Քաղաքական 12:08 09/02/2021 Հայաստան
«Առանց դատավորների ու դատական իշխանության անկախության, խոսք լինել չի կարող արդարդատության մասին»,- այսօր խորհրդարանում ասաց Վճռաբեկ դատարանի նախագահի թեկնածու Լիլիթ Թադևոսյանը։
Նա նշեց, որ դատական համակարգը չի կարող արդյունավետ աշխատել գերծանրաբեռնվածության պայմաններում։
«Դատավորի անկախությունն ապահովելու և դատական համակարգը լավագույն մասնագետներով համալրելու համար անհրաժեշտ նախապայման են աշխատանքի պատշաճ գնահատականն ու սոցիալական երաշխիքների սահմանումը»,- նշեց նա։
Նկատենք, որ Լիլթ Թադևոսյանի թեկնածությունն այդ պաշտոնում առաջադրել է Բարձրագույն դատական խորհուրդը:
«Դատական օրենսգրքի համաձայն՝ Բարձրագույն դատական խորհրդի կողմից անցկացված բաց քվեարկության արդյունքներով ԱԺ-ին է առաջարկվում Վճռաբեկ դատարանի նախագահի այն թեկնածուն, որը ստացել է ԲԴԽ անդամների ընդհանուր թվի մեծամասնության «կողմ» ձայները»,- ասաց Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահի պարտականությունները ժամանակավորաես կատարող Ստեփան Միքայելյանը՝ նշելով, որ առավելագույն ձայներ ստացած թեկնածուն Լիլիթ Թադևոսյանն է:
Լիլիթ Թադևոսյանը ծնվել է 1978 թ.,  Երևանում: 1998թ. ավարտել է ԵՊՀ իրավաբանական ֆակուլտետը, 2001թ.՝ ասպիրանտուրան, 2017 թվականից իրավաբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր է: 2018 թ. առ այսօր զբաղեցնում է Վռճաբեկ դատարանի քրեական պալատի նախագահի պաշտոնը:

Политика 13:54 09/02/2021 Армения
Национальное Собрание Армении на заседании 9 февраля обсуждает вопрос избрания председателя Кассационного суда. Высший судебный совет (ВСС) выдвинул на эту должность кандидатуру Лилит Тадевосян.
«Без независимости судей и судебной системы не может быть и речи о правосудии», - заявила сегодня в парламенте кандидат в председатели Кассационного суда Лилит Тадевосян.
Она отметила, что судебная система не может эффективно работать в условиях сверхзагруженности.
«Надлежащая оценка работы и определение социальных гарантий – необходимое предусловие для обеспечения независимости судьи и пополнения судебной системы лучшими специалистами», – указала она.
Отметим, кандидата на пост нового председателя Кассационного суда представлял врио председателя Высшего судебного совета Степан Микаелян. «В результате открытого голосования в ВСС, представлена кандидатура, которая набрала больше всего голосов членов ВСС, ею стала Лилит Тадевосян», – сказал Микаелян.
Лилит Тадевосян родилась в 1978 году, в Ереване. В 1998 году окончила юридический факультет Ереванского государственного университета, после чего там же окончила аспирантуру, с 2010 года является доцентом юридических наук, а с 2017 года – профессором. На данный момент занимает должность председателя палаты по уголовным делам Кассационного суда.