Տնտեսություն 12:32 08/02/2021 Հայաստան
«Հայաստանի անվտանգության ապահովման և թռիչքային զարգացման համար անհրաժեշտ պայման է հզոր գիտական ներուժը, և այս պարզագույն ճշմարտությունից ելնելով՝ պետք է ավելացվեն պետական հատկացումները գիտության ոլորտում»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց «Robomart» ընկերության համահիմնադիր և տեխնոլոգիական տնօրեն Տիգրան Շահվերդյանը:
Նա նշեց, որ իրենք ստեղծել են «Գիտուժ» նախաձեռնությունը, և նպատակ ունեն զարկ տալ Հայաստանում գիտության զարգացման գործընթացին։ Ըստ նրա, այժմ պետք է ավելացնել գիտության գրավչությունը երիտասարդների համար։
«Եվ դրա համար անհրաժեշտ պայման է աշխատավարձերի ավելացումը»,- նշեց Տիգրան Շահվերդյանը։
«EarlyOne» և «Limetech» ընկերությունների հիմնադիր Գևորգ Սաֆարյանի խոսքով, իրենց պահանջն այն է, որ այս տարի գիտության ֆինանսավորումն առնվազն 50 տոկոսով ավելացվի, և «Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» օրենքի նախագծում, որը հիմա քննարկվում է ԱԺ-ում, ֆիքսվի, որ գիտությանը հատկացվող միջոցները 2024 թվականից սկսած լինեն պետբյուջեի 4 տոկոսին համարժեք։
«Դա պետք է աստիճանաբար ավելացվի, այսինքն՝ 2022 թվականին պետք է դառնա 2 տոկոս, 2023-ին՝ 3 տոկոս։ Իսկ այս քայլն անելուց առաջ, երբ պետությունը հանձնառություն կվերցնի ու գիտությանը հատկացվող միջոցները կդարձնի բավարար, անհրաժեշտ է հստակեցնել ու քարտեզագրել եղած ռեսուրսներն ու այդ ամենը համադրել մեր երկրի, պետության ռազմավարության հետ։ Այսինքն՝ պետք է հասկանանք, թե ինչի համար է այս ամենն արվում, ինչ հնարավորություններ կան։ Պետք է կառուցվի համակարգ և ձևավորվի հստակ զարգացման մեթոդոլոգիա, որը թույլ կտա այդ ամեն ինչի արդյունավետությունը բարձրացնել։ Եվ վերջնական ծրագիր ստանալուց հետո արդեն պետք է սկսենք իրականացնել այն»,- ներկայացրեց Գևորգ Սաֆարյանը։
ԱՏՁՄ գործադիր տնօրեն Րաֆֆի Կասարջյանն էլ նկատեց՝ եթե նախկինում կրթությունն ու գիտությունը մի փաթեթի մեջ էին դրվում և ներկայացվում, ապա 2021-2025 թթ. ծրագրում իրենք առանձնացնում են գիտությունը՝ որպես առանձին ռազմավարական ուղղություն։
«Մենք ուզում ենք այնպես անել, որ մասնավոր ոլորտը, պետությունն ու մեր գիտական ինստիտուտները համատեղ աշխատեն, որ կարողանան ձևավորել խնդիրներ, որոնց լուծումը լուրջ ներդրում կդառնա մեր պետության համար։ Բացի այդ, մենք կարծում ենք, որ պետք է պետբյուջեի 4 տոկոսը  հատկացվի գիտությանը։ Մեր ոլորտին ամենաշատն այժմ խանգարում է մարդկային ուժի հետ կապված խնդիրը։ Եվ այս դեպքում ֆիանսականին պետք է ավելացնենք նաև մարդկային ռեսուրսի խնդիրը։ Եվ այն երեխաները, որոնք բուհը գերազանցությամբ են ավարտում, պետք է գիտությամբ զբաղվելով շահագրգռված լինեն»,- կարծիք հայտնեց Րաֆֆի Կասարջյանը։
Գիտական հետազոտությունների հիմքի վրա ստեղծված «Krisp» ընկերության համահիմնադիր և նախագահ Արտավազդ Մինասյանն էլ նշեց, որ իրենք լավ օրինակ են՝ ցույց տալու, որ գիտության միջոցով հնարավոր է հասնել մեծ հաջողությունների։
«Ես 2016 թվականից սկսել եմ զբաղվել աղմուկի հեռացման խնդրով ու մեկ տարի անց մենք ստացել ենք տեխնոլոգիա, որն աշխարհում լավագույնն է։ Ու որոշեցինք ստեղծել ընկերություն, որն արժի 120 մլն դոլար։ Սա շատ լավ օրինակ է, թե ոնց կարելի է գիտական հետազոտության արդյունքը դարձնել պրոդուկտ։ Հուսով եմ, որ ՀՀ-ում գիտությունը մեծ թափ կհավաքի, ու գիտության վրա հենված ընկերություններն էլ կզարգանան»,- ասաց Արտավազդ Մինասյանը։

Экономика 13:24 08/02/2021 Армения
«Сильный научный потенциал является необходимым условием для обеспечения безопасности и стремительного развития Армении, и исходя из этой простейшей истины должны быть увеличены, государственные ассигнования в области науки», - заявил сегодня на встрече с журналистами соучредитель и директор по технологиям Robomart Тигран Шахвердян.
Он упомянул, что они создали инициативу «Научная Сила», и ставят цель стимулировать процесс развития науки в Армении. По его словам, сейчас необходимо повысить привлекательность науки для молодежи.
«А для этого необходимым условием является повышение заработной платы», - сказал Тигран
Шахвердян.
По словам основателя компании EarlyOne и Limetech Геворга Сафаряна, их требование состоит в том, чтобы в этом году финансирование науки было увеличено как минимум на 50% , и в проекте закона «О высшем образовании и науке», который в настоящее время обсуждается в Национальном Собрании, ресурсы, выделяемые на науку с 2024 г., должны быть эквивалентны 4% государственного бюджета.
«Его нужно увеличивать постепенно, то есть в 2022 году увеличение должно составить 2%, в 2023 году - 3%. И прежде, чем сделать шаг, когда государство возьмет на себя обязательство и будет выделять средства на науку в достаточном объеме, необходимо уточнить и картографировать все имеющиеся ресурсы и сопоставить со стратегией нашей страны и государства. Другими словами, мы должны понимать, зачем все это делается, какие есть возможности. Надо построить систему и разработать четкую методологию развития, которая позволит повысить эффективность всего этого. И после получения окончательной программы мы должны приступить к ее реализации», - представил Геворг Сафарян.
Исполнительный директор СКПТ Раффи Касарджян же отметил, что если раньше образование и наука были объединены и представлены в одном пакете, то в 2021-2025 годах они отделяют науку, как отдельное стратегическое направление.
«Мы хотим сделать так, чтобы частный сектор, государство и наши научные институты работали вместе, чтобы иметь возможность создавать задачи, решение которых станет серьезной инвестицией для нашего государства. Кроме того, мы считаем, что 4% государственного бюджета следует направить на науку. Проблема с человеческими силами сейчас является самым большим препятствием для нашей сферы. И в этом случае к финансовой необходимо добавить и проблему человеческих ресурсов. А дети, которые заканчивают университет с отличием, должны быть заинтересованы научной деятельностью», - считает Раффи Касарджян.
Соучредитель и президент Krisp, компании, основанной на базе научных исследований, Артавазд Минасян сказал, что они являются хорошим примером, показывающим, что с помощью науки можно достичь больших успехов.
«Я начал заниматься проблемой устранения шума в 2016 году, и через год мы получили лучшую в мире технологию. И мы решили создать компанию стоимостью 120 миллионов долларов. Это очень хороший пример того, как результат научных исследований можно превратить в продукт. Я надеюсь, что наука в Армении будет набирать большие обороты, и компании, основанные на науке, также будут развиваться», - сказал Артавазд Минасян.