ունեցող բոլոր խառնաշփոթություններից: Այս մասին գրում է  թե ինչի մասին է խոսում ռուսական հեղինակավոր «Ստառշե Էդդի» տելեգրամ ալիքը,փոխանցում է Yerevan.Today-ը։
«Եվ այսպես, երեկվա պետական ​​հեղաշրջումը, որը, ըստ էության, իրականացրեց Փաշինյանը` մերժելով արտահերթ ընտրությունները (այս պարոնը սիրում է վկայակոչել բանավոր պայմանավորվածությունները, երբ ինչ-որ բան է տալիս թուրքերին, սակայն անմիջապես հրաժարվում է դրանցից, եթե խոսքն իր սեփական ուժի իշխանության եւ ընդհանրապես Հայաստանի պահպանման մասին է) հստակորեն ակնհայտ մի բան են ցույց տալիս: Քոչարյանը` իր նկատմամբ հասարակության տարբեր խավերի երկիմաստ վերաբերմունքով հանդերձ, իրականում միակ քաղաքական գործիչն է, ով ի վիճակի է ինչպես ղեկավարել երկիրը, այնպես էլ դուրս բերել այն ամենաբարդ քաղաքական ճգնաժամից, որը սպառնում է Հայաստանի ինքնիշխանության եւ սուբյեկտիվության կորստով:
Քոչարյանի ֆիգուրի մասով հայ հասարակության մեջ կոնսենսուս է ձեվավորվել և հենց այդ հայտնագործությունն էլ ցնցել է ինչպես Փաշինյանին, այնպես էլ նրա պատվիրատուներին եւ հաճախորդներին: Ի վերջո, ի՞նչ էր ուզում Փաշինյանը. նստել աթոռին` զբաղվելով անիմաստ դեմագոգիայով եւ ցույցեր կոյուղավորելով: Նա այս ամենը լցոնում էր Մոսկվայի կողմից ինչ-որ աջակցության մասին լուրերով: Այստեղ Նիկոլ Վովաեւիչը գնաց ուղղակի խեղաթյուրման: Մոսկվան սատարում է Երեւանին, սակայն` ոչ անձամբ Փաշինյանին: Այո, Մոսկվայում Նիկոլի ինչ-որ լոբիստներ կային, սակայն հիմա, ըստ երեւույթին, նա այնքան է բոլորին հոգնեցրել, որ կորցրել է նաեւ նրանց:
Հայաստանում Փաշինյանին աջակցության իրական մակարդակը (իմ գնահատականներով) բնակչության 10-15 տոկոսն է կազմում: Եվ նա կարող է պահել իշխանությունը բացառապես այն պատճառով, որ այլ թեկնածուներ չկան:
Իսկ նրանց, ով կա, նա հեշտությամբ կարող էր հաղթել ընտրություններին` ժամանակակից ընտրական տեխնոլոգիաների կիրառմամբ: Հենց այդ պատճառով Նիկոլը համաձայնեց արտահերթ ընտրությունների անցկացնել` հուսալով այդպիսով կասեցնել ե՛ւ հեղաշրջման վտանգը,և հասկանալով, որ ընտրությունները, որտեղ բնակչության նվազագույն տոկոսը կգա ընտրատեղամասեր, նա կհաղթի: Եվ այստեղ նա հարված ստացավ այնտեղից, որտեղ չէր սպասում: Փաշինյանը չէր ենթադրում, որ 10 տարի դիվականացվող Ռոբերտը կորոշի մասնակցել ընտրություններին: Իսկ այն բանից հետո, երբ իր իսկ սոցիոլոգներն ասացին, որ ինքը Քոչարյանի դեմ շանս չունի եւ որ ընդհանրապես Ռոբերտի գլխավորած քաղաքական ուժը բացարձակ մեծամասնություն կստանա խորհրդարանում, Փաշինյանն այլ բան չգտավ, քան ընդհանրապես հրաժարվել ընտրություններից:
Եվ սա ռազմավարություն չէ, սա արձագանք է գրգռիչին: Փաշինյանը դեռ ընդհանրապես չի հասկանում, թե ինչ է պետք անել: Չէ որ հայտարարելով արտահերթ ընտրությունների մասին` նրան հաջողվեց կանխել իր ձերբակալումն այդ նույն զինվորականների կողմից: Մարդիկ հույս ունեին, որ նա ազնվորեն կհեռանա կամ կմնա, եթե ժողովուրդն այդպես քվեարկի: Իսկ հիմա նա պարզապես բացահայտորեն գցեց բոլորին: Իսկ, ըստ ինձ, եթե ուշքի չգա, ապա կարող է կրկնել Նիկոլայ Չաուշեսկու ճակատագիրը: Կարիք չկա ապավինել Լոնդոնի եւ Վաշինգտոնի աջակցությանը, այնտեղից կարող են միայն քաջալերանքի խոսքեր հնչել: Իսկ Բաքվի եւ Անկարայի աջակցությունը, որն արտահայտվում է ռազմական ներխուժման եւ Հայաստանի ուղղակի շանտաժի սպառնալիքների տեսքով, ըստ երեւույթին, կասեցվել է Մոսկվայի կողմից:
Ի դեպ, հիստերիան, որը սկսեցին ադրբեջանական և ադրբեջանամետ լրատվամիջոցները, երբ իմացան Քոչարյանի` ընտրություններին մասնակցելու որոշման մասին եւ երբ Քոչարյանը հայտնվեց ռուսական հեռուստատեսությամբ, բավականին հատկանշական էր: Ինչպես ասում են, դուք կճանաչեք նրանց իրենց պտուղներով:
Ինչ կցանկանայի ավելացնել: Ես արդեն գրել եմ այն մասին, Քոչարյանը չափազանց խոշոր ֆիգուր է Հայաստանի համար: Դա հասկանում են Բաքվում եւ Անկարայում: Իսկ հաշվի առնելով Պուտինի եւ Քոչարյանի միջեւ հաստատված անձնական հարաբերությունները, ինչպես նաև` Քոչարյանի անձնական որակները` Ռոբերտի հնարավոր հաղթանակն ատամների կրճտոց է առաջացնում բոլոր նրանց մոտ, ով արդեն տոնել է հաղթանակը Ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմում: Ես հետաքրքրությամբ կհետեւեմ, թե ինչպես կլուծվի իրավիճակը Երեւանում: Սակայն կարծում եմ, որ ընտրությունների հարցով ցանկացած որոշման ձգձգում կամ դրանց չեղարկումը կմոտեցնեն Փաշինյանի կործանումը և լավագույն դեպքում դա կլինի քաղաքական կործանում»:

По фигуре Кочаряна у армянского общества сформировался консенсус – «Старше Эдды»
Эксперт российского военно-аналитического телеграм-канала «Старше Эдды» пишет (орфография и пунктуация автора сохранены. - ред.):
«Я долго думал, стоит ли продолжать писать по теме армянской внутренней политики, но все же решил написать. Тем более волны от того, что происходит на этом небольшом клочке Земли, могут разойтись по всему миру, а Россия будет в любом случае напрямую затронута всеми теми пертурбациями, кои происходят в Ереване.
Итак вчерашний государственный переворот,который по сути устроил Пашинян отказавшись от досрочных выборов ( этот господин очень любит ссылаться на устные договорённости, когда что то отдаёт туркам, но тут же от них отказывается, если речь идёт о сохранении собственной власти и вообще сохранения Армении) наглядно демонстрирует очевидную вещь. Кочарян, при всем к нему неоднозначном отношении у разных слоев общества, по сути единственный политик, способный как возглавить страну, так и вывести ее из тяжелейшего политического кризиса,грозящего вообще потерей какого либо суверенитета и субъектности Армении. По фигуре Кочаряна у армянского общества сформировался консенсус и именно данное открытие, повергло в шок как Пашиняна, так и его заказчиков и клиентов.
Ведь что хотел Пашинян? Усидеть в кресле, занимаясь бессмысленной демагогией и канализируя протест. Все это он полнил слухами, о некоей поддержке из Москвы. Тут Никол Воваевич пошёл на прямое передергивание. Москва поддерживает Ереван, но не лично Пашиняна. Да, кое - какие лоббисты Никола в Москве были, но сейчас видимо он так достал всех, что растерял и их.
Реальный уровень поддержки Пашиняна в Армении ( по моим оценкам) 10 - 15 процентов населения. И удерживать власть он может исключительно потому, что других кандидатур нет. А с теми кто есть, он легко справился бы на выборах, используя современные выборные технологии. Именно поэтому Никол согласился на досрочные выборы, надеясь тем самым купировать как опасность госпереворота, так и понимая, что выборы где на участки для голосования придёт минимальный процент населения, он выиграет.
И тут он получил удар оттуда, откуда не ожидал. Пашинян не предполагал, что демонизируемый на протяжении 10 лет Роберт, решит пойти на выборы. А после того, как его собственные социологи сказали, что у него нет шансов против Кочаряна и что вообще похоже та политическая сила, которую возглавит Роберт наберёт абсолютное большинство в парламенте, Пашинян не нашёл ничего другого, как отказаться от выборов вообще.
И это не стратегия, это реакция на раздражитель. Пашинян пока вообще не понимает, что нужно сделать. Ведь по сути объявив о досрочных выборах, он сумел не допустить своего ареста теми же военными. Люди понадеялись, что человек уйдёт честно либо останется, если так проголосует народ. Сейчас же он просто нагло кинул всех. И как по мне если не одумается, то вполне может повторить судьбу Николае Чаушеску.
Уповать на поддержку Лондона и Вашингтона не приходится, оттуда могут прийти только слова ободрения. А поддержка Баку и Анкары, которая выражается в виде прямого шантажа Армении угрозами военного вторжения, судя по всему будет купирована Москвой. Кстати крайне показательна та истерика, которую начали азербайджанские и проазебайдажнские СМИ, когда узнали о решении Кочаряна идти на выборы и после того, как Кочарян выступил на российском ТВ. Как говорится, по плодам их узнаете.
Что бы хотел добавит еще. Я про это уже писал, Кочарян слишком крупная фигура для Армении. Это понимают в Баку и Анкаре. А учитывая сложившиеся личные отношения Путина и Кочярана, а также личные качества Кочаряна, возможная победа Роберта вызывает скрежет зубовный у всех тех, кто уже праздновал победу во второй Карабахской войне. Буду с интересом наблюдать, чем же разрешится ситуация в Ереване. Но как по мне любое затягивание решения по выборам или их отмена, приблизят крах Пашиняна и в лучшем случае это будет крах политический».