Քաղաքական 10:37 09/02/2021 Հայաստան
«4 տարի, 8 ամիս, 19 օր և 12 ժամ. սա այն ժամանակն է, որի ավարտից  հետո Ադրբեջանի ղեկավարը կարող է պահանջել ռուսական խաղաղապահ ուժերին դուրս բերել Արցախից»,- այսօր ԱԺ նիստի մեկնարկին վարման կարգով ասաց ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Տարոն Սիմոնյանը՝ դիմելով ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանին։
Նրա խոսքով, սա նաև այն ժամանակն է, երբ հայկական կողմը պետք է պատրաստվի նման հավանական զարգացման։
«Հիմա ես ուզում եմ հասկանալ՝ օգտագործվող ժամանակահատվածին մենք արդյունավե՞տ ենք տիրապետում, թե՞՝ ոչ։ Հիմա նայում եմ, այս օրակարգում 16 հարց կա, և ես ուզում եմ գտնել այս 16 հարցերից գեթ մեկը, որն ադեկվատ է։ Որպես պատմաբան ինձնից լավ գիտեք, թե ժամանակի գործոնն ինչ կարևոր է։ Ուզում եմ հասկանալ՝ օրակարգը հաստատելուց ի՞նչ տրամաբանությամբ ենք մենք առաջնորդվում և արդյո՞ք համաչափ են մեր այսօրվա քննարկած հարցերն այն կոնկրետ մարտահրավերներին, որ մեր առաջ կանգնած են»,- հարց հնչեցրեց պատգամավորը։
Ի պատասխան՝ ԱԺ նախագահն ասաց, որ այս դժվար ժամանակներում շատ մեծ մարտահրավերներ կան, որոնց պետք է ադեկվատ արձագանք տրվի։
«Եվ դրանով զբաղվում են ՀՀ զանազան ինստիտուտներ։ ԱԺ պարտականությունները ոչ ոք անվավեր չի ճանաչել, և չի էլ կարող։ Իսկ մենք ունենք բազմաթիվ խնդիրներ մեր առջև կանգնած, ու մենք չենք կարող զբաղվել միայն մեկ հարցով»,- նշեց նա։
Արձագանքելով՝ Տարոն Սիմոնյանն ասաց, որ ինքը չի ասում, թե պետք է միայն այդ հարցով զբաղվել. «Ես ասում եմ՝ 16 հարց է ընդգրկված օրակարգում, ու ոչ մի հարց կապ չունի այդ կոնկրետ մարտահրավերի հետ։ Մենք կարող ենք բերել, բայց դուք մերժելու եք՝ ինչպես մեր բերած նախագծերի 90 տոկոսը»։
Արարատ Միրզոյանն էլ պատասխանեց՝ ասելով, որ վերջին շրջանում յուրաքանչյուր քառօրյայից առաջ ԼՀԿ-ական պատգամավորներն ասում են, թե քննարկվող հարցերն ադեկվատ չեն ստեղծված իրավիճակին, և որևէ հարց կարևոր չէ։
«Իսկ հետո հարցերի քննարկման ժամանակ դուք ակտիվ ներգրավվում եք, առաջարկներ անում։ Գիտեք՝ կարևորն ու անկարևորը հարաբերական են, գնահատման հարց է»,- նկատեց նա։

В повестке дня заседания НС Армении – 16 вопросов, ни один из них не адекватен ситуации в стране – Тарон Симонян
«4 года, 8 месяцев, 19 дней и 12 часов – время, по истечении которого президент Азербайджана может потребовать вывода российских миротворческих сил из Арцаха», – заявил на заседании Национального Собрания 9 февраля депутат от фракции «Просвещенная Армения» Тарон Симонян, обращаясь к спикеру парламента Арарату Мирзояну.
По словам депутата, это также время, которое армянская сторона может использовать для подготовки к подобному развитию событий.
«Но я сейчас хочу понять: мы эффективно распоряжаемся данным периодом времени или нет. Смотрю на представленную повестку дня, в ней – лишь 16 вопросов. Я хочу найти хотя бы один вопрос, который будет адекватен стоящим перед нами вызовам, но такового вопроса здесь нет. Вы, как историк лучше меня знаете о важности фактора времени. Хочу понять, какой логикой мы руководствуемся и соразмерны ли рассматриваемые сегодня вопросы с конкретными вызовами, с которыми мы сталкиваемся сегодня?» – спросил депутат у спикера НС Армении.
В ответ спикер НС указал, что в эти трудные времена много вызовов, которые требуют адекватной реакции.
«И этим занимаются различные институты РА. Обязанности НС никто не аннулировал и не может. А у нас есть множество проблем, и мы не можем заниматься лишь одним вопросом», – указал он.
Тарон Симонян возразил, отметив: он и не предлагает заниматься только одним вопросом. «Я говорю, что в повестку дня включено 16 вопросов, и ни один вопрос не имеет ничего общего с конкретными вызовами. "Просвещенная Армения" может представить, но вы не станете их одобрять, как и 90% проектов, которые мы представляем», – добавил он.
Арарат Мирзоян в ответ напомнил: в последнее время перед каждым из четырехдневных заседаний депутаты от «Просвещенной Армении» говорят, что обсуждаемые вопросы неадекватны текущей ситуации.
«А потом в процессе обсуждения вопросов вы активно участвуете, вносите предложения. Вы знаете, важное и неважное – относительны, это вопрос оценки», –отметил он.