Հանկարծամահ է եղել պայմանագրային զինծառայող
Փետրվարի 8-ին, ժամը 12.40-ի սահմաններում, ՀՀ հյուսիսարևելյան ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասում հանկարծամահ է եղել պայմանագրային զինծառայող, շարքային Էդվարդ Կառլենի Կիրակոսյանը (ծնված 1994թ. ԶԶՀԾ Տավուշի ՄՏՍ): Այս մասին հայտնում են ՀՀ ՊՆ-ից։
ՊՆ-ի փոխանցմամբ՝ կատարվում է քննություն:
«ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը ցավակցում է Էդվարդ Կիրակոսյանի ծնողներին, հարազատներին և ծառայակիցներին:
ՀՀ պետական սահմանի հայ-ադրբեջանական շփման գծի ամբողջ երկայնքով օպերատիվ իրավիճակը փոտրվարի 8-ին և 9-ին փոփոխության չի ենթարկվել, սահմանային միջադեպեր չեն արձանագրվել:
ՀՀ ԱԱԾ-ից ստացված տեղեկատվության համաձայն՝ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի պատասխանատվության տակ գտնվող հատվածներում, մասնավորապես, Գորիս-Կապան միջպետական ավտոճանապարհի Որոտան-Դավիթ Բեկ հատվածում, սահմանային միջադեպեր չեն արձանագրվել:
ՀՀ զինված ուժերի և ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի ստորաբաժանումները շարունակում են վերահսկել սահմանային իրավիճակը սահմանագոտու ամբողջ երկայնքով»,- ասվում է հաղորդագրությունում։

Политика 20:39 09/02/2021 Армения
8 февраля около 12:40 на оборонительном участке одной из воинских частей, дислоцированных на северо-восточном направлении РА, скончался военнослужащий контрактной службы, рядовой Эдвард Карленович Киракосян (1994 г.р., был призван Тавушским областным военкоматом). Об этом сообщает пресс-служба МО Армении.
Согласно информации, ведется расследование.
«Министерство обороны выражает соболезнования родным и близким, а также сослуживцам Э.Киракосяна», – говорится в сообщении.
Оперативная обстановка по всей протяженности армяно-азербайджанской линии соприкосновения государственной границы РА 8 и 9 февраля не претерпела изменений, приграничных инцидентов не зарегистрировано.
«Согласно полученной из СНБ РА информации, приграничных инцидентов в зонах ответственности пограничных войск СНБ, в частности на участке Воротан-Давид-Бек межгосударственной автодороги Горис-Капан, не зарегистрировано.
Подразделения ВС РА и пограничных войск СНБ контролируют приграничную обстановку на всей протяженности границы, выполняют поставленные задачи», – говорится в сообщении.