Տնտեսություն 12:32 08/02/2021 Հայաստան
«Հայաստանի անվտանգության ապահովման և թռիչքային զարգացման համար անհրաժեշտ պայման է հզոր գիտական ներուժը, և այս պարզագույն ճշմարտությունից ելնելով՝ պետք է ավելացվեն պետական հատկացումները գիտության ոլորտում»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց «Robomart» ընկերության համահիմնադիր և տեխնոլոգիական տնօրեն Տիգրան Շահվերդյանը:
Նա նշեց, որ իրենք ստեղծել են «Գիտուժ» նախաձեռնությունը, և նպատակ ունեն զարկ տալ Հայաստանում գիտության զարգացման գործընթացին։ Ըստ նրա, այժմ պետք է ավելացնել գիտության գրավչությունը երիտասարդների համար։
«Եվ դրա համար անհրաժեշտ պայման է աշխատավարձերի ավելացումը»,- նշեց Տիգրան Շահվերդյանը։
«EarlyOne» և «Limetech» ընկերությունների հիմնադիր Գևորգ Սաֆարյանի խոսքով, իրենց պահանջն այն է, որ այս տարի գիտության ֆինանսավորումն առնվազն 50 տոկոսով ավելացվի, և «Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» օրենքի նախագծում, որը հիմա քննարկվում է ԱԺ-ում, ֆիքսվի, որ գիտությանը հատկացվող միջոցները 2024 թվականից սկսած լինեն պետբյուջեի 4 տոկոսին համարժեք։
«Դա պետք է աստիճանաբար ավելացվի, այսինքն՝ 2022 թվականին պետք է դառնա 2 տոկոս, 2023-ին՝ 3 տոկոս։ Իսկ այս քայլն անելուց առաջ, երբ պետությունը հանձնառություն կվերցնի ու գիտությանը հատկացվող միջոցները կդարձնի բավարար, անհրաժեշտ է հստակեցնել ու քարտեզագրել եղած ռեսուրսներն ու այդ ամենը համադրել մեր երկրի, պետության ռազմավարության հետ։ Այսինքն՝ պետք է հասկանանք, թե ինչի համար է այս ամենն արվում, ինչ հնարավորություններ կան։ Պետք է կառուցվի համակարգ և ձևավորվի հստակ զարգացման մեթոդոլոգիա, որը թույլ կտա այդ ամեն ինչի արդյունավետությունը բարձրացնել։ Եվ վերջնական ծրագիր ստանալուց հետո արդեն պետք է սկսենք իրականացնել այն»,- ներկայացրեց Գևորգ Սաֆարյանը։
ԱՏՁՄ գործադիր տնօրեն Րաֆֆի Կասարջյանն էլ նկատեց՝ եթե նախկինում կրթությունն ու գիտությունը մի փաթեթի մեջ էին դրվում և ներկայացվում, ապա 2021-2025 թթ. ծրագրում իրենք առանձնացնում են գիտությունը՝ որպես առանձին ռազմավարական ուղղություն։
«Մենք ուզում ենք այնպես անել, որ մասնավոր ոլորտը, պետությունն ու մեր գիտական ինստիտուտները համատեղ աշխատեն, որ կարողանան ձևավորել խնդիրներ, որոնց լուծումը լուրջ ներդրում կդառնա մեր պետության համար։ Բացի այդ, մենք կարծում ենք, որ պետք է պետբյուջեի 4 տոկոսը  հատկացվի գիտությանը։ Մեր ոլորտին ամենաշատն այժմ խանգարում է մարդկային ուժի հետ կապված խնդիրը։ Եվ այս դեպքում ֆիանսականին պետք է ավելացնենք նաև մարդկային ռեսուրսի խնդիրը։ Եվ այն երեխաները, որոնք բուհը գերազանցությամբ են ավարտում, պետք է գիտությամբ զբաղվելով շահագրգռված լինեն»,- կարծիք հայտնեց Րաֆֆի Կասարջյանը։
Գիտական հետազոտությունների հիմքի վրա ստեղծված «Krisp» ընկերության համահիմնադիր և նախագահ Արտավազդ Մինասյանն էլ նշեց, որ իրենք լավ օրինակ են՝ ցույց տալու, որ գիտության միջոցով հնարավոր է հասնել մեծ հաջողությունների։
«Ես 2016 թվականից սկսել եմ զբաղվել աղմուկի հեռացման խնդրով ու մեկ տարի անց մենք ստացել ենք տեխնոլոգիա, որն աշխարհում լավագույնն է։ Ու որոշեցինք ստեղծել ընկերություն, որն արժի 120 մլն դոլար։ Սա շատ լավ օրինակ է, թե ոնց կարելի է գիտական հետազոտության արդյունքը դարձնել պրոդուկտ։ Հուսով եմ, որ ՀՀ-ում գիտությունը մեծ թափ կհավաքի, ու գիտության վրա հենված ընկերություններն էլ կզարգանան»,- ասաց Արտավազդ Մինասյանը։

Education 20:11 08/02/2021 Armenia
"A powerful scientific potential is required to ensure Armenia's security and sweeping development. This is possible only through increase of budget allocations to the science sector," Co-Founder and Technical Director at Robomart company Tigran Shahverdyan told a press conference on Monday.
Shahverdyan informed about the initiative "Power of Science" initiative aimed at boosting the development of science in Armenia. In his words, the time has come to make science attractive for youth, which in turn requires increase in salaries in the sector.
Founder of "EarlyOne" and "Limetech" companies Gevorg Safaryan, present at the press conference, nremarked that their demand is to increase the budget allocation for science by 50%. He insisted that the budgetary allocation for science should be fixed at 4% in the draft legislation of "Higher Education and Science" which is under consideration in the parliament.
"The increase in allocations should be implemented in stages. Our suggestion is to direct 2% of budget costs to funding the sphere in 2020 and later increase the amount to 3% in 2023. After this decision, the state should assume a commitment to ensure enough funding for the sphere, clarify and map the available resources in line with the adopted strategy. That is to say, we should understand what are the objectives we want to reach and have an idea about the outcomes. We should build a system and form a methodology for clear development that will enable to raise the efficiency of the funding," Gevorg Safaryan said.
CEO at Union of Advanced Technology Enterprises (UATE) Raffi Kasarjyan, in turn, informed that previously budget allocations for education and science had been discussed and presented in one package, while for the 2021-2025 programme, they have separated the science sector as an individual strategic direction.
"We want the private sector, the state and scientific institutions work together and outline the problems the solution of which may become a major investment for the country. We believe that 4% of the state budget should be directed to science. The major challenge the sector faces is the lack of human capital. Thus, apart from the financial aspect, we should focus on the issue of human capital. Those students who graduate the university with excellence must be interested in working the science sector," said Raffi Kasarjyan.