Սերբիայի նախագահին փորձել են սպանել
Սերբական ոստիկանությունը օպերատիվ տեղեկատվություն ունի, որ երկրի նախագահ Ալեքսանդր Վուչիչի դեմ մահափորձ էր նախապատրաստվում հունվարի 27-ին`Բելգրադում միջնադարյան Սերբիայի պետության հիմնադիր Ստեֆան Նեմանի հուշարձանի բացման օրը: Այս մասին, Tass-ի հաղորդմամբ, այսօր հայյտարարել է Քրեական ոստիկանության վարչության պետ Բոգդան Պուշիչը։
Ըստ Պուշիչի, հուշարձանի բացման արարողության ժամանակ «ավելի քան 850 հատուկ ջոկատայիններ են եղել, որպեսզի պաշտպանեն նախագահին` կապված այն բանի հետ, որ հետախուզական տվյալները ցույց էին տալիս, որ նրանք կփորձեն սպանել նրան»:
Իրենց հերթին, փետրվարի 4-ին, Սերբիայի իրավապահները Բելգրադում հատուկ գործողության ընթացքում բերման են ենթարկել կազմակերպված հանցավոր խմբի (ОПГ) 17 անդամների: Հաղորդվում է, որ կազմակերպված հանցավոր խումբը քողարկվել է որպես ֆուտբոլասերների խումբ, ուստի խուզարկություններ և ձերբակալություններ են տեղի ունեցել նաև «Ռայկո Միտիչ» և «Պարտիզան» մարզադաշտերում:
Սերբիայի ՆԳՆ-ի փոխանցմամբ, խմբին պատկանող բնակարաններում հայտնաբերվել է երկու դիպուկահար հրացան: Ձերբակալվածները մեղադրվում են դաժան սպանությունների, շորթումների, առևանգումների, թմրանյութերի վաճառքի մեջ: Սերբիայի նախագահի դեմ մահափորձին ձերբակալվածների մասնակցության վերաբերյալ վերջնական հաստատում դեռ չի ստացվել, կատարվում է հետաքննություն:
2020-ի հոկտեմբերի 20-ին Սերբիայի նախագահ Ալեքսանդր Վուչիչը, հատուկ դիմելով ազգին, պատերազմ հայտարարեց մաֆիային: Նա շեշտեց, որ հանցագործները «չեն կարողանա հաղթել պետությանը»:

Политика 15:09 08/02/2021 В мире
Полиция Сербии располагает оперативными данными о том, что на президента страны Александара Вучича готовилось покушение 27 января, в день открытия памятника основателю средневекового сербского государства Стефану Немане в Белграде. Об этом сообщил в эфире канала Pink в ночь на понедельник начальник управления криминальной полиции Богдан Пушич.
По словам Пушича, во время церемонии открытия памятника там находилось "свыше 850 спецназовцев, чтобы обезопасить президента в связи с тем, что данные разведки указывали, что на него попытаются совершить покушение".
В свою очередь 4 февраля сотрудники правоохранительных органов Сербии задержали 17 членов организованной преступной группы (ОПГ) в ходе спецоперации в Белграде. Сообщается, что ОПГ маскировалось под группировки футбольных болельщиков, поэтому обыски и задержания также прошли на стадионах "Райко Митич" (домашняя арена клуба "Црвена звезда") и "Партизан". По данным МВД Сербии, в квартирах, принадлежащих группировке, были обнаружены две снайперские винтовки. Задержанные обвиняются в жестоких убийствах, вымогательстве, похищениях, торговле наркотиками. Окончательно подтвержденных данных о причастности задержанных к покушению на сербского президента пока не поступало, идет следствие.
20 октября 2020 года президент Сербии Александар Вучич в специальном обращении к нации объявил войну мафии. Он подчеркнул, что криминалу "не удастся победить государство".