Քաղաքական 12:08 09/02/2021 Հայաստան
«Առանց դատավորների ու դատական իշխանության անկախության, խոսք լինել չի կարող արդարդատության մասին»,- այսօր խորհրդարանում ասաց Վճռաբեկ դատարանի նախագահի թեկնածու Լիլիթ Թադևոսյանը։
Նա նշեց, որ դատական համակարգը չի կարող արդյունավետ աշխատել գերծանրաբեռնվածության պայմաններում։
«Դատավորի անկախությունն ապահովելու և դատական համակարգը լավագույն մասնագետներով համալրելու համար անհրաժեշտ նախապայման են աշխատանքի պատշաճ գնահատականն ու սոցիալական երաշխիքների սահմանումը»,- նշեց նա։
Նկատենք, որ Լիլթ Թադևոսյանի թեկնածությունն այդ պաշտոնում առաջադրել է Բարձրագույն դատական խորհուրդը:
«Դատական օրենսգրքի համաձայն՝ Բարձրագույն դատական խորհրդի կողմից անցկացված բաց քվեարկության արդյունքներով ԱԺ-ին է առաջարկվում Վճռաբեկ դատարանի նախագահի այն թեկնածուն, որը ստացել է ԲԴԽ անդամների ընդհանուր թվի մեծամասնության «կողմ» ձայները»,- ասաց Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահի պարտականությունները ժամանակավորաես կատարող Ստեփան Միքայելյանը՝ նշելով, որ առավելագույն ձայներ ստացած թեկնածուն Լիլիթ Թադևոսյանն է:
Լիլիթ Թադևոսյանը ծնվել է 1978 թ.,  Երևանում: 1998թ. ավարտել է ԵՊՀ իրավաբանական ֆակուլտետը, 2001թ.՝ ասպիրանտուրան, 2017 թվականից իրավաբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր է: 2018 թ. առ այսօր զբաղեցնում է Վռճաբեկ դատարանի քրեական պալատի նախագահի պաշտոնը:

Politics 14:22 09/02/2021 Armenia
The National Assembly of Armenia is debating the issue of electing new chairperson of the Court of Cassation at a special sitting on Tuesday. The Supreme Judicial Council has picked up Lilit Tadevosyan’s candidacy for the post.
"Without the independence of judges and the judiciary, there is no room for justice," Lilit Tadevosyan said, addressing lawmakers.
She noted that the judicial system cannot work effectively in conditions of overload.
"Proper job evaluation and the creation of social guarantees are necessary preconditions for ensuring the independence of judges and involving the best specialists in the judicial system,” she said.
Acting Supreme Judicial Council Chairman Stepan Mikayelyan introduced the candidate to the lawmakers, adding most of the Supreme Judicial Council members had voted for Lilit Tadevosyan's candidacy in an open voting.
A professor of law, Lilit Tadevosyan has served as Chairperson of the Criminal Chamber of the Court of Cassation to date.